Az Alkotmánybíróság megsemmisítette a Kúria döntését, nem az újságíró a hibás, ha egy sajtótájékoztatón a politikusok hazudnak

2017. december 6., 12:50

Szerző:

Az Alkotmánybíróság megsemmisítette a Kúria döntését, amelyben a Nyugat.hu hírportált marasztalták el, és félmillió forintos bírság megfizetésére kötelezték egy 2013-as sajtótájékoztatóról szóló cikk miatt – írja az Index

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

2013. április 29-én a Nyugat.hu tudósított három MSZP-s politikus, Ipkovich György, Nemény András és Czeglédy Csaba sajtótájékoztatójáról, amelyen Czeglédy azt állította, hogy személyesen Hende Csaba döntött a trafikpályázatok elbírálásáról. Hende beperelte a Nyugat.hu-t, a Kúria pedig a volt honvédelmi miniszternek adott igazat személyiségi jogsértés ügyében. A portál kiadója, a Nyugat Média és Világháló Egyesület ezután az Alkotmánybírósághoz fordult, amely most eltörölte a Kúria döntését. Ezt a testület azzal indokolta, hogy a közéleti szereplők sajtótájékoztatójáról szóló tudósításokban nem az újságírót terheli az elhangzottak valóságtartalmának ellenőrzése. Vagyis azért, ami egy-egy sajtótájékoztatón egy politikus szájából elhangzik, nem az újságírókat kell felelőssé tenni. Az Alkotmánybíróság kimondta:

„Nem minősül híresztelésnek, ha a sajtó úgy tudósít közéleti szereplők közügyekről szóló sajtótájékoztatójáról, hogy a tudósítás pontosan megfelel az megfogalmazottaknak, nem tartalmaz saját értékelést, egyértelműen megjelöli a közlések forrását, valamint a jó hírnevet esetleg sértő tényállításokkal érintett személy cáfolatának is helyet biztosít, vagy felkínálja neki a válaszadás lehetőségét."

Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a sajtónak alkotmányos kötelessége a közéleti eseményekről tudósítani. Közérdekű információk, köztük a közéleti szereplők megnyilatkozásainak, álláspontjainak terjesztése miatt, Alaptörvényben előírt feladatának ellátásáért senki nem marasztalható el, ha azt az elhangzottaknak megfelelően, pontosan, a források feltüntetésével, saját vélemény nélkül teszik közzé.

A döntéshez hat alkotmánybíró különvéleményt fűzött, jelezve, hogy nem értenek egyet a Kúria döntésének megsemmisítésével. Ezt az indoklásukkal együtt ide kattintva lehet elolvasni.