Bevándorlási kötvény: pénzért bárki jöhet

Szinte csak kínaiak és oroszok vásárolnak letelepedési kötvényt Magyarországon, hogy cserébe szabad mozgást kaphassanak az Európai Unióban. Az elmúlt több mint másfél évben beérkezett csaknem 1550 kérelemből 1470-et nyújtottak be orosz vagy kínai állampolgárok. A kötvényekből az idén több mint ötvenmilliárdos bevétele van az államnak, de a haszon egy része a papírokat értékesítő, többnyire offshore hátterű cégeknél marad.

2015. október 1., 19:02

Három éve vásárolhatnak külföldiek letelepedési kötvényt Magyarországon. Az értékpapír nem olcsó: legalább háromszázezer eurót, több mint kilencvenmillió forintot kell fizetnie annak, aki meg akarja vásárolni, hogy szabadon jöhessen Magyarországra és így a teljes Európai Unióba. Szinte csak kínai és orosz állampolgárok vásárolják. Ez azután derült ki, hogy Mesterházy Attila MSZP-s képviselő kikérte az adatokat a Belügyminisztériumtól.

Ezek szerint másfél év alatt 1374 kínai és 98 orosz állampolgár jelezte, hogy venne a kötvényből. Összesen pedig 1549 külföldi. Közülük eddig 842-en kaptak rá engedélyt – hangzott el az RTL Klub híradójában.

A letelepedési kötvényből idén ötvenmilliárd forint folyt be az államkasszába. A papírt értékesítő cégek is jól járnak, hiszen a vásárlók legalább háromszázezer eurót fizetnek. A kötvény névértéke azonban csak 271 ezer euró. vagyis 29 ezer euró az értékesítő magáncégeknél marad. A vásárlók öt év után kapják vissza a pénzüket. Bár az állam kamatot nem fizet, a lejáratkor újra háromszáz ezer euró jár nekik, vagyis az értékesítő cégeknél maradt 29 ezer eurót, kb. kilencmillió forintot az adófizetők pénzéből kell kipótolni.

Mesterházy Attila MSZP-s képviselő azt mondja: az egész csak arra jó, hogy kormányközeli emberek offshore cégei jól járjanak az üzlettel.

„Úgy tűnik a számomra, hogy ahol fizetnek érte, amiben van pénz, amin tudnak keresni a fideszes haverok, ott működik a befogadás és az integráció, a menekültek, a szerencsétlenek pedig menjenek haza – a kormány szerint. ”

Szerinte az is kérdéses, egyáltalán megéri-e az államnak a kötvénykibocsátás, amikor a piacon olcsóbban is pénzhez juthatna.

Letelepedési kötvényt egyébként mindössze hét, a Rogán Antal vezette gazdasági bizottság által kijelölt cég árulhat. Ezek zöme offshore hátterű vállalkozás.