Az ország harmadát le kellene dózerolni

Ha a miskolci Auchant le kellene bontani, amiért ártérre épült, úgy ez várhatna Ónodra, Sajóecsegre, Felsőzsolcára, valamint országszerte több tízezer családi házra, hipermarketre és ipari létesítményre.

2010. július 21., 07:22

Hazánk harmada ugyanis beépített árterület – így reagáltak a

Népszabadságnak vízügyi szakemberek Illés Zoltán államtitkár hét végén elhangzott bejelentésére, miszerint az ártéren lévő miskolci hipermarketet el kellene dózerolni.

A lap emlékeztet: Illés Zoltán, a vidékfejlesztési minisztérium környezetvédelmi államtitkára a hét végén több alkalommal – egyebek mellett a tokaji Hegyalja Fesztiválon, majd egy felsőzsolcai lakossági fórumon is – kemény fellépést ígért azokkal a szakemberekkel szemben, akik engedélyezték, hogy Miskolc mellett az M30-as elkerülő útnál, nagyvízi mederben – árterületen – hipermarket épüljön, sőt a Felsőzsolcát elöntő hatalmas áradás után néhány nappal újból engedélyt adtak egy áruház és egy logisztikai központ építésére olyan területen, amely alig tíz napja még víz alatt állt. Bejelentette: szigorítani kell ezeket a beruházásokat, s ha valaki mindenáron árvízi nagymederben akar építkezni, annak az ingatlanra kötelezően biztosítást kellene kötnie, hogy ne az adófizetők forintjaiból védjék meg e létesítményeket.

Ha mindez így már nem éri meg a vállalkozásoknak, akkor csukjanak be – hangoztatta az államtitkár. Arról is beszélt, hogy Horvátországban szívfájdalom nélkül elbontatták azokat a – részben magyar tulajdonban lévő –nyaralókat, amelyek Vir szigetén a tengerhez túl közel, s engedély nélkül épültek. Szerinte nem ördögtől való az az elképzelés, hogy az árvíz elvonulását akadályozó áruházat eldózerolják, s menesszék azokat, akik vízjogi és építési engedélyt adtak ilyen beruházásra.

Enyhén szólva is bajos lesz elbontani az Illés Zoltán által említett, veszélyeztetett épületeket, hisz ennek szellemében mindjárt Felsőzsolca kétharmadát el kellene túratni, de hasonló sors várna Ónodra, Sajóecsegre, s több más, ártéri területen épült vagy ott tovább bővült településre – mondta a Népszabadságnak egy a neve elhallgatását kérő miskolci vízügyes szakértő. Szavai szerint, ha szigorítják a törvényt, úgy annak minden térségre és minden épületre egyformán kell majd vonatkoznia, s nem lehet kimazsolázgatni egy-egy ingatlant, amelyet külön büntetnek és lebontatnak. Az Auchanról szólva kijelentette: ez az épület úgynevezett áramlási holttérben van, s legfeljebb minimális tározókapacitást vett el a víztől, de az árhullám levonulását nem akadályozta jelentősebben.

A kormány új törvényjavaslata szerint hamarosan közvetlenül a mobiltelefonjainkra érkezhetnek riasztások vészhelyzetek esetén. A tervezet célja, hogy a jelenlegi SMS-alapú tájékoztatási rendszert egy fejlettebb, push-üzeneteket alkalmazó rendszer váltsa fel, amely gyorsabb és hatékonyabb kommunikációt tesz lehetővé a lakosság felé.