Az ÁSZ szerint nem szabályszerűen működik a Magyar Állatorvosi Kamara
Nem volt szabályszerű és szabályozott a Magyar Állatorvosi Kamara (Máok) vagyongazdálkodása, és azzal, hogy a szervezet nem tett eleget a közzétételi kötelezettségeknek, nem biztosította a gazdálkodás átláthatóságát az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2013–2015 közötti időszakra vonatkozó ellenőrzése alapján.
Az ÁSZ közleménye szerint az ellenőrzés egyebek mellett megállapította, hogy az országos és területi szervezetek a gazdálkodás alapvető feltételeit biztosító számviteli politikával és számlarenddel nem rendelkeztek, illetve ha mégis rendelkeztek, azok nem feleltek meg a számviteli törvény előírásainak.
A közlemény szerint hét szervezet nem leltározott, tizennégy szervezet nem egyeztette az analitikus és főkönyvi nyilvántartásokat, további tizenegy szervezetnél nem történt meg a követelések minősítése, nyolc területi szervezet pedig nem járt el szabályszerűen a fizetési késedelmek esetén.
A költségvetési támogatást a meghatározott célra használták fel, azonban a támogatások pénzügyi elszámolása nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak.
Az ÁSZ a földművelésügyi miniszter, a Máok országos szervezetének elnöke és valamennyi területi szervezet elnöke számára 34 javaslatot fogalmazott meg, amelyekre 30 napon belül intézkedési tervet kell készíteniük.
A kamara az állatorvosok érdekképviseleti szerve, állatorvosok, állategészségügyi intézmények és szolgáltatók, állatorvosi asszisztensek regisztrálását, nyilvántartását látja el. A szervezet többek között részt vesz a járványvédelemmel összefüggő szervezési feladatokban, az állategészségügyi szolgáltatások minőségellenőrzésében, az általános szakmai és etikai szabályok megalkotásában. A kamara feladatait országos szervezete és 17 területi szervezete végzi.
A szervezet bevételeinek legnagyobb hányada a tagdíjakból származott, amelyek a 2013-as 138,1 millió forintról 2015-re 140,7 millió forintra emelkedtek – olvasható a közleményben.