Az ember, aki kisétál a vágóhídra és bemászik a húsdarálóba

Nem mondhatni, hogy a győztesek kegyeit kerestük, amikor meglátogattuk Majtényi László, a baloldali ellenzék köztársaságielnök-jelöltjének kampányrendezvényét. A sebtében összeállított program Bicskétől Veszprémen és Győrön át Békéscsabáig inkább nemzetnevelő, demokráciaoktató célokat szolgál, mintsem egy választási diadal előkészítését. Majtényi azt akarja vele szemléltetni, milyen lenne Magyarország, ha intézmények és nem személyek uralnák. A beinduló kormánygépezet kezdetben nem is tudott vele mit kezdeni, csak lassan találták meg a felfejtendő szálat: az Eötvös Károly Intézet (Ekint) elnökét összefüggésbe hozták Sorossal és a hazánkban garázdálkodó, civilnek álcázott ötödik hadoszloppal. Békéscsabán más volt a hangulat. A MÁV Művelődési Házba azért jöttek el az érdeklődők, hogy egy méltó (de törvényszerűen alulmaradó) elnökjelölttel találkozzanak.

2017. március 11., 06:47

Szerző:

– Ezen az ügyön ugyan mit nyerhetek? – kérdi Majtényi még a vonaton. – Nem történhet egyéb, mint hogy kisétálok a vágóhídra és bemászom a húsdarálóba.

Ez már sikerült is. Az Echo TV és a Magyar Idők nagyágyúi folyamatos „lekövetésben” voltak, még a sajtótájékoztatókon is felbukkantak, belekagylóztak, hogy aztán semmiről se tudósítsanak. A hozzáállás január óta kettős. Egyrészt a szokásos sározás: bonyolult táblázatokkal, konspirációs hálózatok ábráival próbálták igazolni, milyen ördögi kapcsolatban áll a volt ombudsman Soros Györggyel, illetve az általa szervezett ügynökhálózattal. Két aktuális témát próbáltak összekötni. Az első lépés: a civil szervezetek alattomos, bevándorlóbarát céljait felfedni s Majtényit ebbe a szerkezetbe beilleszteni. A döntő kérdést a KDNP fiatal farkasa, Hollik István tette fel a minap, amikor arra szólította fel az elnökjelöltet, hogy tárja elő valódi céljait, fedje fel titkos kapcsolatait, vallja be, Soros elnökjelöltje-e, vagy Magyarországé. Tudakolta, fizeti-e még Majtényit Soros. S milyen vállalásokat tett a tőzsdemogul érdekében a „nem kevés pénzért cserébe”? Hollik szuggesztív személyiség, kérdései köztünk lebegnek. Maga az Ekint-elnök is rea­­gált. Sorossal háromszor találkozott életében (akkor is társaságban), s a felhánytorgatott 145 millió korántsem 145, a pénz jelentős része adók és illetékek formájában hat év alatt a magyar állam zsebében landolt.

Fotó: Kovalovszky Dániel

Egy darabig még ezen izmozunk, majd legyintünk és hallgatunk. Vonatunk még csak Szolnokon jár. Fél ötre várnak minket az Együtt emberei Békéscsabán. A stáb kicsi, de elszánt. Két újságíró, egy „bodyguard”, Székely Sándor, az Együtt politikusa, és persze maga Majtényi. Ami az elnökjelölti védelmet illeti, az tökéletesen indokolt. Bizonyos orgánumok szerint Majtényi nekivadult kampányában felbukkantak „az erőszak motívumai is”. A jelölt az ELTE BTK egyik termében, harminc ellenzéki ügynök jelenlétében kampányolt, amikor egy felhevült résztvevő lehazaárulózta és lehazugozta, mire két „jól megtermett rendfenntartó” (az egyik éppen Székely, a másik egy muzeológus volt) lefogta és a folyosóra vonszolta. A sajtó gyorsjelentése szerint a közjátékot Majtényi derűsen vette tudomásul, egyszer még „el is mosolyodott”.

Békéscsabán erre nem lesz alkalma. Az utcákon méla, ködön áttűző napfény, depresszióba hajló nyugalom. A Viharsarok szélárnyékban él. Békéscsaba a feldolgozóipar válságából a rendszerváltás óta nem tud kikeveredni. Erős a kivándorlás, lakossága huszonöt év alatt tízezer fővel csökkent. A kolbász városa, Csaba, ahogy a múlt század végén nevezték, „az ország legnagyobb faluja”, ma a Fidesz déli bástyája. Orbán szorgosan látogatta a csabai kolbásztöltő napokat, míg be nem darálta a várost. Csaba mindig az országos széljárás szerint szavazott. 1990-ben az MDF nyert, ’98-ban a Fidesz, ’94-ben, 2002-ben és 2006-ban az MSZP. Érdekes mutáció, hogy Csabának 2006-ig liberális polgármestere volt.

Fotó: Kovalovszky Dániel

Utóbb a város a dinnyekirály, Si­­mon­­ka György hűbérbirtoka. Községi polgármestereket fúr meg, birtokán lámát is legeltet, munkát és közmunkát ad. Simonka arról nevezetes (az ügyet az LMP hajtotta fel), hogy ­uniós munkahelyteremtő program keretében családi földjeit közmunkásokkal (Szél Bernadették szerint „rabszolgákkal”) kapáltatta. De ez a múlt, leáldozóban Simonka napja. Békéscsaba mai polgármesterét a közvélemény függetlennek mondja. A helyi Együtt szerint a „Fidesz-light” ment neki a „Fidesz-hardcore-nak”, ez utóbbi vesztett ugyan, de a közgyűlést azért szilárdan tartja kezében a Nemzeti Együttműködés Rendszere.

A Majtényi-kampány szervezője Békésben az Együtt, a rendezvényeket felosztották egymás között a jelölőszervezetek. Ahol az összejöveteleket az MSZP rendezi, a hallgatóság korosabb, de népesebb, százas nagyságrendben is megjelennek. A kispártok hatóköre kisebb, viszont fiatalok is el-eljönnek. Bod Tamás, a békéscsabai Együtt embere készséges, de sietős. Az elnökjelöltnek két stúdiót is meg kell látogatnia, a városi önkormányzatit és a független magántelevíziót. Az önkormányzatit (Csaba Mérlege) nemrég hozták rendbe, frissen festett, tiszta, mint egy labor, a felszerelés vadiúj. Az önkormányzati és a nem önkormányzati költségvetési aránya a helyiek szerint tíz az egyhez.

Majtényi elnöki programja – a jelölt szerint – a világ legrövidebbje a műfajban. Négy lényegi pontból áll. Az első természetesen az alkotmányosság azonnali helyreállítása. Mert jobb, ha az embert független intézmények védik az állam túlhatalma ellen, mint ha ügyeit személyek intézik. A szabad választás huszonhét év után újra programpont. A nemzetközi szervezetek az utolsó magyar választásokat „részben szabadnak” minősítették. Csakhogy ilyen fogalom, Majtényi szerint, nem létezik. Ahogy A Mester és Margarita Wolandja mondaná: „másodlagos frissességű hal nincs”. A másodlagos frissesség azt jelenti, hogy az a hal büdös. Majtényi állítása szerint a szabad választás feltétele a szabad sajtó, mely mindenki rendelkezésére áll. A harmadik és negyedik elem a szegénység és a korrupció elleni küzdelem. Korrup­­ción az elnökjelölt az állam által rendszeresített, intézményekbe kódolt korrupciót érti. Az LMP kérésére foglalta programjába a „fenntartható fejlődés” elvét, a jövendő nemzedékek érdekeinek képviseletét.

De rohanunk tovább. A város kisebb tévéjében az interjú lendületesre sikerül. A riporter bedobja Magyarország új problémáját, a civilek honárulását, s ezen a nyomon tovább haladva a Soros-ügyeket. Ha valami, ez Majtényihez illő pálya, fel is izzik a han­­gulat. A riporter ugyanis megjegyzi: ha a Google-ba beüti a Majtényi nevet, tíz címszó közül kilencben Sorossal együttes a találat.

A NER fő sajátossága – mondja Maj­­tényi –, hogy nem tűr meg a házban (vagy az ivóban) önmagán kívül senkit. Szellemi és anyagi környezetét kisgömböcként akarja benyelni. Ennek második fordulóját látjuk. Majd röviden ismerteti a közönséggel a norvég alap ügyeit, amelynek lényegét Csabán a helyi polgárok kevéssé ismerik. Délkelet-Békésben ugyanis az egyetlen kormánykritikus műsor az RTL Klub híradója. De Majtényi megjelenésével porszem került a gépezetbe. A városi tévé riportere tágra nyílt szemmel hallgat. „Hogy mik vannak…” Kis késéssel a hírek Békéscsabáig hatolnak.

– Machiavelli tanácsolja a jó fejedelemnek: ha nincs ellenséged, keress magadnak – zárja okfejtését Majtényi. – És győzd le. Hatalmad ettől növekedni fog. Nem tudjuk, Orbán olvas-e Machiavellit, de ennyi sütnivalója van. Ugyanezt a társadalom-lélektani működést ma a Soros-kampány produkálja.
Sötétedik. A lámpák gyászos fénnyel világítják meg a művelődési ház termét. Ötvenen lehetünk. Győrben kétszázan voltak.

A moderátor Majtényit idézi. „Vannak pillanatok a történelemben, mikor a Bűn fényes palotákban, szmokingos urak és finom hölgyek képében gyülekezik, miközben az Erény az aszfalton fagyoskodik, nézve a palota kivilágított ablakait.” Majtényi ezt 2012 első napján, az új Alaptörvény életbe lépésekor mondta.

– Ilyen pillanatokat élünk meg most is – reflektál.

Azon a szomorú, hideg estén néhány csabai, gyulai polgár is ott volt a tüntetők között Budapesten. Ez az emlék ma is kísért. Majtényi koncepciója az alkotmányos reparációra a naivitás határáig egyszerű. Szerinte a Fidesz bu­­kását hozó parlamenti választások után az Országgyűlésnek alkotmányozó nemzetgyűléssé kell alakulnia. Az új alkotmányt – mely számos elemében hasonlít a régire – népszavazásnak kell megerősítenie. Ezután tarthatnának új választást, de már legitim feltételek mellett.

Az elnökjelölt optimista. Nem győzi ismételni, Orbán túl messze ment, túl sokat veszíthet. Félő, hogy a hazugságból, álságosságból emelt hatalmi piramis a nyakunkba omlik. Van olyan történelmi helyzet, amikor a hatalmi elit megérzi, jobb átadni a vezetést, mint görcsösen ragaszkodni hozzá. A rendszerváltás ilyen pillanat volt. A megoldás az újrakezdés, a Negyedik Köztársaság.

– Talán hibáztunk 1990-ben – mondja Majtényi. – Hiányzott a szabadság élménye. Kaptuk, nem kiharcoltuk. Urainak gyöngeségét, nem saját erejét tapasztalta meg a nép. Ha saját erőnkből szabadulunk meg a NER-től, ez a helyzet többé nem állhat elő.

A csabai közönség halkan bólogat. Ötven csönd, ötven tagadás, ötven magába zárt világ, ötven néma, szomorú lázadás. Tudják pontosan, a négy feltétel közül a legelső a legnehezebb. Választást nyerni.

 

Civilek a pályán


A kormánypárti sajtóban a Maj­­tényi László ellen indított kampány csúcsra járatásával pár­­hu­­zamosan támadás indult a kor­­mánykritikus civil szervezetek ellen is. Legfőbb állításuk, hogy a civil bírálat és a kormányellenes média összefonódik. Például az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet vagy a Mérték Médiaelemző Műhely szerzői gyakran publikálnak a HVG-ben. A Soros György által működtetett Open Society Foundations sem marad ki a sorból. A „leleplező” cikkek szerint az alapítvány olyan szervezeteket protezsál, mint az Átlátszó, a 444.?hu, a Bajnai Gordon-féle Haza és Haladás Alapítvány, a TASZ, a Transparency International, a Krétakör, a NANE vagy a Patent Egyesület. A melegszervezetek és a nőjogi egyesületek is rákerültek a kormánypárti feketelistára. A fideszes megmondóemberek szerint bár ezek „látszólag apolitikusak”, valójában „politikai üzeneteket is küldenek a társadalomnak”.

Illegális online szerencsejáték-szervezők ellen lépett fel a Gazdasági Versenyhivatal és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága. Olyan csalók által üzemeltetett honlapokat tiltottak le, amelyek a Szerencsejáték Zrt. játékait másolták, becsapva ezzel a magyar lottózókat.