A Jobbik tereli Orbánt

A Kurier úgy látja, hogy ez az év döntő lehet az unió számára, mivel a polgárok egyharmada az idén az urnákhoz járul, vagy már járult is, és azt látni, hogy a jobboldali populisták – egy-két kivételtől eltekintve – behozták a hagyományos néppártokat: a szociál- és kereszténydemokratákat. Magyarországon a Fidesz oldalán virágzik a Jobbik és további engedményekre kényszeríti Orbánt.

2015. június 6., 11:20

Az új erő nyíltan követeli, hogy az adott állam lépjen ki az euróövezetből és térjen vissza a nemzeti szuverenitáshoz. Nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy az Európai Parlamentben minden 3. képviselő EU-szkeptikus, vagy egyértelműen EU-ellenes párthoz tartozik. Marine Le Pen pl. jól tudja, hogy az elhúzódó válság újabb voksokat hozhat neki. Egyetlen lehetőséget sem hagy ki, hogy kirohanjon a spekulatív pénzügyi világ, a multik, a túlfizetett menedzserek, az adóparadicsomok és a nagystílű adócsalások ellen. A jobboldal a klasszikus témák mellett: lásd: idegenek kifelé, először a mi polgáraink jönnek, több rendőrséget, sőt vissza kell állítani a halálbüntetést – rátaláltak a 20-as évek tőkeellenes propagandájára: Így pl. azt hirdetik, hogy a széles tömegek helyett a bankoknak kell a kasszához járulniuk.

Magyarországon a nemzeti-konzervatív Fidesz, élén Orbán Viktorral, olyan politikát folytat, amely szinte naponta kóstolgatja, mennyire lehet azt még összeegyeztetni az uniós értékekkel. Olyannyira, hogy Juncker a minap kénytelen volt figyelmeztetni a miniszterelnököt: ha nem lép vissza a halálbüntetés ügyében, akkor Magyarországot az fenyegeti, hogy kizárják az unióból, ami azért már nagyon drasztikus. De a Fidesz oldalán virágzik a Jobbik és további engedményekre kényszeríti Orbánt.

A jobboldalon közös vonás, hogy populista módon kihasználják azokat a gondokat, amelyeket a fékezetlen és ellenőrzés nélküli globalizálódás okozott: a hatalmas munkanélküliséget, az ifjúság jövő nélküliségét, a bankok megmentését, miközben takarékoskodnak a jóléti és oktatási kiadásokon, stb. Ily módon egyre több polgár gondolja úgy, hogy gyógymódként vissza kell térni a nemzeti szuverenitáshoz, be kell zárkózni. Rossz idők járnak mostanság az EU-ra – állapítja meg a cikk.

(Szelestey Lajos/Klubrádió)