Bekeményít az LMP

Pénteken a parlament olyan törvényeket fogadhat el, amelyek kivezetik Magyarországot a parlamentáris demokráciák sorából az LMP szerint. A párt nyílt levélben kéri az összes parlamenti képviselőt, hogy ne fogadják el a választójogi és a pénzügyi stabilitási törvényt, és tüntetésre hívja a demokrácia lebontása ellen tiltakozókat.

2011. december 22., 16:23

Holnap a magyar parlamentarizmus végnapja következhet, ha a választójogi és a pénzügyi stabilitási törvényt elfogadják – mondta a 168 Óra Online-nak Karácsony Gergely. A frakcióvezető-helyettes szerint a választójogi törvény aggályos módon olyan viszonyokat teremt, amelyek a Fidesznek kedveznek. A választójogi törvényről szóló javaslat alapján a Fidesz akkor is megnyerheti a választásokat, ha nem rá szavaznak a legtöbben. A pénzügyi stabilitási törvény pedig a kormány bukott gazdasági receptjét próbálja kétharmadhoz kötni az egykulcsos adóra vonatkozó passzusokkal, illetve a Költségvetési Tanács kezébe olyan vétójogot ad, mellyel az "megpuccsolhatja" a következő kormány döntéseit.

Levélben kérik a képviselőket

Az LMP nyílt levélben kéri az összes parlamenti képviselőt, hogy ne fogadják el ezeket törvényeket. A frakcióvezető-helyettes sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, pártjuk abból indul ki, hogy a megválasztott képviselők mind demokraták, a demokraták pedig nem szavaznak meg olyan törvényeket, amelyek "kivezetik Magyarországot a parlamentáris demokráciák sorából". Elmondta, hogy minden képviselőnek nyílt levelet írnak, amiben arra kérik őket, hogy ne engedjenek annak a nyomásnak "ami a pártközpontok felől érkezik feléjük", ahelyett inkább a lelkiismeretük és a demokratikus elkötelezettségük alapján döntsenek.

Ha megszavazzák a két törvényt, "akkor sajnos a történelemkönyvekbe fel fogjuk írni az ő nevüket azok közé, akik felszámolták Magyarországon a parlamentáris demokráciát" - jelentette ki. Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy az újra beterjesztett egyházügyi törvény esetében sem a forma, sem a tartalom nem változott. Hangsúlyozta, hogy a tervezetet éjfél előtt néhány perccel nyújtották be, amivel "porig alázták" mind a kormánypárti, mind az ellenzéki képviselőket. A frakcióvezető-helyettes úgy fogalmazott, hogy az egyházi minősítést nem az Alkotmánybíróság mondaná ki, hanem "Orbán Viktor kegyelméből lesz valaki egyház". A leminősítésekről azt mondta: benne voltak a levegőben. Kijelentette azt is, hogy "Orbán Viktornak sikerült elérnie", hogy Magyarország nemcsak hanem parlamentáris demokráciák, hanem a befektetők szemszögéből nézve is "egy banánköztársasággá vált". Kijelentette: minden nap, amit Matolcsy György a "miniszteri székben tölt, súlyos milliárdokat fog jelenteni az adófizetőknek." Hangsúlyozta, hogy az LMP szerint a miniszter távozása mellett szükség van egy 180 fokos gazdaságpolitikai fordulatra is, amelynek első lépéseként az egykulcsos adórendszer visszavonását nevezte meg.

Tüntetéssel indul az Új Ellenállás

Az LMP szerint az őszi ülésszakkal véget ért egy korszak, a párt "új ellenállást" hirdet meg. Ennek jegyében

december 23-ára a Parlament elé várjaaz állampolgárokat, pártokat és szervezeteket, hogy együtt tiltakozzanak a jogállam és a demokrácia lebontása ellen. Karácsony Gergely hozzátette: a jogi akadályok kezdenek elhárulni az LMP népszavazási kezdeményezése elől a korkedvezményes nyugdíjak elvételével, a tankötelezettség korhatárával, és a munkavállaló jogok megnyirbálásával kapcsolatos kérdésekben. "Reméljük, hogy az első csapást jövő évben a népszavazással fogjuk tudni mérni a kormányra" – mondta.