A pedagógusok nem kérnek a baltával faragott oktatásügyből

A pedagógus szakszervezetek Sztrájk Előkészítő Bizottsága ma 11 órára országos tüntetést hirdetett a NEFMI elé. Bejelentették: ha a demonstráció nem éri el célját, a szakszervezetek nem riadnak vissza más érdekérvényesítő akció, sztrájk megszervezésétől sem.

2012. június 3., 09:38

Mint ismeretes, a Bizottság Orbán Viktor miniszterelnöknek 2011. május 4-én levelet küldött, melyben kérték a tárgyalópartner kijelölését. A miniszterelnöki válasz szerint a kormányfő azért nem egyeztet a szakszervezetekkel közoktatási kérdésekben, mert most zajlik a szociális konzultáció, amely foglalkozik ezzel a témával is. A szakszervezetek szerint néhány levélben megfogalmazott kérdés nem helyettesítheti az európai elvárásoknak megfelelő szociális párbeszédet.

A szakszervezet felhívásában úgy fogalmazott: "A tárgyalások kikényszerítése szempontjából nagy jelentősége van az akciónknak. Ezért fontos, hogy a 170 000 fős pedagógus társadalom minél több tagja, családtagjai, szülők, nagyszülők is vegyen részt a tüntetésen. Ez nem csak a pedagógusok ügye!"

A közoktatás átalakításáról, az intézmények államosításáról, a központi bérfinanszírozásról, a központi létszámgazdálkodásról, a pedagógusok kötelező intézményben való tartózkodásáról (bújtatott óraszámemelés), a pedagógus szabadság csökkentéséről, a heti öt és fél napos munkaidő bevezetéséről,
a nyugdíjrendszer átalakításáról (a prémium évek program megszüntetése) nem lehet dönteni az érintettek figyelmen kívül hagyásával - fogalmaznak a szervezők, akik követelik a szociális párbeszéd működtetését!

Amennyiben a demonstráció nem érné el célját, úgy a szakszervezetek nem riadnak vissza más érdekérvényesítő akció, sztrájk megszervezésétől sem.

A pedagógusok szerint a kormány rájuk vonatkozó döntései következtében akár 30-40 000 pedagógus is elveszítheti az állását. Folytatódhat a forráskivonás a közoktatásból, nőhet a pedagógusok amúgy is elviselhetetlen leterheltsége, kiszolgáltatottsága, gyors hanyatlásnak indulhat az oktatás színvonala.

"Együtt kell mozdulnunk, senki nem gondolhatja, hogy nem fogja érinteni a közoktatás durva megfaragása. Közös érdekünk, hogy ezután is határozottan lépjünk fel mindazért, ami összeköt bennünket, közoktatásban érdekelteket. Ehhez mindenkinek kezet nyújtunk. A szakszervezet igazi erejét az akcióink támogatottsága adja" - fogalmaztak.

Galló Istvánné, a PSZ elnöke közölte, a demonstrációval szeretnék kikényszeríteni, hogy a döntéseket az érdekvédelmi szervezetek véleményének kikérésével hozzák meg, mert a NEFMI eddig érdemi tárgyalásokat nem folytatott velünk. Mint mondta, arról kívánnak tárgyalni, hogy ki lesz az intézményfenntartó, mi lesz a pedagógusok jogállása, ki lesz a munkáltatójuk, miként alakítják át a szakképzést, amelyről úgy tűnik, hogy a kamarák veszik át, noha "az a közoktatás szerves része".

A közoktatási törvény koncepciójának harmadik változatát kérésünkre mostanáig nem bocsátották rendelkezésükre, mondván, hogy majd ha a kormány elfogadta - tette hozzá a PSZ elnöke. Úgy fogalmazott: a május 2-i Közoktatáspolitikai Tanács ülésén "robbant a bomba", az államtitkárság által az intézményvezetőknek küldött 5 kérdésből álló kérdőív mutatta, hogy "a közoktatás irányítása és finanszírozása teljesen új irányt vett, (...) a közoktatási intézmények államosításáról van szó, a pedagógusok központi bérfinanszírozásáról, a pedagógusok állami alkalmazottságáról", a heti 32 óra kötelező iskolában tartózkodás pedig "bújtatott óraszámemelés". Véleménye szerint 30-40 ezer állás szűnhet meg, ha az állam lesz a fenntartó a kormányzati hivatalokon keresztül. A 32 óra kötelező intézményben való tartózkodás is ehhez járul hozzá - vélekedett.

Galló Istvánné közölte, a PSZ a honlapjára rakta fel az oktatási államtitkárság által is feltett kérdéseket, de nekünk "merőben más eredmények jöttek ki", mint az államtitkárságnak. Az éves szabadság csökkentése a pedagógusokra is kihat, az 5 és fél napos munkahét azt jelenti számukra, hogy szombat délelőtt gyermekfelügyeletet kell majd biztosítani - hívta fel a figyelmet.

Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke utalt arra, hogy a figyelmeztető sztrájk ötlete is felvetődött, de ez az elképzelés egyelőre kisebbségbe került. Ha azonban a pedagógusnapi demonstrációnak nem lesz eredménye, szeptemberben lehet, hogy többnapos sztrájkot is tartanak - hívta fel a figyelmet.

Az egyre-másra felröppenő hírekről nem tudják, hogy igazak-e, az ezekről szóló tárgyalások elmaradása pedig jogot sért, ez a demonstráció oka - magyarázta. Orbán Viktornak küldött levelünkben szakmai szempontokat vetettünk fel, sürgős egyeztetést kérve, mert a szociális konzultáció kérdései egy kivételével nem foglalkoznak a közoktatással, s ezek a kérdések nem alkalmasak arra, hogy valódi érdekegyeztetést folytassanak - mutatott rá. Ezen válaszok ismeretében ugyan a pedagógusok rendelkezésére áll Orbán Viktor, "de ez az időpont minden létező határidőn túlmegy". Hatásos, erőt felmutató demonstrációra van szükség, amivel tárgyalóasztalhoz tudják hívni a kormányzatot - hangsúlyozta.