A magyarok többsége nem építette volna fel a kerítést

A megkérdezettek egyértelmű többsége továbbra is teljesen alkalmatlannak gondolja a szerb-magyar határra tervezett kerítést arra, hogy megállítsa a menekülteket, a többség nem is építette volna fel azt – derül ki a Publicus Intézet által készített közvélemény-kutatásból.

2015. szeptember 19., 16:45

A

Publicus Intézeta Vasárnapi Hírek megbízásából, 1000 fő telefonos megkérdezésével készítette a felmérést.

A szerb-magyar határra épített kerítést a megkérdezettek túlnyomó többsége, 78 százaléka, alkalmatlannak gondolja arra, hogy megállítsa a menekültek áramlását – míg csupán 17 százalék gondolja azt, hogy az épített akadály sikeres lesz ebben. Még a Fidesz szavazók több mint fele (58 százalék) szerint sem alkalmas a kerítés arra, hogy betöltse feladatra, hogy megállítsa a menekülteket.

Az adatok szerint a társadalom erősen megosztott: van egy menekültekkel szolidáris réteg, vannak, akik egyértelműen menekültellenesek, és megjelent egy harmadik csoport, akik egyszerre szolidárisak, viszont a menekülteket nem szeretnék az országban látni.

A megkérdezettek majdnem kétharmada (64 százalék) úgy gondolja, hogy kötelességünk segíteni ebben a helyzetben, illetve több mint felük (52 százalék) szerint emberségesebben kellene kezelni a menekülteket. Míg az előbbi esetben mindenhol többségben vannak az egyetértők, az utóbbi kérdésben a Jobbik szavazók másként gondolkodnak: többségben vannak (54 százalék), akik szerint nem kellene emberségesebben kezelni a menekülteket.

A válaszadók többsége (57 százalék) nem támogatja, hogy a hazánk a teljesítőképességéknek megfelelő mennyiségű menekültet fogadjon be. Az EU-ban körvonalazódó kvótarendszer magyarországi alkalmazását tízből négy megkérdezett (37 százalék) támogatja – közöttük többségben vannak az MSZP-szavazók (57 százalék), a fővárosiak, és a diplomások.

A válaszadók túlnyomó többsége (87 százalék) úgy gondolja, hogy Európa nem fogja tudni befogadni a menekültek tömegeit. Míg enyhe többség (52 százalék) nem ért egyet azzal, hogy fegyverrel is meg kell védeni Magyarország határait a menekültektől, némileg kevesebben (41 százalék) vannak azok, akik egyetértenek ezzel. Ebben a kérdésben megjelennek a klasszikus politikai törésvonalak: a Fidesz és a Jobbik szavazók inkább egyetértenek a kérdéssel, míg az MSZP és a baloldali szavazók, valamint a bizonytalanok inkább nem értenek vele egyet.

A választópolgárok kétharmada (66 százalék) szerint a menekülthelyzet kezelése következtében romlott hazánk nemzetközi megítélése. Tízből mindössze két ember (18 százalék) gondolja azt, hogy valamennyire javult volna.

Ezen kérdés esetében is minden társadalmi csoport egyetért, még a Fidesz szavazók többsége (53 százalék 33 százalék ellenében) is úgy gondolja, hogy romlott hazánk nemzetközi megítélése.

További részletek a Publicus Intézet felmérésében.