Az alkotmányos kérdőív megihlette az embereket

A tavalyi választási kampány során a Fidesz mélyen hallgatott arról, hogy új alkotmányt készül írni. Nem volt ez másként 2006-ban sem, akkor is mindössze csak a Jobbik turnézott egy új alkotmány ígéretével. A 2010-es választások lezajlása után Orbán már bátrabb lett: „új alkotmány lesz természetesen, kétharmados fölénnyel rendelkező parlamenti erő nem teheti meg, hogy hatályban hagy egy 1949-es keltezésű alkotmányt” – mondta magabiztosan. A miniszterelnök azonban óvatoskodott és 2012 végét, legfeljebb közepét nevezte meg az új alkotmány elkészülési időpontjául. A kormány, valamint a parlament feladatául pedig előbb a rend és a gazdaság megerősítését; az új alkotmány elkészítése akkor még ráért.

2011. március 11., 12:49

Először a Nemzeti Együttműködési Nyilatkozat borzolta a kedélyeket júliusban, kötelező kiaggatása ugyanis

nem aratott osztatlan sikert. Azonban még ennél is megdöbbentőbb volt Orbán azon terve, miszerint: ha tavaszra lesz új alkotmány, akkor majd annak preambuluma kerülhet a falakra. Aztán decemberben, alig fél évvel a második Orbán-kormány hivatalba lépés után már olvasható volt a új alkotmány koncepciója. Noha az alkotás nyilvánvalóan sebtében összedobott fércmunka: a szentkorona-tan, a konzervatív házassági eszmény jól megfér benne egymás mellett, és Schmitt Pál is örülhet, mert a nyelvművelés fontosságán kívül a sport is helyet kapott benne. Plusz bónuszt jelent az kis kiegészítés, amely arról szól, nem lehet népszavazást tartani az alkotmány megváltoztatása érdekében.

Az új alkotmány egyik ellenzéki párt tetszését sem nyerte el: míg az MSZP „túl kereszténynek” titulálta, addig a Jobbik egyszerűen kommunista trükknek minősítette, mert szerintük nem valósul meg benne az a radikális változás, amire szükség lenne. Többen kifogásolták azt is, hogy a Fidesz alkotmánya illegitim, ugyanis a választóktól nem kaptak felhatalmazást annak átírására. Gyulás Gergely fideszes képviselő a

stop.hu-nak elmondta, a készülő alkotmány jogi legitimitása megkérdőjelezhetetlen, ugyanis azt az országgyűlés kétharmada elfogadta.

Népszavazás és az alkotmány-totó

A folyamatosan erősödő politikai és közéleti tiltakozás eljutott addig javaslatig: népszavaztassák meg a készülő alkotmányt. A Fideszben láthatóan fejetlenség és szervezetlenség uralkodik ez ügyben; hol így, hol úgy vélekednek a kérdésről. A miniszterelnök még tavaly júliusban kizárta a népszavazás lehetőségét, bár korábban tagadhatatlanul lelkes híve volt a vélemény-nyilvánítás e módjának. Navracsics szerint nincs szükség megerősítő népszavazásra, Lázár János viszont már árnyaltabban fogalmazott: mint mondta, lehetőséget kívánnak adni minden ellenzéki pártnak, hogy részt vegyenek az alkotmányozás folyamatában. A Fidesz frakcióvezetője nem zárt ki továbbá egy esetleges népszavazást sem. Lázár fontosan nevezte a társadalom bevonását a folyamatba, ezért küldték ki a 12 pontos kérdőívet.

Az alkotmány-totó a napokban minden magyar háztartásba megékezett. A kérdőívekkel kapcsolatban megbízott hivatal elnöke elmondta: 8 millió 98 ezer 310 választókorú magyar állampolgárnak küldték ki, a költség várhatóan egy főre 90 forint lesz. A kérdőívezés teljes költsége nagyjából 730 millió körül várható, amely meglehetősen magas összeg egy, az MSZP által például csak látszat-konzultációnak nevezett akcióhoz. A legnagyobb ellenzéki párt szerint ráadásul ha csak minden nyolcadik ember küldi vissza a kérdőívet, és azok feldolgozására egyenként öt percet szánnak, akkor is több mint 83 ezer munkaórát igényelne a kiértékelés. Gyors fejszámolás: 482 embernek kellene egy teljes hónapon át dolgoznia, hogy a március 15-i határidőre (ekkor nyújtják be ugyanis az alkotmánytervezetet) elkészüljenek.

A kérdőív ötletszerűen tesz fel általános és homályos kérdéseket az állampolgári jogok deklarálásáról, a kiskorú gyerekek után járó szavazati jogról vagy éppen az életfogytiglani szabadságvesztésről. Az ingyenesen visszaküldhető totó azonban úgy tűnik, nem érdekli az embereket – legalábbis nem az eredeti rendeltetésében.

Fővárosi Nagycirkusz, Készült már a kerítés és társai

A Fidesz brainstormingjának mintájára a

Hírcsárdais elkészítette saját kérdőívét, öt kérdésben, egyenként négy-négy válaszlehetőséggel térnek ki az alkotmány szerintük legfontosabb pontjaira. „Zavarná-e Önt, ha az Alkotmány preambulumában szerepelne a kereszténység mellett a homeopátia, az oxigénes víz, a házasság előtti szex tilalma és egy rövid Wass Albert-idézet?” – szól például a harmadik kérdés. Válaszlehetőség között pedig ott találjuk ezt is: „engem nem zavarna, de akkor legyen legalább egy telefonszám az oxigénes vízhez.A Hírcsárda - Schmitthez hasonlóan - fontosnak tartja a magyar nyelv védelmét, éppen ezért kérdezi meg kérdőívük zárásul a következőt: „eggyetért-e Ön azval, hogy a hejesírás is, mint nemzetti érték kerüjjön be az alkotmány szövegébe?”

Hasonló kezdeményezés volt az Lehet Más a Politika Üzenj Orbán Viktornak! című felhívása, közösségi oldalukon képeslap készítésére ösztönözték az embereket. A párt a nemzeti konzultációval kapcsolatban várta az üzeneteket, arra voltak kíváncsiak, az elmúlt hónapok eseményei után ki mit üzenne a miniszterelnöknek. A legkedveltebb lap alkotója pedig kétszeres jutalomban is részesült: egyrészt kaphatott egy kerékpárt, másrészt pedig a nyertes képeslapból egy példányt személyesen eljuttattak Orbán Viktornak.

A pályázatra számos alkotás érkezett, az egészen egyszerű, velős üzenetet megfogalmazóktól, a bonyolult grafikákig. A készül már a kerítés! című alkotást végül szoros küzdelemben legyőzte A nemzeti konzultáció olyan, mint a házi pálinka. A nyertes képet Karácsony Gergely, az LMP parlamenti frakcióvezető-helyettese már le is adta a miniszterelnök titkárságán. A politikus elmondta, a képeslap jól fejezi ki azt, ami a magyar politikában történik: a házi pálinka és a nemzeti konzultáció nem más, mint a népámítás eszközei. Karácsony az alkotmány-totó kapcsán hozzátette, nyilvánvaló, hogy a Fideszt nem érdekli az emberek véleménye, hiszen a visszaérkező válaszokat nem fogják tudni feldolgozni.

Az LMP arra biztat mindenkit, hogy a pályázatra beérkezett képeslapötletek közül a neki tetszőt nyomtassa ki és a nemzeti konzultáció kapcsán kapott borítékban azokat küldjék vissza a kérdőív helyett. A frakcióvezető-helyettes elmondta, hogy az általuk kiválasztott képeslapból tízezer példányt ki fognak osztani az utcákon az embereknek.

A borítékok ingyen és bérmentve küldhetőek el a Miniszterelnöki Hivatalba. Képeslappal is.