A kínai kapcsolatok megszakítása öngyilkosság lenne Szijjártó szerint

Magyarország nem úgy tekint Kínára, mintha fenyegetés vagy kockázat lenne, ennek megfelelően nincs értelme kockázatcsökkentésről beszélni Kína tekintetében – mondta a miniszter.

2023. július 1., 13:04

Szerző:

A kínai kapcsolatok megszakítása öngyilkosság lenne az európai gazdaság részéről – jelentette ki Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter közösségi média oldalán közölte, Magyarország idén megduplázhatja a külföldi közvetlen tőkebefektetést tavalyhoz képest, így az elérheti a 13 milliárd eurót.

A külügyminiszter a kínai Tiencsinben rendezett Világgazdasági Fórumon készült, CNBC-nek adott interjúban rámutatott, hogy 865 milliárd eurós kereskedelmi forgalom van Kína és az Európai Unió között éves szinten, vagyis ezt a kapcsolatot nem lehetne megszakítani az európai gazdaság tönkretétele nélkül. Nem is beszélve a tényről, hogy

Magyarország nem úgy tekint Kínára, mintha fenyegetés vagy kockázat lenne. Ha pedig nem tekintünk egy országra kockázatként, akkor nincs értelme kockázatcsökkentésről beszélni 

– fogalmazott Szijjártó Péter.

A miniszter elmondta, Magyarország úgy tekint Kínára, mint egy olyan országra, amellyel ha együttműködik, akkor sok előnye származhat belőle. "Kína számunkra egy lehetőség, de szükségesség is egyszerre" – tette hozzá.

Szijjártó Péter az európai gazdaság gerincének nevezve az autóipart, arra hívta fel a figyelmet, hogy egy új iparág születik az autóipar forradalmával.   

Elmondta, az európai autóipari vállalatok nagyon jó elektromos autókat tudnak gyártani, de akkumulátorokat nem tudnak előállítani. Ezért a kínai és a nyugat-európai vállalatok együttműködése elengedhetetlen ahhoz, hogy az új európai ipar működőképes legyen – érvelt Szijjártó Péter.

A miniszter hozzátette: Magyarország az egyetlen ország Kína és Németország mellett, ahol a három prémium német autógyártó jelen van, és ez vonzza az akkumulátorgyártókat. Szijjártó Péter kitért arra is, hogy a CATL és az EVE Energy mellett Magyarország megegyezett két másik top 10-es kínai akkumulátorgyártóval is, amelyek hamarosan bejelentik beruházásaikat.

Ez azt jelenti, hogy idén Magyarország megduplázhatja a külföldi közvetlen tőkebefektetést tavalyhoz képest, mindezt úgy, hogy 2022 rekordév volt, amikor 6,5 milliárd eurónyi befektetés érkezett Magyarországra. Idén Magyarország eléri a 13 milliárd eurónyit a kínai akkumulátorgyártok miatt - tudatta a külgazdasági és külügyminiszter.

 (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)