Kötelező lesz visszaválthatóvá tenni az üvegeket, a műanyag palackokat és a fém italos dobozokat
Statisztikák szerint tavaly 29,3 százalékkal nőtt a hasznosításra átadott hulladék mennyisége.
Tavaly a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás keretében összegyűjtött települési hulladék mennyisége 3,245 millió tonna volt, ebből 1,088 millió tonnát adtak át a hasznosításra, ami 29,3 százalékkal több az előző évhez képest – közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) kedden az MTI-vel.
A 2020-ban begyűjtött hulladék 75 százaléka vegyes, 9 százaléka bio- és zöld, 8 százaléka csomagolási, 4 százaléka lom, 1 százaléka üveg hulladék volt, 3 százaléka pedig az egyéb kategóriába tartozott. Kiemelték, idén november 21-28. között rendezik az Európai Hulladékcsökkentési Hét eseményeit.
Arra is rámutattak, hogy Magyarország a kormány Klíma- és természetvédelmi akciótervének és az európai uniós irányelvek célkitűzéseivel összhangban 2021-ben módosította hulladéktörvényét.
Az új jogszabály a hulladékot nyersanyagként kezeli: a gyártókat arra ösztönzi, hogy már a gyártásánál visszaszorítsák a hulladékok keletkezését, illetve ahol lehetséges, ott minél nagyobb arányban használják azt alapanyagként.
A szabályozás ösztönzi az italcsomagolások újrahasznosítását is, és 2023-tól kötelezően visszaválthatóvá teszi az üvegeket, a műanyag palackokat és a fém italos dobozokat. Az illegális szemétlerakás megakadályozása és a természeti környezet megóvása érdekében pedig a jogszabály szigorúbb szankciórendszert vezet be – olvasható a MEKH közleményében.
(Kiemelt képünk illusztráció: 2019.07.02., Nem York, Egyesült Állalmok - Trash-To-Go. Fotó: Jasmin Sessler / Unsplash)