Az isteni hatalom
Igaz-e, hogy az egyházzá nyilvánítás nem jog, hanem kegy? Erről szól a 168 Óra írása, amely azt elemzi, miként változik a hit, az oltár, a szentség és a templom „állami besorolása” és ezzel együtt – ha megengednek ennyi iróniát – Isten jogállása és technikai adószáma is. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
Cikkünkben kitérünk arra is, hogy miért minősítették vissza Iványi Gábor gyülekezetét egyesületté? Arról a lelkészről van szó, aki annak idején megkeresztelte Orbán Viktor két gyermekét, és aki most azt mondja: a hatalom az engedelmes egyházat szereti, mert néhányan azt hiszik, „Istennek engedelmeskedik, aki Orbánnak engedelmeskedik”. Ehhez az íráshoz láthatnak illusztrációt a címlapon, ezzel a címmel: „Az isteni hatalom.”
Lapunk több cikkben és interjúban is foglalkozik az Európai Unió és a magyar kormány viszonyával. Külön nyilatkozatot adott a 168 Órának az Európai Parlament liberális frakciójának elnöke, aki azt fejtegeti ki, hogy az Európai Bizottság miért indított három kötelezettségszegési eljárást a magyar kormány ellen, és miért helyezte kilátásba a kohéziós alapok egy részének a befagyasztását is. Barát József kollégánk egyebek mellett azt kérdi tőle: „Jó ötletnek tartja, hogy magyar vállalkozásokat, magyar embereket az Orbán-kormány hibáiért büntessenek?
„A büntetésnek nincs jogalapja” – állítja Csaba László közgazdász professzor, aki úgy látja: van kormányzati készség a változtatásra, meg tudunk majd állapodni, és nem vonják vissza az uniós pénzeket.
Megkérdeztük Rácz Margitot, az MTA Világgazdasági Kutató Intézetének igazgatóját is, aki Csaba Lászlóval szemben úgy véli: a büntetésnek van jogalapja.
Orbán saját hatalmát konszolidálná – mondja Lakner Zoltán politológus, aki szerint „a miniszterelnök annyi engedményt tesz, amennyi az életbemaradáshoz és a folyamatok ellenőrzéséhez elég.” Ezzel együtt Lakner Zoltán úgy látja: „A Fidesznek mindaddig esélye lesz a győzelemre, ameddig az ellenzék ennyire széttagolt.”
Bolgár György folytatja sorozatát, amelyben szembeállítja a jobboldali lapok, a jobboldali politikusok állításait a tényekkel.
A végtörlesztésről cserélnek eszmét lapunk internetes vitafórumának résztvevői.
Tovább terhelhetők-e pénzintézetek, vagy a kormány már belátta, hogy leáll a gazdaság, ha újabb csapásokat mérnek a bankokra? Erről a témáról ad összefoglalót Herskovits Eszter.
„Vonulhat százezer a szimpátiatüntetésen, attól még a zemberek sokasága érezheti rosszul magát” – írja Nagy Bandó András, és üzenete Orbán Viktornak is szól, akinek híve és szavazója volt, ám most kereken kimondja: Nincs több voksom számodra, én „nem így képzeltem a rendet.”
Hasonlóan vélekedik a hatalmi arroganciáról Szkárosi Endre író, aki ugyancsak nem kertel: „Az újdonsült pártállam visszaélve parlamenti fölényével kiterjesztette hatalmát a független intézményekre, a társadalomra.”
Végül még egy „kiáltás jobbról”. Beszélgettünk egykori riporter kollégánkkal, Pálfy G. Istvánnal, aki ma már szégyelli a rendszerváltást követő düheit, és bánja, hogy annyira megosztottuk magunkat. Most jobboldali konzervatív létére egy liberális hetilapban, az ÉS-ben közli a nyilvánossággal, mennyire elege van a Fidesz-világból. A 168 Órának az mondja: „A baloldal minden hibája ellenére odáig sose jutott, hogy a jogállamot szétzilálja. A klasszikus jobboldal szét van verve, nem létezik. A ma létező jobboldal önmaga istenítésével van elfoglalva.” Akár ehhez a mondathoz is illusztráció lehetne a 168 Óra eheti címlapja: az isteni hatalomról.