„Az ilyeneknek a Dunában kellene úszni” - Megalázta beosztottjait a főrendőr

Etikailag kifogásolható volt az egykori parancsnok viselkedése, aki lehülyézte, megalázta beosztottait, a bíróság elévülés miatt azonban megszüntette az eljárást – írta a Sonline.hu hírportál. Kiss Ernő dandártábornok nyugállományba vonulása óta ugyanis több mint egy év telt el.

2009. november 17., 06:44

A Somogy Megyei Bíróság katonai tanácsa mondott ítéletet a dandártábornok ügyében. Kiss Ernő neve többször felbukkant a hazai sajtóban. Először, amikor 1998 őszén, a Központi Bűnüldözési Igazgatóság főigazgatójaként levizelte az Országos Rendőr-főkapitányság utcai épületét.

Aztán akkor hallatott magáról, amikor néhány éve – ekkor már a XIII. kerületi rendőrkapitányság vezetőjeként – szolgálati autójával jó néhány autót ittasan összetört. Emiatt vádat is emeltek ellene. Akkor azt állította: nem ő vezette az autót, hanem a hasonmása. Kiss Ernő mindezt az ellene indult „lejárató kampánynak” tekintette, mint ahogy a most tárgyalt ügyet is.

Alárendelt megsértése és elöljárói hatalommal visszaélés volt a vád. Az egyik vádpont szerint a dandártábornok nem fizette ki négy tisztnek és tiszthelyettesnek a nekik járó 50 ezer forintos jutalmat. A bíróság – az ügyészség indítványával egyezően – ebben az ügyben elévülés miatt megszüntette az eljárást. Ugyanis a dandártábornok szolgálati viszonyának megszűnése óta több mint egy év eltelt már.

A másik vádpont szerint alárendeltjeit alázta meg. Amikor egy kollégáját megfenyegette, hogy éjjel-nappal dolgoznia kell, húsz aktát szignál rá, és személyesen ellenőrzi. Szabadságát sem vehette ki. A bíróság szerint ez nem alárendelt megsértése, hanem elöljárói hatalommal visszaélés vétsége, ezért ezt is megszüntették.

Egy másik eset – amikor két alárendeltjét okirat-hamisítónak nevezte, mert átírtak egy nyomtatványt a Robotzsaru programban – a bíróság szerint nem bűncselekmény, így a dandártábornokot ez alól felmentették.

Két esetben megvalósította az alárendelt megsértését – egy alkalommal egy alárendeltjének azt üvöltötte, hogy alkalmatlan és semmit sem ér a munkája, egy másikkal közölte, hogy „az ilyeneknek a Dunában kellene úszni” –, de a bíróság úgy ítélte meg, hogy ezek a bűncselekmények időben olyan távol állnak egymástól, hogy a törvény szerint nem bűntettnek, csak vétségnek lehet minősíteni, így az eljárást meg kell szüntetni elévülés miatt.

Az ítélet nem jogerős: az ügyész a bűnösség megállapításáért fellebbezett – írta a Sonline.hu.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.