A KLIK kiakadt a tanárnőt zaklató Hír TV-re

Nem kezdeményez eljárást a Hír Tv ellen a hét eleji iskolai zaklatás után a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK). A tévécsatorna munkatársai az iskolai órája alatt rohanták le kérdéseikkel a pedagógus-tüntetésen is felszólalt tanárnőt. Noha a KLIK nekünk elküldött válasza szerint a legfontosabb feladata a gyermekek és a pedagógusok védelme, az intézmények nyugodt, zavartalan működése.

2014. december 5., 08:15

A szóban forgó iskola egyik vezetője sikertelenül próbálta megakadályozni, hogy a televízió stábja engedély nélkül forgasson az épületben. A Hír TV munkatársai így egyszerűen benyitottak az osztályterembe, ahol az ügyben érintett pedagógus épp a dolgozatokat nézte át a gyerekekkel.

Nagy Emília, a tanárnő később levélben tájékoztatta a

444.hu -taz esetről.

A lap tudósítását követően megkerestük a KLIK-et a kérdéseinkkel, szerettük volna megtudni, hogy milyen eljárást kezdeményeznek a Hír TV ellen az ügy miatt, mit tesznek a pedagógusok ilyen esetektől való védelme érdekében, s hogy vajon mostantól minden médium bemehet az iskolákba bármikor, hogy interjút készítsen a pedagógusokkal. Azt is megkérdeztük, hogyan lehetséges, hogy a Hír TV által megkeresettekre nem vonatkozik a KLIK által a teljes tanári karra kiterjesztett nyilatkozati rend.

A KLIK az alábbi választ küldte a kérdéseinkre:
“Az intézményt érintő kérdésekben tévés forgatásról az intézményvezető illetékes dönteni. Jelen esetben az intézményvezető, ahogy tudomást szerzett róla, hogy a Hír TV az iskola épületén belül előzetes bejelentés nélkül forgat, azonnal intézkedett. A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ számára a legfontosabb a gyermekek és a pedagógusok védelme, a nevelés-oktatáshoz szükséges megfelelő feltételek biztosítása, az intézmények nyugodt, zavartalan működése. Ezért is kérjük a sajtó munkatársait, hogy esetleges forgatásról, riportról, interjúról mindenképpen előre egyeztessenek az intézmény vezetőjével, valamint a KLIK Sajtóirodája is megad minden segítséget, amennyiben ezt előre jelzik.”

Pedig vannak esetek, amikor a KLIK szinte gyorsreagálású haderőként csap le az állami közoktatási rendszer előírásai alól kibújni próbáló pedagógusok ellen. Így történt ez egy Pest megyei iskola igazgatójával is, akinek az iskolájában az állami intézmények számára kötelezően előírt tankönyvek helyett az alapítványi és egyházi iskolákban megengedett tananyagot akarták használni. A kötelezően előírt tananyagban ugyanis komoly szakmai hibákat találtak az iskolában tanító pedagógusok, és a szülők. Utóbbiak ezért aláírás gyűjtésbe kezdtek, hogy engedélyt kérjenek a KLIK-től a korábban is használt tananyagok használatára.

Az iskola igazgatója a tankerületi értekezleten beszámolt az aláírásgyűjtésről, amit ő is támogatott. Pár nappal később váratlanul megjelent az iskolában a tankerület vezetése (KLIK). Kiküldték az igazgató kollégáit a teremből, majd közölték vele: vegye tudomásul, hogy ő állami alkalmazott, neki úgymond az állam diktál. Ha nem tetszik, ne legyen igazgató és szálljon ki a közoktatásból. A helyi KLIK-potentát még hozzátette: a szülőknek semmi joguk véleményezni a tankönyveket.

Márpedig – mondta a 168 Órának nyilatkozó tanárnő – a köznevelési törvény szerint nemhogy a szülőknek, hanem a gyerekeknek is van joga véleményt nyilvánítani. A tanárnő a KLIK-es felettesének ezzel kapcsolatban még azt mondta: a köznevelési törvény szerint Magyarországon szabad tankönyvválasztás van. Erre a tankerületi vezető a tanárnő beszámolója szerint azt válaszolta: ”akkor majd ki lesz onnan húzva ez a rész.” A tanárnőt később a település polgármestere is behívatta magához.