Az asszonyverés értelmezhetetlen az AB számára

A törvényben az erőszak fogalma részben túl széles, részben értelmezhetetlen, és azzal nincsenek arányban a lehetséges rendőrségi, bírósági intézkedések, továbbá a hozzátartozó fogalma is lehetőséget ad visszaélésekre, ezért alkotmányellenes a távoltartásról szóló törvény - állapította meg az Alkotmánybíróság.

2009. május 6., 08:55

Az Ab által kifogásolt megfogalmazások között szerepel többek között a törvénynek az a rendelkezése, mely szerint "hozzátartozók közötti erőszaknak minősül (...) a szexuális önrendelkezéshez való jogot (...) veszélyeztető (...) mulasztás". Továbbá azt a megfogalmazást is alkotmányellenesnek találta a testület, hogy "a törvény alkalmazásában hozzátartozónak kell tekinteni az (...) együttélés nélkül, bensőséges kapcsolatban álló személyt e kapcsolat fennállása alatt vagy után".

Az alkotmányellenesnek talált törvény többek között tartalmazza a rendőrség által közigazgatási eljárásban elrendelhető, 72 órás ideiglenes megelőző távoltartást és a polgári eljárásban a bíróság által elrendelhető, legfeljebb 30 napos megelőző távoltartást - írta az MTI.

Különvéleményt két alkotmánybíró fogalmazott meg. Bragyova András a testület többségével szemben úgy vélekedett, hogy a távoltartási törvény esetében aligha kerülhető el határozatlan jogfogalmak alkalmazása. "Ha - mint a többséggel együtt én is - elfogadjuk a távoltartás intézményének szükségességét, nehéz elvárni, hogy a szabályozás ne tartalmazzon a jogalkalmazó mérlegelési lehetőségét eléggé tággá tevő határozatlan jogfogalmakat. Ez abból fakad, hogy a távoltartási törvény veszélyek megelőzéséről szóló szabály" - tette hozzá.

Kiss László alkotmánybíró pedig különvéleményében azt az álláspontját rögzítette: mind a hatósági, mind pedig a bírói jogalkalmazás képes a törvény által definiált és az indítványban kifogásolt fogalmakat értelmezni, alkalmazni, azok - rövidebb-hosszabb - idő eltelte után nem okozhatnak jogbiztonsági problémákat.

Sólyom László köztársasági elnök szerint fontos, hogy a jogalkotó sürgősen hatékony eszközöket találjon a családon belüli erőszak elleni fellépésre - mondta az MTI-nek Wéber Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal sajtófőnöke. Az államfő biztos benne, hogy ennek a nagyon súlyos problémának a kezelése az alkotmányosság keretein belül is megoldható, és sajnálja, hogy mindez nem sikerült decemberben az Országgyűlésnek - tette hozzá a sajtófőnök.

Wéber Ferenc elmondta: az államfő szerint nagyon fontos az is, hogy a jogalkalmazó szervek (polgármesteri hivatal, családvédő szolgálatok, rendőrség, ügyészség, bíróság) hatékonyan, szigorúan, kellő eréllyel, a jogszabályok által biztosított mozgásterüket maximálisan kihasználva lépjenek fel a családon belüli erőszakkal szemben.

Az államfő szerint fontos az is, hogy a jogalkalmazó szervek a tudomásukra jutott, illetve a gyanús eseteket késedelem nélkül, teljes körűen vizsgálják meg, és haladéktalanul tegyék meg a szükséges intézkedéseket - tette hozzá.

Wéber Ferenc kiemelte: rendkívüli a jelentősége annak, hogy a sértettek tisztában legyenek a lehetőségeikkel, jogaikkal, azzal, hogy kihez fordulhatnak ilyen esetben, ki védi meg őket. Ebben nagy segítséget nyújthatnak a polgármesteri hivatalok, a családsegítők, védőnők, orvosok, miként a civil jogvédő szervezetek is - tette hozzá.

Úgy fogalmazott: különösen fontos a családban élő gyermekek, fiatalok jogainak védelme, mentális és fizikai egészségük megóvása. Ezért nagy felelősség hárul a pedagógusokra, családsegítőkre, a védőnőkre, a háziorvosokra: az első gyanús jelek esetében azonnal meg kell tenniük a szükséges lépéseket, kezdeményezniük kell a hatóságoknál a vizsgálatot - mondta.

Véleménye szerint ugyancsak felelőssége van a rokonságnak, a szomszédoknak, ismerősöknek, ne legyenek passzívak, közömbösek már egyetlen kék folt, véraláfutás láttán sem. Ha a környezet megtűri, elnézi a "gyerekverést", az "asszonyverést", akkor a legjobb törvénnyel is csak kevés eredményt lehet elérni - figyelmeztetett a sajtófőnök.

Kapcsolódó hírek

Nemes kivárás: az áldozatok védelme elhalasztva
Új távoltartási törvény készül