A Magyar Tudományos Akadémia is segít a rászorulókon
Az MTA segítségét felajánló levelet küldött az Ukrajnában élő köztestületi tagjainak.
A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) segítségét felajánló levelet küldtek az intézmény vezetői az MTA Ukrajnában élő köztestületi tagjainak.
Az MTI-hez szombat este eljuttatott levélben úgy fogalmaztak:
„valamennyien súlyos aggodalmat és felelősséget érzünk az ukrajnai és azon belül a kárpátaljai magyar tudósok, akadémiai köztestületi tagok, egyetemi, főiskolai oktatók, kutatók, hallgatók és családtagjaik, valamint minden Ukrajnában élő magyar iránt”.
Azt írták: az Akadémia részt vállal azoknak a fogadásában, akik lakhelyük elhagyására kényszerülnek és Magyarországra menekülnek. Ennek első lépéseként az MTA információs pontot létesített, ahol elsősorban köztestületi tagjainak megkereséseit fogadja. A segitseg.karpatalja@titkarsag.mta.hu emailcímen várják a megkereséseket – közölték.
Mint kifejtették: az MTA választott vezetése, elnöksége, köztestülete és az egész magyar tudományos közösség megdöbbenéssel követi az ukrajnai háború fejleményeit.
„Mélységes sajnálattal és együttérzéssel tölt el bennünket az a helyzet, amelybe az ukrajnai lakosság került”
– fogalmaztak, hozzátéve: valamennyien súlyos aggodalmat és felelősséget éreznek az ukrajnai és azon belül a kárpátaljai magyar tudósok, akadémiai köztestületi tagok, egyetemi, főiskolai oktatók, kutatók, hallgatók és családtagjaik, valamint minden Ukrajnában élő magyar iránt.
Az MTA – mint kiemelték – „különleges felelősséget érez Kárpátalja magyar értékeinek megőrzéséért, így a magyar közösséget szolgáló állami, oktatási, kulturális, tudományos és vallási intézményekért, társadalmi szervezetekért és ezek munkatársaiért, személyi állományáért”.
Bíznak benne, hogy Kárpátalját megkíméli a háború, és belátható időn belül egész Ukrajnában helyreállnak a biztonságos és rendezett élethez szükséges feltételek. Ugyanakkor fel kell készülni a helyzet kedvezőtlen alakulására is
– emelték ki. Az Akadémia a magyar hatóságokkal, kutatóintézetekkel, egyetemekkel és további hazai intézményekkel együttműködve részt vállal azok fogadásában, akik lakhelyük elhagyására kényszerülnek, és Magyarországra menekülnek – olvasható az MTA levelében.
(Kiemelt kép: Budapest, 2021. január 26. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) székháza. Fotó: MTVA/Bizományosi: Nagy Zoltán)