Bajnai Gordon: Sikerülni fog!
– Elmagyarázható-e a választónak, hogy van összefogás, ha listán még sincs?
– Sikerül-e összehangolni a korteskedést?
– Beállnak-e – a maximumon pörögve – a szocialista aktivisták az Együtt jelöltjeinek kampányába?
– Lesz-e elegendő bizalom és megállapodás Gyurcsánnyal?
A két pártelnök megállapodása, miszerint egyéniben összefognak, de az országos listákat versenyeztetik, kiút lehet a holtpontról, ha sikerül elkerülni a helyzetben rejlő csapdákat. A megállapodás előnyeit és veszélyeit vettük sorra, a legfontosabb kérdésekkel pedig szembesítjük a pártvezetőket. Eredeti tervünk szerint közösen kérdeztük volna a szereplőket, de Mesterházy Attila lapzártánkkor a Gyurcsány Ferenccel való tárgyalás miatt kénytelen volt lemondani a beszélgetést. Így ezen a héten Bajnai Gordonnal, a következő lapszámban pedig az MSZP vezetőjével olvashatnak interjút. KRUG EMÍLIA összeállítása.
- Mi a biztosíték arra, hogy menni fog a közös kampány? Az egyéni együttműködést nem öli meg a listás versengés?
– Elemi érdekünk, hogy ne így legyen. A létrejött konstrukció győzelmet hoz, ha erős az együttműködés az egyéni körzetekben. Ezért megállapodtunk bizonyos garanciákban is: egyéni jelöltjeinket közös jelölteknek tekintjük, egységes arculattal indulnak, minden plakáton ott lesz az összes támogató szervezet neve, és összehangoljuk a kampányokat.
– A megállapodás nem inkább technikai kiút a holtpontra jutott egyeztetésből?
– Nem. Stratégiai megállapodást kötöttünk, amely mögött közös programnyilatkozat és 106 egyéni jelölt áll, s egy világos mechanizmuson keresztül a választókra bízza, ki legyen a következő miniszterelnök. Tehát mindketten háttérbe szorítottuk a személyes ambíciónkat az ellenzéki összefogás érdekében. A megegyezés másik nagy előnye, hogy eléri: a kormányváltást akarók úgy mehetnek szavazni, hogy nem kell kompromisszumot kötniük. Akinek az Együtt–PM polgári, modern, haladó Magyarországot képviselő programja a szimpatikusabb, választhat minket, aki pedig a klasszikus baloldaliságot keresi, voksolhat az MSZP-re és szövetségeseire.
– Patikamérlegen kell kimérni a közös üzeneteket, miközben tudni kell felmutatni különbségeket a másik ekézése nélkül. Kemény dió.
– Nem annyira. Az egyéni jelöltek közös jelöltek, s a lényeg, hogy aki le szeretné váltani Orbán Viktort, szavazzon rájuk. Az országos listás kampányban nyilván lesz különbség a pártok között, de ezeket nem egymással, hanem Orbán Viktorral szemben kell megmutatni. A különbözőségnek helye van. A Fidesz által ránk kényszerített, látszólag bonyolult választási mechanizmus egyszerűen fog működni: az egyik iksszel leváltható Orbán Viktor, a másikkal pedig mindenki eldöntheti, ki legyen a miniszterelnök, melyik nézetrendszernek mekkora súlya legyen egy koalícióban.
– Hihető, hogy az Együtt mögött teljes mellszélességgel fognak kampányolni a szocialisták? A megállapodáskor kiderült, hogy eddig biztos szegfűs körzeteket is megkapott az Együtt, amin az indulásukban biztos szocialista jelöltek és aktivistáik is igen csodálkoztak.
– Határozott ígéreteket adtunk és kaptunk arra vonatkozóan, hogy a stábjainkat mindenütt beállítjuk a közös jelöltek mögé. Ugyanúgy teljes erővel fogunk beállni az MSZP-s vagy a DK-s jelölt mögé, mint ahogyan ők is támogatják majd a mi emberünket. Mindannyiunk elemi érdeke, hogy győzzenek. Van, ahol kemény alkut folytattunk egy-egy helyért, a kialakult 31–75-ös lista kompromisszum eredménye – mindenki tett engedményeket. Mi például azért engedtünk a 35-ös elképzelésünkhöz képest...
– ...hogy a Gyurcsány-problémát áttolhassák a szocialisták térfelére.
– Hogy az MSZP érdemi, méltányos ajánlatot tudjon tenni a DK-nak, mert rá is szükség van a kormányváltást akarók táborában.
– Diplomatikusan körülírta, hogy elérték: Gyurcsány gondját oldják csak meg odaát.
– Ezt a megoldást eleve az MSZP elnöke javasolta. Azt kérte, adjunk föl helyeket azért, hogy a DK-val folytatandó tárgyalások során méltányos ajánlatot tehessen. Elnökségi döntésünk van arról, hogy minden körzetben, ahol a DK-val megállapodik az MSZP, a jelöltjüket teljes mellszélességgel, közös indulóként fogjuk támogatni.
– Az Együtt nem hajlandó arra, hogy pluszengedményeket tegyen azért, hogy ne osztódjon tovább az ellenzéki térfél?
– Nem látom szükségét, már négy helyről lemondtunk.
– A gyurcsányi elváráshoz képest ez kevésnek tűnik.
– Nem akarok kívülről beleszólni a tárgyalásba. Az MSZP-vel világos megállapodást kötöttünk, áldozatokat hoztunk azért, hogy méltányos ajánlatot kapjon a DK.
– A Fidesznek magas labdát adtak. Azt mondhatják: mitől kormányképes egy erő, amely még miniszterelnök-jelöltben sem tud megállapodni? Plusz megkavarhatják a választókat pszeudopártok és -jelöltek gründolásával, indításával.
– A Fidesz valamennyi trükkjére fel kell készülnünk – bármire képesek, ezt eddig is megmutatták. Ami pedig a magas labdát illeti, eddig is elmondtuk: nem vezérelvű Orbán-országban szeretnénk élni, hanem egy demokratikus hazában, ahol a választók akarata dönti el a legfontosabb kérdéseket. Az a modell, amelyben megállapodtunk, erre ad lehetőséget.
– Több a támadási felület is.
– Egy jelöltet könnyebb támadni.
– Az lehet, de kommunikációs szempontból számos a csapdahelyzet. Például ki fogja kihívni Orbán Viktort miniszterelnök-jelölti vitára?
– Nem hiszem, hogy kiállna, már 2010-ben sem merte megtenni. Tavasszal is mondtam neki: ahelyett, hogy álcivil óriásplakátok mögé bújva támad, álljon ki vitázni. Látszik, hogy fél a valódi vitahelyzetektől, keresi a kibúvót. Megértem, az utóbbi tíz évben minden ilyen vitát elveszített.
– Ha Mari néni megkérdezi, miért Bajnai Gordonra szavazzon, amikor az MSZP jóval fajsúlyosabban tudja képviselni szinte ugyanazt, amit ön, mit mond?
– Mi egy modern, haladó polgári, centrista pártban gondolkodunk. A haza, a nemzet kérdése, a szolidaritás ügye, a haladás és az európai elkötelezettség – ezen értékek köré szerveződik a jövőről alkotott képünk. Mondhatnám úgy is, hogy a mi pártunk a törekvő emberek pártja. Azoknak a képviseletét vállalja, akik igyekeznek javítani a sorsukon, és olyan kormányt szeretnének, amely ebben támogatja őket.
– Nem hiszem, hogy az MSZP-nek lenne ellenvetése.
– Ezért tudtunk megállapodni egy közös programban. Ráadásul amögött, amit elmondtam, kidolgozott szakpolitikák, személyiségek, kormányzati tapasztalat és eredmények állnak. A konstrukció pedig, amelyben megállapodtunk, azért jó, mert a kormányváltásra leadott szavazat nem vész el, csak eldönti, hogy egy új kormányban melyik szereplő mekkora súlyt képviseljen.
– Mennyire bízik a saját stábjában?
– Nagyon.
– Tudja, miért kérdezem.
– Mondja!
– A Hvg.h- írt arról, hogy a megállapodásokat felrobbantó közvélemény-kutatásos ötletüket a kollégái önt megkerülve szivárogtatták ki a sajtónak.
– Az a cikk marhaság.
– Tegyük rendbe. Az írás szerint az Együtt stábja, de különösen a PM-sek szerettek volna már dűlőre jutni, ráadásul amúgy is inkább a külön listás indulást preferálták, ezért szivárogtattak, hogy történjen végre valami. Ez nem igaz?
– Közös elnökségi döntést hoztunk arról, milyen javaslattal megyek a szocialistákhoz. A tárgyaláson jeleztem is az elnöküknek, hogy először neki, de azután a sajtónak is be fogom mutatni az ötletünket. A kiszivárogtatást szerencsétlennek tartottam, és azért később meg is követtem Mesterházy Attilát. A végeredmény szempontjából azonban nem volt jelentősége, hogy a tájékoztató előtt egy órával egy hírportálon megjelent az információ.
– Bagatellizál.
– Inkább ön dramatizál. A végeredmény szempontjából szerencsétlen, de lényegtelen közjáték volt.
– Beleillik a képbe, mert hírek szerint az Együtt–PM-ben törések vannak – például a gazdaságpolitikában jóval balosabb irányt képviselnek. A különbségek kampányban még elfedhetők, de kormányon már nem.
– Márciusban, amikor létrehoztuk a pártszövetséget, megállapodtunk a gazdaságpolitikában is. Abban hiszünk, ami működik, ami gazdasági növekedést és munkahelyeket teremt. A szolidaritást pedig elsősorban az oktatás-, szociál- és foglalkoztatáspolitikában akarjuk érvényesíteni.
– El tudja képzelni önmagát kormányzati szereplőként, de nem miniszterelnökként vagy ellenzéki, parlamentben ülő pártvezetőként?
– A magamnak is tett vállalásom addig szól, amíg le nem váltjuk Orbán Viktort, és emelkedő pályára nem állítjuk Magyarországot.
– Akkor jelen állás szerint hosszú távra tervez.
– Optimista vagyok. Az ország szempontjából döntő, hogy 2014-ben kormányváltás legyen, nem bírjuk ki még négy évig ennek a cinikus, kontár és maffiaállamnak az építkezését.
– Ezek szerint ellenzéki politikusként is beülne a parlamentbe?
– Ha erre van szükség, akár úgy is, de most minden idegszálammal arra koncentrálok, hogy 2014-ben leváltsuk Orbán Viktort. Nem is érdemes azon gondolkodni, mi lesz, ha nem sikerül. Együtt sikerülni fog.