Bogárhorror: Békésben is megjelent az ázsiai katica

Szaporább, falánkabb és ellenállóbb a hazánkban élő őshonos katicabogaraknál az a faj, amelyet most először sikerült azonosítani Békés megyében. Ráadásul a levéltetvek mellett a hazai rokonfajok egyedeit is megeszi. A katicák csúcsragadozójaként számon tartott harlekinkatica bizonyítottan ellensége a hétpettyes, a kétpettyes és a tizennégy pettyes katicabogárnak. Magyarországi megjelenésével ennek a három fajnak a megritkulásával mindenképpen számolni kell – írta a Beol.hu Békés megyei hírportál.

2009. szeptember 29., 11:13

Új, a térségbe addig elő nem forduló katicabogárfajra lettek figyelmesek a Békés megyei Kamut térségében, egy napraforgótáblában idén augusztusban.

A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságának növényvédelmi zoológusa elmondta: a begyűjtött példányok meghatározása során kiderült, hogy a mi katicáink távol-keleti rokonáról, a sokszínű ázsiai katicáról, vagy ismertebb nevén a harlekinkaticáról van szó. Hazánkba valószínűleg természetes úton, vándorlással érkezett — a faj megjelenését korábban jelző — Ausztriából.

E katicafajt hosszú évtizedek óta alkalmazzák kiváló eredménnyel biológiai védekezésként levéltetvek ellen, mivel rendkívül hatékonyan irtják a tetveket. Észak-Amerikába és Európába is a levéltetvek elleni biológiai védekezés céljából telepítették be.

A mezőgazdaság számára a kártevő levéltetvek pusztításának szempontjából kifejezetten előnyös a megjelenése, hiszen minden eddigi katicafajnál nagyobb étvágya és szaporasága miatt komoly ellensége a levéltetveknek. Azonban, mint minden behurcolt faj, a harlekinkatica sem illik a magyar őshonos ökoszisztémába.

Amerikában 1988 óta alkalmaztak tömegesen „harlekineket” és mára a kontinens leggyakoribb katicafajává vált. Ha elfogy a fő táplálékuknak számító levéltetű, akkor más katicák lárváit, de hernyókat, atkákat, sőt édes gyümölcsöket is fogyasztanak. A bogarak megjelenése az ember környezetében is zavaró lehet, hiszen a telelőre vonuló állatok tömegesen húzódnak be az épületek hasadékaiba.

Angliában előfordult, hogy egyetlen házban több ezer példány bújt meg. Aggodalomra azonban nincs ok — mondta a növényvédelmi zoológus —, ezek az állatok az emberre nem veszélyesek.

A harlekinkaticának nagyon változatos a színezete és a pontjaik száma. A narancsszínű változat színe a sárgástól a pirosig szinte minden árnyalatban előfordul, fekete foltjainak száma 0—19-ig változhat. Valamivel ritkább a fekete színű változat, melynek szárnyfedőin 2 vagy 4 nagy vörös folt található. Leginkább nagy testméretével különböztethető meg a hétpettyes katicától és azzal, hogy a narancsszínű harlekikatica-változatok hasa is narancsos színezetű – írta a Beol.hu.