A sztrájk kiütötte Ferihegyet

Az esti órákban a várakozásokkal ellentétben nyugodtan, sorok nélkül zajlik a ferihegyi forgalom. A Budapesten működő nemzetközi légitársaságok minél hamarabbi tárgyalásos megállapodást sürgetnek a Budapest Airport vezetői és a munkabeszüntetést végző két szakszervezet képviselői között. A Munkástanácsok Országos Szövetsége közölte: hétfőn a munkaügyi bírósághoz fordulnak.

2008. december 13., 20:37

Szollár Domokos, a Budapest Airport szóvivője az MTI-nek elmondta, hogy este annyi utasbiztonsági ellenőr vette fel a munkát, hogy három kapunál is haladhatnak az utasok, sem fennakadás, sem torlódás nincs, így várhatóan újabb járattörlések nem lesznek.

A Malév még pénteken határozott arról, hogy hat szombati járatát törli, majd a reggeli helyzetet elemezve további héttel ezt tette. A délelőtti órákban nagy volt a zsúfoltság, így rövid időre, szakaszosan többször is szüneteltették a jegyellenőrzést. Később azonban lényegesen javult a helyzet.

Délutánig a 62 érkező járatból hatot, a 67 indulóból pedig 18-at töröltek.

A ferihegyi repülőtér dolgozóinak szakszervezete szerint a Budapest Airport (BA) az érdekképviseletek megtörését és a Malév csődbe juttatását tűzte ki céljául azzal, hogy "folyamatosan és arrogánsan" visszautasít minden tárgyalási felhívást - áll a szakszervezetek MTI-hez eljuttatott szombati közleményében.

A szakszervezetek délután négy órától megbeszélésre várták az üzemeltető társaság vezetőit, akik azonban nem jelentkeztek az érdekképviselők által kijelölt helyszínen.

A Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) és a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete (RDSZSZ) vezetői szerint a ferihegyi repülőtér munkabeszüntetést folytató két szakszervezete maradéktalanul eleget tesz a sztrájktörvényben foglalt egyeztetetési kötelezettségének, és határozottan visszautasítja a BA vezetőinek korábban megfogalmazott ellentétes tartalmú vádjait.

Kovács Zoltán, az RDSZSZ sztrájkbizottsági elnöke sajtótájékoztatón elmondta: a munkáltató nem volt jelen az érdekképviselők által felajánlott helyen szombaton 10 órakor. A BA folyamatosan a munkavállalók "nyomás alá helyezésével, vegzálásával" van elfoglalva a párbeszéd megkezdése helyett - tette hozzá.

A szakszervezetek megismételték: a repülőteret üzemeltető társaság csak abban az esetben hajlandó egy asztalhoz ülni velük, amennyiben biztosítják a 2-es terminál "zavartalan" működését. Az érdekképviseletek ezt az "ultimátumot" törvénytelennek és etikátlannak tartják - emelte ki Kovács Zoltán.

Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke az MTI-nek elmondta: hétfőn a munkaügyi bírósághoz fordulnak, mivel a repülőteret működtető társaság nem tett eleget a sztrájktörvényben előírt egyeztetési kötelezettségének.

A Budapesten működő nemzetközi légitársaságok minél hamarabbi tárgyalásos megállapodást sürgetnek a Budapest Airport vezetői és a munkabeszüntetést végző két szakszervezet képviselői között - hangzott el a légitársaságok szombati sajtótájékoztatóján.

Lichtenberger Tamás, a Budapestre üzemelő légitársaságok szövetségének vezetője hangsúlyozta: a ferihegyi helyzet tarthatatlan, egyaránt rossz a repülőtérnek, a légitársaságoknak és az egész országnak. Hozzátette: mindkét félnek mérlegelnie kell a rövid és hosszú távú érdekeket.

Kiemelte: a szombaton negyedik napja tartó sztrájk hatására kezdenek kifogyni a légitársaságok kapacitásai. A cégek millió forintos nagyságrendű károkat szenvednek el egy harmadik fél hibájából.

Szombat délelőtt jelentősen lelassult az utasbiztonsági ellenőrzés a ferihegyi repülőtér 2B termináljában, szinte teljesen megtelt a terminál induló szintje.

A Budapest Airport (BA) szombat délelőtt úgy értékelte a helyzetet, hogy a szakszervezetek célja nem a megállapodás, nem a dolgozók érdekeinek érvényesítése, hanem a repülőtér életének teljes megbénítása, bármi áron, törvénytelen eszközöktől sem visszariadva, s ez súlyos károkat okoz nemcsak a BA-nak, de az egész országnak.