Az özvegyi nyugdíj megszüntetése is a Fidesz tervei között szerepelhet
Összefogás a nyugdíjkatasztrófa ellen – ezzel a címmel kezdenek aláírásgyűjtésbe a szocialisták. A korhatáremelés és az ellátások csökkentése mellett ugyanis a Fideszhez köthetők a nyugdíj és a rokkantnyugdíj megadóztatásával és az özvegyi nyugdíj megszüntetésével kapcsolatos tervek is. Legutóbb azzal álltak elő, hogy az MSZP-s kormányzás alatt ötszázmilliárd forintos hiány lett a társadalombiztosítási nyugdíjkasszában. Eközben a legnagyobb ellenzéki párt is bejelentette, ők is aláírásgyűjtést kezdeményeznek a nyugdíjak és a nyugdíjasok megvédéséért.
A nyugdíjasok megvédése érdekében aláírásgyűjtést kezdenek a szocialisták. Azok támogatását várják, akik nem szeretnék, hogy a Fidesz 70 évre emelje a nyugdíjkorhatárt, és 15-20 százalékkal csökkentse az ellátásokat. Közben a legnagyobb ellenzéki párt nevéhez köthető, több megszorítási terv is kiderült. Németh György, aki korábban az Orbán-kormánynak szakértői munkát végzett, a következőket javasolta: legyen adó- és járulékköteles a nyugdíj és a rokkantsági ellátás, szűnjön meg az özvegyi nyugdíj, és mindenki akkor mehessen nyugdíjba, ha a befizetett járuléka elér egy bizonyos összeget. A Nyugdíj és Időskor Kerekasztal öt nyugdíjmodellt elemzett végig, és végül megállapította, hogy a svéd modell az államnak a legjobb, de a nyugdíjasoknak a legrosszabb. A szakértőkkel egyedül Németh György, Varga Mihály Fidesz-alelnök delegáltja nem értett egyet, elégedetlen volt a pártatlan elemzés eredményével, és különvéleményt csatolt a jelentéshez. Aszerint a svéd modellt javasolja bevezetésre, amelyet természetes nyugdíjrendszer néven jellemez.
Ennek ellenére tovább cáfol a Fidesz, folytatja a hetek óta tartó iszapbirkózást és félremagyarázást, sőt újabb frontvonalat nyitott - írta a
Népszava . Répássy Róbert most arról beszélt, hogy az MSZP és az SZDSZ 2006-ban nem szavazta meg azt a legnagyobb ellenzéki párt által kezdeményezett törvényjavaslatot, amely súlyosabb büntetést tett volna lehetővé a gyermekek és idősek ellen elkövetett bűncselekmények esetében. A frakcióigazgató idézte Mesterházy Attilának, a szocialisták kormányfőjelöltjének nyilatkozatát, amely szerint ha az MSZP kormányra kerül, úgy módosítanák a büntető törvénykönyvet, hogy súlyosbító körülménynek számítson az időskorúak ellen elkövetett bűncselekmény. Répássy emlékeztetett arra, hogy a Fidesz 2006. január 17-én nyújtott be hasonló törvényjavaslatot, de akkor a kormánytöbbség arra hivatkozva utasította el kezdeményezésüket, hogy ezt a kérdést a bírói gyakorlat megoldja. A politikus szerint az MSZP lebukott azért is, mert a Gyurcsány Ferenc volt kormányfő által létrehozott Nyugdíj és Időskor Kerekasztal jelentése arról tanúskodik: az MSZP 70 évre akarja emelni a nyugdíjkorhatárt, és privatizált egyéni számlás nyugdíjrendszert akar létrehozni. Répássy Róbert idézte Bajnai Gordon miniszterelnök kijelentését is, amely szerint a kerekasztal jelentése alapjául szolgálhat annak, hogy milyen legyen a későbbi nyugdíjrendszer.A párt azt is állítja, hogy a nyolcéves MSZP-s kormányzás eredményeként ötszázmilliárd forintos hiány van a társadalombiztosítási nyugdíjkasszában. Csakhogy ez a Nyugdíjbiztosítási Ellenőrző Testület elnöke szerint nem igaz. Szeremi Lászlóné magyarázatként elmondta, hogy a 2009. évi előzetes adatok alapján a nyugdíjbiztosítási alap egyenlege 7 milliárd 900 millió forint hiányt mutat. A magánnyugdíjpénztárba átlépők miatt a járulékkiesés pótlására 354, a tényleges hiány finanszírozására, illetve a nullszaldó biztosítására 217 milliárd forintot fizet a központi költségvetés. Kifejtette, amikor a vegyes rendszert bevezették, született egy megállapodás: a magánnyugdíjpénztárak megjelenése miatt kevesebben fizetnek a közös kasszába, de az ebből adódó elmaradást nem lehet a nyugdíjalap hiányának tekinteni. A tényleges deficit a foglalkoztatási szint csökkenése és a jövedelmek alakulása miatt keletkezett.