A nagykövet aggódik: Norvégiából nehéz megérteni, mi folyik itt

A tizenkét pillérből álló Norvég Alapok közül kilenc pénzét a kormány kiszervezett hivatala, a Széchenyi programiroda koordinálja. A fennmaradó három – a Norvég Civil Alapok – támogatásait pedig, a kabinettől függetlenül, az Ökotárs Alapítvány osztja. A kormány, személy szerint Lázár János szerint viszont egységesen, minden pénzt a kabinetnek kellene terítenie, ám a norvégok ebbe nem mennek bele.

2014. június 10., 13:54

A Civil Alapok 2004 óta 16 országban működnek, mindenütt szinte ugyanolyan rendszerben, de sehol nem tapasztaltak még csak hasonlót sem ahhoz, mint ami Magyarországon történik – mondja a norvég nagykövet asszony 168 Órának adott és csütörtökön megjelenő interjújában.

A norvég kormány a jelenlegi, 2009-2014-es időszakban 153 millió eurót, vagyis mintegy 40 milliárd forintot hoz Magyarországra.

– A Norvég Alap pénzét államközi megállapodás értelmében döntő részben a magyar állam illetékes hatósága, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség osztja szét. A magyar kormány viszont a közelmúltban megváltoztatta a rendszert: megszüntette a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget, és a Széchenyi Programirodához rendelte a Norvég Alappal kapcsolatos tennivalókat is. Mindezt a mi megkérdezésünk nélkül – fogalmazott a nagykövet asszony a 168 Órának.

Megjegyezte az is, hogy a Széchenyi Programirodával szemben a legfontosabb kifogás az, hogy a szervezet nem része a központi államigazgatásnak, noha a nemzeti kapcsolattartóval szemben az összes kedvezményezett országban alapvető elvárás, hogy az központi kormányzati intézmény legyen, mondjuk az EU-s programokat is kezelő minisztérium.

Arra a kérdésre, hogy a kommunikációban és döntésben illetékes Lázár Jánossal vagy Csepreghy Nándor helyettes államtitkárral tárgyal-e, a nagykövetasszony azt mondja: „A miniszterelnökség egy másik vezető beosztású képviselőjével” ül az asztalhoz, mert „Nem mi döntünk arról, kit küld tárgyalni a másik fél”.

– Nem nézzük jó szemmel az Ökotárs elleni támadást, ugyanis ez nem politikai szervezet. Sikeres programokat koordinál, minden szempontból megfelel az elvárásainknak. Ahogy a norvég Európa-ügyi miniszter is kijelentette: az Ökotárs semmilyen formában nem támogat egyetlen pártot vagy politikai szervezetet sem. A civil szektort segíti, bármiféle politikai tevékenység támogatása ellentétes volna a kétoldalú megállapodásokkal és az érvényes szabályzatokkal is. Ezért nem értünk egyet a magyar kormány kommunikációjával és a Kehi vizsgálatával sem. Ez utóbbi véleményünk szerint jogilag sem lehetséges, hisz nem a magyar adófizetők pénzéről van szó – fogalmazott.

Hozzátette: senkinek sincs megtiltva, hogy egy párt tagja legyen. Olyan projektek is részesültek támogatásból, amelyek a kormánypárthoz kapcsolódnak. Ezek a szervezetek általában politikailag aktív embereket találnak meg.

– A norvég médiában és azon kívül is port vert fel az ügy, a minap épp a Chicago Tribune-ban olvastam erről szóló cikket, pedig az igencsak messze van Norvégiától, Magyarországtól, de még Európától is. Norvégiából nehéz megérteni, mi folyik itt, mert a hozzájárulást segítségnyújtásnak szántuk – mondta a norvég nagykövet asszony a 168 Órának.

(Részletek a csütörtökön megjelenő 168 Órában.)