A parlamenti divatdiktátor önkritikája
„Utólag, a visszajelzések alapján belátom, hiba volt olyan élénk világos színű zakót és nyakkendőt felvennem azon a nagyon meleg nyári napon a parlamentben, amikor felszólaltam. Ez az öltözék nem odavaló. De a kérdést túldimenzionálták, másrészt jól mutatja a közélet silányságát, hogy erről és nem a felszólalásaimról, munkámról beszélnek közösségi portálokon és blogokon” – mondta a 168 Óra Online-nak a nyári öltözéke miatt az egyik blogon „parlamenti divatdiktátornak” elnevezett fideszes országgyűlési képviselő, Varga István orosházi ügyvéd.
A piroslapok.blog.hu, feltehetően a baloldaltól nem túl messze elhelyezkedő közösségi portálon nagy karriert futott be az utóbbi hetekben egy cikk és a hozzákapcsolódó fotó, amely az ülésteremben éppen felszólaló Varga István fideszes képviselőt egy nagyon élénk világos színű zakóban és hasonló színösszetételű nyakkendőben mutatja. A cikk „parlamenti divatdiktátornak” nevezi a kormánypárti politikust, amelyhez hozzáfűzi, hogy a nyakkendőt a szokásosnál rövidebben kötötte meg a honatya, aki egyben a mentelmi és összeférhetetlenségi bizottság tagja.
Az írás azt feltételezi, hogy nem Varga mondandóján derültek az országgyűlési képviselők, akik a felvétel elkészültének pillanatában, este 10 óra felé döntöttek a mentelmi jogokról, úgy, hogy egyetlen képviselő mentelmi jogát sem függesztették fel.
„Engem nyaralásomon, Abbáziában ért a hír, hogy parlamenti divatdiktátorként szerepelek egy portálon” – osztotta meg a történetet a 168 Óra Online tudósítójával a politikus. Elmondta, hogy egy nagyon meleg nyári nap volt, amikor a fővárosi bérelt lakásában reggel a párja ezt a nagyon világos színű zakót és nyakkendőt készítette ki neki.
A közösségi portál igen nagy számú kommentelői – egyebek mellett – azon vitáznak, hogy a zakó pink (azaz rózsaszín), netán barackszínű. „A magam részéről a barackra szavaznék, amelyhez igazából nem is illett a nyakkendő színe” – gyakorolt öltözködési önkritikát a jobboldali politikus.
Megjegyezte, hogy padtársa, az elmúlt kormányok gyanús ügyeiben vizsgálódó Balsai István megrökönyödött a zakó és a nyakkendő színén, ugyanakkor mindez a Fidesz-frakció hölgy tagjainak Varga szerint tetszett.
„Hol lehet ilyen zakót venni?” – szerettük volna tudni a tutit. De kiderült, nincs titok, ugyanis a politikus szerint bármelyik ruházati boltban.
„Belátom, nem jól választottam meg a ruhámat, ez nem illik az ország házába, ugyanakkor sok képviselőt láttam én itt már koszos farmerben és kinyúlt nyakú garbóban” – vont mérleget parlamenti öltözködési illemtan dolgában Varga István. Azt viszont nevetve, de határozottan leszögezte, hogy a frakcióvezetés részéről nem volt retorzió az öltözék miatt.
Varga István szerint egyesek túldimenzionálták a dolgot, vélekedése szerint jól mutatja közállapot minőségét és milyenségét, hogy ez „hír” lehet. „Többé nem veszem fel ezt az öltönyt” – zárta rövidre a kérdést az öt édes- és egy nevelt gyermeket magáénak tudó politikus. Aki végül megjegyezte, korábban inkább parlamenti felszólalásai és nem törvényhozási öltözködése miatt beszéltek róla.
Varga politikai előéletéről tudni kell, hogy nyolc év kihagyás után harmadik , országgyűlési ciklusát kezdte az idén tavasszal. 1994 és 2002 között az MDF frakcióját erősítette, egyben a képviselőcsoport helyettes vezetője volt és hosszú ideig a demokrata fórum Békés megyei elnöke. A 2002-es parlamenti választást az MDF és a Fidesz közös jelöltjeként annak ellenére elveszítette a szocialista Vastagh Pállal szemben, hogy Orbán Viktor miniszterelnök miniszterelnök az ő orosházi választókerületében kezdte a kampánykörútját. Itt Varga egyik gyermeke ekkor plüsstigrist ajándékozott a korteskörúton lévő kormányfőnek, alighanem arra rájátszva, hogy nem sokkal korábban a politikai élet vezető szereplőit állatfigurákkal jellemző Lengyel László közgazdász-politológus tigrisként aposztrofálta Orbán Viktort.
A 2002-es választási vereség után Varga István kilépett az MDF-ből, egyúttal belépett az Fideszbe, és alámerült, azaz nyolc évig csak ügyvédi hivatásának élt. Nagy meglepetést keltett az 2010 tavaszi választások előtt két-három héttel, hogy a Békés megye ipari fővárosában, az Orosházán élő és dolgozó Varga befutó helyet kapott az Fidesz országos választmányától, igaz, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei listán. Meg nem erősített hírek szerint nem kizárható, hogy Orbán Viktor személyes utasítása volt ez, akinek szüksége volt Varga Istvánra. Ezen a Fidesz Békés megyei vezetői, élükön az azóta a Állami Számvevőszék elnöki székébe katapultált Domokos Lászlóval, igencsak elcsodálkoztak.
Arra a Varga Istvánra volt szüksége a Fidesz elnökének, aki a rendszerváltást követően nem sokkal a törvényhozás mellett működő Justitia albizottság egyik vezetője volt. (Barátsága és máig szoros együttműködése ide vezethető vissza Balsai Istvánnal.) Itt és ennek kapcsán tett megjegyzései, kijelentései miatt az orosházi ügyvéd és ekkor MDF-es képviselő országosan elhíresült. Nem éppen jóindulatúan, de sokan úgy nevezték, hogy az „akasztós Varga”, aki az elmúlt rendszer vezetőivel és kiszolgálóival szemben a keményebb fellépés híve volt.
Alig húsz év alatt így lett az „akasztós Vargából” „parlamenti divatdiktátor.” S nem tudni, mit tartogat még e szempontból a jövő.