A strasbourgi szereplés után

Az osztrák sajtó nagy figyelemmel követi a strasbourgi eseményeket, ahogyan eddig is beszámolt a külföldi visszhangokról is (például rendszeresen közli a német sajtó cikkeit Magyarországról). Az alábbiakban a Die Presse tudósítását közöljük dr. Gonda Lászó szószerinti fordításában.

2011. január 20., 17:34

Orbán Viktor magyar kormányfő folytatni akarja Európa gazdasági reformját. Az EU soros elnökeként megtartott első felszólalása során vitába keveredett „a magyar nép elleni támadás” miatt- írja Oliver Grimm a Die Presse csütörtöki számában.

Orbán Viktort, az EU soros elnökeként elmondott első felszólalásában élesen támadta a baloldali pártokat, és a médiatörvényét ért bírálatot „a magyar nép elleni támadásnak” nevezte.

„ Az európai baloldal számára én vagyok a legveszélyesebb példa. Talán meg kellett volna gátolnom a földcsuszamlásszerű győzelmünket, de én nem tudtam megakadályozni az embereket abban, hogy minket válasszanak” – mondta Orbán az Európai Parlamentben elmondott közel kétórás beszédét követően megtartott sajtókonferencián. A parlament előtti felszólalása inkább visszafogottan kezdődött, de később az olyan fogalmak, mint „totalitarizmus” illetve az összehasonlítás Belorussziával és a venezuelai politikai helyzettel élénké tette a vitát.

Orbán a képviselőknek bemutatta a soros EU elnökség programját, amelynek keretében folytatni akarja a gazdaságpolitika reformját, erősíteni kívánja a belső piacot, és rögzíteni akarja Horvátország EU-csatlakozásának végső időpontját, valamint Bulgária és Románia bevonását a hátárellenőrzés nélküli Schengen-i térségbe.

A szociáldemokrata, a zöld és a liberális képviselők azonban a sokat vitatott médiatörvényt támadták, amely január 1-től hatályos, és a magyar média felügyeletét egyetlen erős büntetési és beavatkozási joggal felhatalmazott hatóságnak rendeli alá. A hatósági pozíciókat kizárólagosan az Orbán vezette Fidesz képviselőivel, illetve a párthoz közelálló személyekkel töltötték fel. Sok újságírónak - és időközben már az EU Bizottságnak is - komoly gondot okoz a politikai tudósítások pontosan meg nem határozott „kiegyensúlyozottságának” hatósági ellenőrzése is. A Bizottság még ezen a héten felkéri Orbánt a vitatott részek tisztázására. Akár még egy szerződésszegési eljárás is lehetséges Magyarország ellen.

„Európai Chávez”

A parlamenti vitában a Zöldek német-francia származású frakcióvezetője, Daniel Cohn-Bendit különösen keményen csatázott: „Zokogtam, amikor 1954-ben Magyarország elvesztette a futball világbajnokságot. Lelki szemeim előtt még őrzőm a képét annak az Orbán Viktornak, aki egykor a Liberálisok Nemzetközi Szervezetének elnökségéből kidobta Jörg Haidert” – kezdte dicsérettel Cohn-Bendit. „Ma azonban Ön azon az úton jár, hogy európai Chávez, egy soviniszta nacionalista váljon önből. Gondolja, hogy Richard Nixon kiegyensúlyozottnak találta a Watergate-botrányról szóló tudósításokat? Még soha egyetlen demokrácia sem pusztult el a túl sok szabadságtól.”

Sarkozy a példakép

A szociáldemokraták frakcióvezetője, Martin Schulz is keményen bírálta Orbánt: „Egy egyoldalú médiatanács ellenőrzi a média kiegyensúlyozottságát: demokráciában ez nem lehetséges. Ön úgy beszél, mint Karl Marx a száműzetésben. Minden szépnek hangzik, de mi rejtőzik ezek mögött? Annak megfelelően kell majd Önt megítélnünk, amit tenni fog”.

A sajtókonferencián Orbán kijelentette, hogy „nem tartja jogosnak, ha más országok megválasztott képviselői megkérdőjelezik hazája demokratikus jellegét”. Ugyan úgy gondolom, mint a francia államelnök: a bírálat rendben van, de a francia nemzet sértegetése nem megengedett. Nem fogadunk el semmiféle demokratikus kioktatást csupán azért, mert mi sokáig egy totalitárius rendszerben éltünk.”

Die Presse/Nyomtatásban megjelent: 2011.01.20

Fordította: dr. Gonda László