Végleg eldőlhet a Biodóm sorsa, erre számíthatnak a fővárosiak
Bár a Fővárosi Állat - és Növénykert új koncepció szerint álmodta újra a Biódom jövőjét, ám az elképzeléseik még egyáltalán nem lefutottak.
Újabb fordulat állt be a fővárosi Biodóm történetében: a Fővárosi Állat- és Növénykert vezetése ugyanis felhagyott az eredeti koncepcióval – hogy a 20 millió évvel ezelőtti Pannon-tenger élővilágát mutassák be –, és helyette az óriási, 1,7 hektáros és eddig több mint 60 milliárd forintot felemésztő épületet egyfajta városi oázissá alakítanák át – írja a 444. A tervek szerint itt a látogatók növényekkel körülvéve relaxálhatnak. Az ok pedig egyszerű: az eredeti tervek befejezése további 25 milliárd forintot igényelne, és ugyan a fűtés és a világítás működik, de a belső tér befejezetlen maradt.
A Biodóm 2023-ban próbált először bevételt termelni különféle rendezvényekkel – például a lampionfesztivál, a World Press Photo kiállítás és filmforgatások bérbe adása –, de az épület fenntartása így is veszteséges maradt. Hiszen az 1,14 milliárd forintos kiadással szemben csupán 710 millió forintos bevételt tudott a tulaj elérni, ami 430 millió forintos hiányt jelent. Az új koncepció célja, hogy az épület fenntarthatóbbá váljon, és a jelenlegi kihasználtságát növeljék.
Bár az eredeti elképzelés megvalósítása kétséges, az új irányvonal talán megmentheti a projektet. Az állatkert vezetése arra törekszik, hogy a Biodóm hosszú távon gazdaságilag is fenntarthatóvá váljon, miközben továbbra is keresik a legjobb megoldást a létesítmény jövőjére.
A főváros átadná a Biodóm kulcsait az államnak
Csakhogy mindezt elég sürgősen kellene megtenniük, hiszen a fővárosi önkormányzat – ahogyan azt Kiss Ambrus korábban elmondta – örömmel átadná a létesítmény kulcsait az Orbán-kormánynak, ők álmodták ide, állami beruházásként kezdték el építeni, így is kell befejezni. A folyamatos állami elvonásokkal sanyargatott fővárosnak erre sem forrása, sem szándéka nincs. Ahogy arra a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója felhívta a figyelmet: az önkormányzat 2022 óta próbálja átadni az épületet, de nincs, aki átvegye. Utoljára 2021-ben volt ez téma a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának ülésén, azóta erről tárgyalni sem hajlandó a kormány. Kiss Ambrus hozzátette: a főváros korábban már megvizsgálta az épület befejezésének és hasznosításának alternatíváit. Ennek során kiderült, hogy a speciális építmény valójában másra nem nagyon használható jelen formájában, a befejezéshez pedig több tízmilliárd forintra lenne szükség. A főváros kasszájából erre biztosan nem futja. Kiss Ambrus kétségesnek tartja azt is, hogy magánbefektetőt lehet bevonni, hiszen nagyon hosszú lenne a megtérülési idő.
(Kiemelt képünkön a Biodóm látható. Forrás: Christo via Wikipédia)