Agrárminiszter: az EU hagyja elsüllyedni a sertéságazatot

Az Agrárminisztérium szerint botrányos Brüsszel hozzáállása a sertésválsághoz.

2021. november 22., 12:31

Szerző:

Az Agrárminisztérium szerint botrányos Brüsszel hozzáállása a sertésválsághoz. Az Európai Bizottság szerint a rendkívüli piaci válságkezelési intézkedések bevezetése csak elodázná a probléma megoldását – írta keddi keddi cikkében az Agroinform

„Az Európai Bizottság 19 tagállam kérését semmibe véve tagadta meg, hogy rendkívüli uniós piaci válságkezelési intézkedések bevezetésére tegyen javaslatot a sertéságazatban kialakult krízishelyzet kezelésére. Ismét bebizonyosodott, hogy a magyar sertéstartók csak a kormányra számíthatnak”

– idézte Nagy Istvánt az Agrárminisztérium sajtóközleménye.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a tárcavezető november elején arra hívta fel a figyelmet, hogy az utóbbi időben drasztikusan emelkedő takarmány- és energiaárak, valamint a koronavírus világjárvány és az afrikai sertéspestis-járvány tartós negatív hatásai miatt a gazdák kettős nehézséggel néznek szembe:

  • az alacsony átvételi árak mellett rövid idő alatt meredeken nőttek a terheik
  • A folyamatosan dráguló alapanyagok költségeit a fogyasztói árakban nem lehet rövid távon maradéktalanul érvényesíteni, ezért jelentős veszteségeket szenvednek az ágazat szereplői

– tájékoztatott az Agrárminisztérium.

A Mezőgazdasági és Halászati Tanács november 15-i ülésén 19 ország rendkívüli uniós piaci válságkezelési intézkedések bevezetését kérte az Európai Bizottságtól a sertéságazatban kialakult krízishelyzet kezelésére. Azonban az EB elutasította a tagállamok kérését és jelezte:

a már eddig is alkalmazott támogatási formák elegendő lehetőséget biztosítanak a sertéstartóknak a válsághelyzet átvészelésére.

Ennek kapcsán Nagy István miniszter felháborodását fejezte ki és kiemelte, hogy álláspontja szerint a bevezetett rendkívüli válságkezelési intézkedések csak hiú ábrándokat keltenek a sertéstartókban. Az EU az igazi problémára már nem kínál megoldást.

Nagy István az ülés után tarthatatlannak nevezte a kialakult helyzetet és értetlenségét fejezte ki az Európai Bizottság hozzáállása miatt, hiszen a Közös Agrárpolitika szabályrendszere lehetőséget biztosít rendkívüli piaci intézkedések bevezetésére, ahogyan az az orosz embargó vagy a 2015-ös tejválság esetében is történt – írja az Agroinform.

(Kiemelt kép: Budapest, 2021. október 28. Nagy István agrárminiszter beszél a Parlamentben 2021. október 28-án. Fotó: MTI/Kovács Tamás)