Benyújtották az ellenzéki javaslatot az oktatás minimumprogramról
Az MSZP-Párbeszéd benyújtotta az Országgyűlésnek a februárban kilenc ellenzéki párt által aláírt, civil szervetek közreműködésével készített oktatási minimumprogamot, amely ciklusokon átívelő, pártfüggetlen oktatási javaslatcsomag – közölte Kunhalmi Ágnes szerdán Budapesten. Az MSZP országgyűlési képviselője azt mondta, a magyar oktatás számos válságtünetet mutat, nő a funkcionális analfabéták száma, növekszik a pedagógushiány, a középosztály kimenekíti gyerekeit az állami közoktatásból, a szakképzés zsákutcába torkollik. Szerinte 2018-ban akkor kap megfelelő minőségű és mennyiségű tudást egy gyermek, ha családjának van pénze. Elmondta, az oktatási minimumot a Tanítanék Mozgalom és az Oktatói Hálózat készítette, februárban a Jobbikon kívül kilenc párt, köztük parlamenten kívüli szervezetek is aláírták, most határozati javaslatként került a Ház elé.
Ha az Országgyűlés elfogadja a programot, akkor rendbe lehet tenni az oktatás ügyét Magyarországon - hangoztatta.
Tordai Bence, a Párbeszéd országgyűlési képviselője rögzítette, szeretnék, ha az oktatásban valósággá válna a minden gyermek egyenlően számít elve. Hozzátette, azt szeretnék elérni, ha családi háttértől, településtípustól függetlenül mindenki szorgalmának és tehetségének megfelelő végzettséget szerezhetne.
Kiemelten fontosnak nevezte, hogy az oktatási minimum eltörli a középiskolai érettségik közötti különbséget, mindenkinek lehetővé téve ezzel azt, hogy beléphessen a felsőoktatásba. A program a világnézetileg semleges oktatást szorgalmaz és sürgeti a szegregáció megszüntetését - részletezte.
Az ellenzéki politikus elmondta, az oktatási minimumban nem szerepel, de egy oktatási programban helyet kell kapnia annak a javaslatnak, hogy mindenki ingyenesen szerezhesse meg az első diplomáját.