A minisztérium azt kérte a pedagógusoktól, halasszák el a tárgyalásokat a kötelező oltásról

Tárgyaltak, most meg kihátrál az EMMI.

2021. november 9., 12:01

Szerző:

A PDSZ egy hete azt kérte a kormánytól, hogy az állami intézményekben elrendelt koronavírus elleni kötelező oltásról szóló t vonják vissza.  A PDSZ és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szerint a kihirdetett rendeletek nem alkalmasak a járvány elleni küzdelemre, viszont veszélyeztetik az állami intézmények működését.

A szakszervezetek a rendeletek visszavonásáról múlt héten kezdeményeztek tárgyalásokat a kormánnyal, azonban az Emberi Erőforrások Minisztériuma most a tárgyalások elhalasztását kérte a pedagógusoktól, azonban, hogy pontosan miért, azt nem közölték velük.

„Ezt lehet egy felől időhúzásnak is tekinteni, másfelől meg akár úgyis lehet tekinteni, hogy ténylegesen kidolgoznak valami más eljárását” – nyilatkozta az ATV-nek Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének választmányi tagja.

A PDSZ levélben is megkereste az EMMI-t, hogy pontosan miért is kérték a tárgyalások elhalasztását, egyelőre nem kaptak választ a kérdésre. Ezzel kapcsolatban az ATV is megkereste a minisztériumot, viszont csak annyi választ kaptak, hogy a pedagógusok több mint 90 százaléka be van oltva.

Utóbbi kijelentést a PDSZ és a PSZ is már sokszor hallotta, azonban pontos adatokat nem közöltek a szakszervezetekkel a tanárok átoltottságával kapcsolatban, így az állami intézményekben történő kötelező oltás elrendelését – amibe az állami iskolák is beletartoznak –, úgy hogy részletes adatokat nem tudni a pedagógusok átoltottságát illetően, nem tartják szakszerűnek, sem pedig indokoltnak a szakszervezetek

A szakszervezetek azt is kifogásolják, hogy a magánszférában vissza lehet hívni nyugdíjasokat dolgozni, ám erre a közfoglalkoztatottak esetében nem kerülhet sor, így ismét csak az állami intézmények kerülnek hátrányba.

Amíg a pedagógusok esetében továbbra is kötelező az oltás, addig a hétfői Magyar Közlönyben azt olvashatjuk, hogy az igazságszolgáltató szervek esetében a kötelező oltás elrendeléséről az adott intézmények vezetői dönthetnek majd, akárcsak a cégeknél vagy a nem állami iskoláknál. Kérdés, hogy ezt a rendelkezést miért nem tudja meghozni a kormány az állami iskolák kapcsán?

Mindezek mellett a PSZ és PDSZ is egyaránt arra buzdítja a kollégákat, hogy oltsák be magukat, mert szerintük is ez a legjobb módja a vírus elleni védekezésnek.

(Kiemelt kép: Budapest, 2018. július 3. Szabó Zsuzsa elnök (k), valamint Gosztonyi Gábor (b) és Totyik Tamás alelnökök (j), a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) új vezetői bemutatkozó sajtótájékoztatójukon a szakszervezet székházában 2018. július 3-án.)

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.