Bejelentéseket vár a korrupciós honlap

Bejelentések fogadására alkalmas felülettel egészült ki a K-Monitor Független Korrupciófigyelő Iroda internetes oldala. A kedden bemutatott megújult honlap fenntartói mégis inkább amiatt kerültek a figyelem középpontjába, hogy a BKV még aznap feljelentette a K-Monitor Közhasznú Egyesületet Kocsis István jó hírnevének megsértése miatt. A K-Monitor közleményben tudatta: nem értik a feljelentés okát.

2010. február 24., 20:03

Kárszámlálóval, korrupciós térképpel és a közérdekű bejelentések fogadására alkalmas felülettel bővült a

K-Monitor adatbázisa, melynek célja, hogy könyvtárszerűen összegyűjtse és könnyen kereshetővé tegye az online sajtó korrupcióról, visszaélésekről szóló írásait. A honlapon található 11776 korrupcióval kapcsolatos cikkből 3649 került tavaly az adatbázisba, ebből 2501 cikk foglalkozik magyarországi esetekkel. Tavaly Zuschlag János, Hunvald György és Kocsis István neve fordult elő a legtöbbször a magyar sajtóban megjelent, korrupcióval kapcsolatos ügyeket tárgyaló cikkekben – mondta el a sajtótájékoztatón Léderer Sándor, az iroda alapítója.



Feljelent a BKV

A BKV-vezér nevének ilyetén említése nyomán a vállalat kedden feljelentette az egyesületet Kocsis István személyiségi jogainak sérelme és jó hírnevének megsértése miatt. "Kocsis István neve kizárólag statisztikai összefüggésben merült fel a keddi sajtótájékoztatón" - áll az egyesület közleményében. Mint írják, a K-Monitor a sajtóban megjelent, korrupcióról, visszaélésekről, illetve a közélet tisztaságáról, átláthatóságáról szóló írásokat gyűjti össze. A szervezet nem minősíti a cikkekben szereplő személyeket és intézményeket, nem akarja eldönteni senkiről, hogy korrupt-e vagy sem; azt szeretné, ha az olvasók minél szélesebb forrásból tájékozódhatnának."

"Az Iroda által végzett elemzések szerint a magyar sajtóban tavaly megjelenő 2501, belföldi korrupciós ügyekkel foglalkozó cikkben összesen 104 alkalommal fordult elő Kocsis neve. Ezzel Kocsis a harmadik helyet szerezte meg Zuschlag János és Hunvald György mögött" – írják.

"Mivel a megfelelő tájékozódás érdekében a K-Monitor egyaránt nyilvántartja azokat az írásokat, amelyek a szereplőkre nézve terhelő információkat, véleményeket tartalmaznak, illetve azokat, amelyek az utóbbiakat cáfolják, vagy ezekre reflektálnak, az iroda kéri a BKV-t és Kocsis Istvánt, hogy juttassa el hozzá az álláspontját bármilyen az oldalon található cikkel kapcsolatban, ezeket a K-Monitor közölni fogja" - zárul a közlemény.

Léderer Sándor, az iroda alapítója a Transparency International és a TASZ jogászaival közösen tartott sajtótájékoztatón közölte: nem csak adatbázist építenek, hanem feljelentést is tesznek ha úgy látják, elakadt a tényfeltárás, ám indokolt lenne az adott ügy folytatása. Erre kétszer került eddig sor, egyszer éppen a BKV-botránnyal, egyszer a villamosművekkel kapcsolatban.

Online bejelentés

A honlapon újdonságnak számító interaktív bejelentő felület célja, hogy látogatók a szélesebb közönséggel is megoszthassák korrupcióval kapcsolatos tapasztalataikat, véleményüket, vagy korrupt eljárásokra hívják fel az olvasók figyelmét. A látogató által megírt történetnek nem kell szigorúan bejelentésnek lenni, az is elegendő, ha valaki nagy vonalakban elmesél egy korrupciós cselekményt, amelynek saját maga résztvevője, vagy tanúja volt. Természetesen a K-Monitor "igazi" bejelentéseket is vár és lehetőség van dokumentumok, videók, hanganyagok csatolására is. A beérkező bejelentések a tények és az adatvédelmi szempontok ellenőrzését követően kerülnek fel a honlapra, illetve rendszeresen megküldik őket az egyesülettel kapcsolatban álló oknyomozó újságíróknak is. A projektet a Norvég Civil Alap és a CEE Trust finanszírozza.

Visszahívott tejtermék került a boltokba – a Kifli.hu azonnali intézkedéseket tett egy lejárt szavatosságú, laktózmentes Mizo UHT tej kapcsán. A hatóság arra figyelmeztet: a termék fogyasztása egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért senki ne igyon belőle, és vigye vissza, ha vásárolt belőle.