A Klubrádió, a Narancs és a 168 Óra „indexen van” a Fidesznél
„Ha nem vagyunk ott, nem hibázunk. Így amikor ismétlik a Kereszttüzet, kényelmesen hátradőlve végignézzük a tévén, mit hibáznak össze a szocialisták” valahogy így indokolta Orbán Viktor szűk körben nyáron, hogy miért is nem jár a Fidesz a Nap-keltébe. A Gyárfás-produkciót az MTV vezetése szeptember 26-án sötétítette el, azóta a Ma reggel fut a köztévé műsorán.
A KDNP elnöke, Semjén Zsolt a Ma reggel első napján demonstrálta, vége a Fidesz-KDNP-bojkottnak, és kevéssel utána Orbán Viktor is a műsor vendége volt, a „leülős” műsorvezetővel folytatott beszélgetős részben. A ma reggeles kereszttűzben, a Szemköztben viszont, amelyben a műsorvezető mellett újságírók is szabadon kérdezhetnek, október 5. és december 1. között (negyven adás) első vonalas pártpolitikust nem lehetett látni; Tarlós István szerepelt háromszor, Meggyes Tamás, Esztergom fideszes polgármestere és a KDNP-s Simicskó István egyszer. A Fidesz tehát továbbra is biztonsági játékot játszik, a Ma reggelben sem kockáztat - írta a Népszabadság elemzése a Fidesz kommunikációjáról.
Szijjártó Péter tíz hónappal ezelőtt lett Orbán Viktor elnöki stábfőnöke, s mint kommunikációs igazgató és szóvivő, a Fidesz-kommunikáció első számú irányítója. „Illetékes elvtárs” - van, aki így nevezi, azt azonban mindenki elismeri, hogy „hiperaktív”, és „képes huszonnégy órát dolgozni”.
Közvetlen munkatársa Havasi Bertalan, a Fidesz sajtóosztályának vezetője (a Hír TV volt hírolvasója, műsorvezetője). Vele ül le minden nap kilenc órakor Szijjártó Péter reggeli konzultációra; ilyenkor áttekintik a lapszemlét, értékelik az előző esti tévéműsorok, nyilatkozatok médiafigyelők által prezentált anyagát, hol hogyan „jött át” az előző napi Fideszüzenet.
És: milyen muníciót ad a Magyar Nemzet, a Magyar Hírlap a szocialisták elleni offenzívához. Napi rutin az MTI-tükör tanulmányozása is; a stábfőnök ennek alapján eldönti, ki mire reagáljon, és főként mit. Szijjártó Péter jelen van minden kedden a pártelnökségi üléseken, s minden péntek délelőtt a frakció elnökségi ülésein is. Utóbbin a parlamenti felszólalások, interpellációk szereposztását határozzák meg.
Szijjártó az agy
Szijjártó Péter tehát minden információ birtokában képes az Orbán Viktor által meghatározott politikai stratégiai irányvonalat napi operatív kommunikációs szinten képviselni. A stábfőnök dönt a közleményekről, sajtótájékoztatókról, szövegszerűen meghatározza azok tartalmát. Havasi Bertalan (és a sajtóosztály) a végrehajtó - írta a napilap.
A Fidesz XXI. századi kommunikációjának alakítója a 31 éves Szijjártó Péter, aki közgazdászdiplomával rendelkezik és sportmenedzsmentet is hallgatott az egyetemen. Második ciklusát zárja tavasszal a T. Házban. Két emlékezetes szereplése: ifjonti hévvel interpellálta-támadta Gyurcsány Ferencet a Fidesz szerint törvénytelen ingatlanszerzeményei miatt. Később címlapfotó volt, hogy - a Balaton vizében állva - tartott sajtótájékoztatót, az őszödi villával szemközt.
A gépezet csavarjai
Mellette a Fidesz egységesített kommunikációs gépezetét Cser-Palkovics András helyettes szóvivő, volt Fidelitas-alelnök, míg kommunikációs igazgatói vonalon a kvázi kabinetfőnök Koszorús László (a Fidelitas alelnöke, választmányi elnöke, Baranyai megyei Fidelitas-elnök) működteti. Brüsszelben Hölvényi Györgyöt szintén egy fidelitaszos, Panyi Miklós váltotta a sajtótitkári poszton. A brüsszeli Fideszszerepléseket mindamellett Szájer József határozza meg, de Deutsch Tamás és Áder János befolyása is említésre méltó.
A gépezet része Havasi Bertalan sajtóosztályának három munkatársa, Lukács Bence Fidelitas-alelnök, Mányai Zoltán, valamint Csizmadia Tamás. A „cerberusok” minden fideszes eseményen jelen vannak, sőt a Képviselői Irodaházban és a parlamenti folyosókon egy-egy szigorúan zárt frakcióülés után adott esetben személyesen figyelmeztetik az újságírókkal beszélgető honatyákat, hogy „nem nyilatkozhatnak”.
Nyilatkozni csak engedéllyel
Néhány képviselő úgy emlékszik, hogy az elnöki stáb színre lépése után a Fideszfrakció minden tagjának alá kellett írnia: a sajtóosztály engedélye nélkül nem nyilatkozik. - Erre nem emlékszem, ilyen nem volt - cáfolta Navracsics Tibor. A Klubrádió, a Narancs, illetve a 168 Óra viszont „indexen van”. Balog Zoltánról megjelent ugyan a Narancsban egy pályakép Színes eminenciás címmel, de neki „közvetlen” Orbán Viktorral a kapcsolata, így külön elbírálás alá esik, hallani fideszesek között.
Navracsics Tibor egyébként úgy véli, a népszerűségi mutatók arról tanúskodnak, sikeres a Fidesz-kommunikáció. Mások hozzáteszik, ez relatív siker, „az MSZP olyan rossz”. Az EP-választás 57 százalékos, Gyopáros Máté csornai 80 százalékos és Kocsis Máté ferencvárosi kétharmados sikere után Révész Máriusz egykori Fidesz-szóvivő úgy véli: a győzelmet nem kell magyarázni.
Nincs kibeszélés
A Fidesz-kommunikáció igazi sikere, legalábbis az elnöki adminisztráció szerint, hogy gyakorlatilag nincs olyan megnyilvánulás, mely eltérne a „hivatalostól”. Fegyelmezetten, sallangmentesen! Ha minden Fidesz-politikus, ugyanazokat a (Szijjártó Péter stábja által megfogalmazott) mondatokat mondja, nincs kockázat.
Erre szolgál a „napi összefoglaló” is, az a kommunikációs panel, mely egy A4-es lapnak felel meg, és tematikusan 6-8 pontba szedett politikai üzenetet tartalmaz (a különösen fontos szövegrész fettelve ) - ezt a Fidesz-sajtóosztály minden este emailen megküldi az összes Fidesz-politikusnak.
„Semmilyen direkt utasításos módszerről nincs szó” - kommentál a parlamenti folyosón Ódor Ferenc. A Borsod Megyei Közgyűlés elnökének „kommunikációra másfél saját embere van”. Tállai András, Mezőkövesd polgármestere „nem hisz a sajtótájékoztatókban”. Hét év alatt állítólag három tájékoztatót tartott Mezőkövesden. „Én a munkában hiszek. De országos ügyekben fontos a tájékoztatás”.
"Nem utasítunk, csak kérünk"
Az egyik Fidesz-kommunikátor úgy fogalmaz, „mi kicsit szálkásabbak vagyunk. De nem utasítunk, csak kérünk. Mi udvarias fiúk vagyunk. Volt miniszterek sem kérdeztek még vissza soha, hogy mit akarsz, öcsi” - írta a Népszabadság elemzése.
Az elnöki stáb által meghatározott Fidesz-kommunikáció egydimenziós, nem tűri az alternatív rendszereket. A kivitelezést illetően Orbán Viktor elképzelése minden bizonnyal találkozott Szijjártó Péterével, a Fidesz elnöke is a tömör, rövid, egyértelmű, ismételt közlések híve. A mostani sulykolásos kommunikáció előképe a Deutsch Tamás által már 1998-ban képviselt bravúr, az akkori kampányfőnök a Fidesz számára nem sokkal előtte felfedezett „polgár” szót kamerák előtt egy mondatban akár négyszer is képes volt használni.
Forródrót
A pártelnök és stábfőnöke, mint a napilap megtudta, minden este értékeli a napot, általában telefonon. Ha rendkívüli esemény történik - ilyen volt amikor Gyurcsány Ferenc március 21-én lemondott a miniszterelnökségről - „forródrót” volt/van közöttük. Akkor Orbán Viktor még az elnökségi ülés előtt telefonon konzultált az elnökségi tagokkal, s jelezte, mi lehet a Fidesz cselekvés iránya.
Az elnökségi ülésen meghallgatta mindenkinek a véleményét, s utána döntöttek: kezdeményezik az Országgyűlés feloszlatását. Orbán Viktor maga a spindoktor, a szellemi centrum. „De tanácsadókra hallgat” - mondják. Habony Árpád a személyes stratégiai tanácsadója - véleményét a fideszesek elmondása szerint általában még az elnökségi ülések előtt kikéri.
S noha a tanácsadó befolyása „korántsem a régi”, állítólag az általa prezentált fókuszcsoportos vizsgálatoknak volt szerepe abban, hogy az EP-kampányban az „Elég!” lett a Fidesz-szlogen. De kampányüzemmódban Orbán Viktor rendszeresen konzultál Gyürk Andrással is, aki az EP-választás kampányfőnöke volt.
Az egydimenziós kommunikációs rendszer az ellenzékiség végtelenül leegyszerűsített felfogását tükrözi. Valamennyi Fidesz megnyilvánulás az MSZP totális elutasítása.
Így kormányztok ti
Az egységesített Fidesz kommunikáció szövete olykor felfeslik; mindig van „külön nyilvánosság”, és mindig van egy edelényi harsona, mely ezt közvetíti. Erre Molnár Oszkár megfékezhetetlennek tűnő spontán megnyilatkozásai a bizonyítékok, a romákról, a „zsidó tőkéről”.
S kérdés persze az is, elég-e az „Így kormányoztok ti” idézetgyűjteménnyel (Tóth Károly MSZP: Tiszta szívből utálom a korrupciót, mert ráment az MSZP. Bächer Iván: Ahol felbukkannak, ott lopás esik…) - reagálni, amikor az MSZP vádolja korrupcióval a Fideszt.
S még egy idézet: „Az ítélőtábla álláspontja szerint az I. r. alperes nem valótlan tényeken és önkényesen, hanem valós tényeken alapulóan vont le következtetést…” - a Győri Ítélőtábla ezzel utasította el Szijjártó Péter keresetét. A szocialista Neupor Zsolt fogalmazott úgy sajtótájékoztatókon, hogy „klasszikus mutyizás, régimódi panamázás folyik Győrben, Szijjártó Péternek a tudtával és irányításával”.
De az ítélőtábla azt is megfogalmazta: „A közszereplőkről alkotott kedvezőtlen véleménynyilvánítás, értékítélet önmagában akkor sem alapoz meg személyiségvédelmet, ha túlzó…” Szijjártó Péter nem reagált az MSZP-sek által megfogalmazott „mutyizós”, „panamázós” vádakra. Ezeket helyette a sajtóosztály és a Fideszfrakció utasította vissza. Akik viszont nem véleménynyilvánításként közlik a „mutyizást”, azokat Szijjártó Péter beperli.
Óvatos, kézben tartott
Németh Erzsébet, a Budapesti Kommunikációs Főiskola tanára szerint óvatos, kézbentartott a Fidesz-kommunikáció, melyből egyedül Orbán Viktor médiaszereplése emelkedik ki.
- A Fidesz elnöke számára az azt követő hét,amikor találkozott Putyin orosz miniszterelnökkel, „rendkívül jól sikerült”. - Annak ellenére is, hogy a találkozóról egyetlen fotót sem sikerült készíteni? S hogy Debreczeni József leírta: Orbán Viktor nem mondott igazat, amikor félórás megbeszélésről nyilatkozott. Az mindössze három és fél perces volt, s a Fidesz elnöke a folyosón szólította meg Putyint?- kérdezte a Népszabadság Németh Erzsébettől. - Ez a politikai siker értékéből nem vett el - mondja -, a hírek tálalásából igen. De az a terjedőben lévő szóbeszéd, miszerint nem is volt találkozó vagy, mint Debreceni József állítja csak egy véletlen „összefutásról” volt szó, egészen biztosan nem igaz. Valótlanságot állítani egy sikerei csúcsán levő párt részéről ugyanis egyszerűen ostobaság lenne.
Orbán, a parlementarista
Ezek a találgatások még generálhatnak rövid pletykát. Az viszont, hogy a Ma reggelben „Orbán Viktor láthatóan jól érezte magát”, amikor a Putyin-találkozóról kérdezték, erősítette a sikert - állítja Németh Erzsébet, (aki egyébként rendszeres meghívott a Hír TV Civil kaszinó című véleményműsorában). Orbán Viktor ma reggeles tévészereplését azért is emelte ki, mert amikor a Fidesz elnöke az alkotmányról beszélt, szerinte nem a megosztás, hanem a nemzeti egység gondolatát közvetítette. S egyértelművé tette, nincs szó a közjogi rendszer felforgatásáról.
- Nem volt-e hiteltelen, hogy Orbán Viktor azt mondta, a rendszerváltás óta abban hisz, hogy „a magyar parlamentáris rendszer akkor jó, ha megpróbálja a politikai élet középpontját a parlamentben tartani”? Hiszen volt olyan (polgári körös) korszaka, amikor a parlamentet illetően a távolmaradásával tüntetett, a pedig Fidesz rendre kivonult - vetette fel a napilap.
- Nem. - Németh Erzsébet szerint látszik ugyanis, hogy a Fidesz elnöke, tényleg azt gondolja, amit mond. - Így a társadalom kognitív emlékezete nem hívja elő mindazt, ami a kérdésben megfogalmazódott.
Szocialista tarkó a bíró előtt
Arra pedig, hogy eredményre vezethet-e, hogy amikor a szocialisták állítólagos győri „mutyi”, „panama” ügyeiről beszélnek - jogerős bírósági ítéletre hivatkozva -, Szijjártó Péter nem nyilatkozott, a kommunikációs szakember azt mondta: Ne legyünk naivak!
Nem mindegy, hogy a szocialista politikusoknak a tarkóját látjuk-e a bíró előtt a televíziós felvételeken, címlapokon, vagy „városi legendákról” van szó. A „rabszíjas” Hunvald-ügyet nem lehet összekeverni a Szijjártó-üggyel! Szijjártó Péter jól kommunikált azzal, hogy nem kommunikált. A romaügyek és Sajóbábony kapcsán Németh Erzsébet azt mondta: „a Fidesz befogja az orrát, és víz alá merül”, ha ezekről a kérdésekről van szó. Egy idő után már kevés lesz azt ismételni, hogy meg kell erősíteni a rendőrséget.
Ilyen egy, a Fidesz sajtóosztálya által a képviselőknek megküldött útmutató (november 26.):
KUDARCOT VALLOTT A KORMÁNY GAZDASÁGPOLITIKÁJA (Répássy Róbert)
Újabb 13 éves csúcsot döntött a munkanélküliség, a kormány megszorításokra alapozott gazdaságpolitikája kudarcot vallott.
Magyarország gazdasági visszaesése drámai, 7,2 százalékos, a munkanélküliség már 10,4 százalékra emelkedett. 2002-ben a polgári kormány még 5,6 százalékos munkanélküliségi rátával adta át a kormányzást...
Most már egész Magyarország egy emberként kérdezi, hogy hány magyar embernek kell még elveszítenie a munkáját ahhoz, hogy a szocialisták végre megváltoztassák a politikájukat...
A szocialista kormány képtelen a munkanélküliség megfékezésére. Csak úgy tud jót tenni, ha minél előbb lemond és félreáll a változás útjából...