Az Európai Néppárt elhibázott viselkedése a magyar kormánnyal szemben

Miért kellene az Európai Néppártnak újragondolnia az Orbán Viktorral és a Fideszével kapcsolatos álláspontját – erre a kérdésre keresi a választ vendégkommentárjában Balazs Csekö politológus, aki szabadúszó újságíróként publikál osztrák lapokban.

2014. július 5., 11:26

„Ahol a szabadság, az emberi jogok és a pluralizmus megtalálható, ott van Európa!” – hangzott az egykori német szövetségi államelnök, Richard von Weizsäker egyik ismert mondása. A CDU-s politikus röviden és velősen így fogalmazta meg, hogy mely értékek kötik össze Európát, és egyúttal félreérthetetlenül kifejezésre juttatta, hogy mely minőségekről nem mondhat le Európa.


Az ilyenfajta magyarázatok akkor nyernek különleges jelentőséget, amikor az adott társadalmakban veszélyek jelentkeznek. Hasonlóan a jelenlegi Magyarországhoz, ahol egy újabb választási győzelem után az Európai Néppártba tartozó Fidesz megalakította Orbán Viktor miniszterelnök harmadik kormányát.


Magyarországon minden területen folyik a másképpen gondolkodók és a kormányt bírálók megfélemlítése. A kormány tevékenységét vagy az egyes miniszterek cselekedeteit bíráló újságírókat egyik napról a másikra elbocsájtják, a kritikus hangot megütő médiumokat drákói büntetésekkel gazdaságilag ellehetetlenítik, az állami sajtószolgálat, az MTI, cenzúrázza az ellenzéki véleményeket, a választási kampányban a kormány politikai célból minden további nélkül igénybe veszi a titkosszolgálat segítségét, a közszolgálati Duna-TV leadja a „Gyermekkorom égboltja” című propagandafilmet, amely Nurszultan Nazarbajev kazah államelnökről szól.
Pontosan egy évtizeddel az Európai Unió keleti bővítését követően Magyarország már nem teljesítené az EU-csatlakozáshoz elengedhetetlen koppenhágai követelményeket.


Hogy nemzetközi vonatkozásban miféle veszélyt rejt Orbán nacionalista politikája, azt nagyon jól mutatja az az uszító beszéde, amelyben az ukrajnai válság közepette autonómiát követelt a magyar kisebbség számára. Ez heves bírálatok özönét váltotta ki. Donald Tusk lengyel miniszterelnök szokatlanul dühödten reagált, és indirekt módon rámutatott a magyar kormányfő hiányos történelmi ismereteire. „Hogyha valaki azt állítja, hogy Ukrajna széthullása bármilyen módon előnyös lehetne a szomszédos országok számára, az súlyos hibát követ el” – mondta Tusk.
Meglepően tartózkodóan viselkedik az Európai Néppárt. A konzervatív szövetségben tolerancia fogadja a Fidesz politikáját, és a szövetség az elmúlt években folyamatosan védelmébe vette a magyar miniszterelnök politikai irányvonalát.

Az EVP-ben vezető szerepet betöltő Angela Merkelt és a CDU-t kiemelkedő felelősség terheli az EVP magyar kormánnyal szembeni magatartásáért. A német kancellár asszony valószínűleg alulbecsüli a magyar kollégája politikájának következtében kialakuló veszélyt, ami mind a magyar határon belül, mind azon kívül súlyos konfliktusokat idéz elő.

Merkel azon kevés politikusok egyike, akik nyomást gyakorolhatnának Orbánra, de a kancellár asszony csak ritkán él ezzel a lehetőséggel. Szükség lenne arra, hogy az EVP felülvizsgálja a magyar kormánnyal szembeni álláspontját, mert a jelenlegi magyar irányvonal paradox módon egyértelműen távolodik a Weizsäker szövetségi államelnök által megfogalmazott európai értékektől.


Wiener Zeitung, 2014.07.02
Fordította: dr. Gonda László