A jegybank az utolsó bástya
A vasárnapi tüntetésről és annak előzményéről valamint a választási regisztrációról ír a külföldi sajtó, mely beszámol arról is: Simor és helyetteseinek jövő tavaszi távozása után Orbán Viktor rendelkezhet teljes mértékben Magyarország devizakészleteivel.
Reuters
A hírügynökség beszámol arról: a magyar miniszterelnök elítélte, hogy egy jobbikos képviselő össze akarta íratni a zsidókat. Orbán Viktor azt ígérte, hogy megvédi a polgárokat mindenféle diszkriminációval szemben. A politikus igyekezett elhatárolni mind magát, mind országát a határozott bírálatoktól. Úgy fogalmazott, hogy Gyöngyösi kirohanásának nincs helye a ma Magyarországon. A vasárnapi tömegtüntetés példátlan módon egyesítette az ország mélyen megosztott politikai színterét. A szélsőjobb ugyanakkor visszautasította a reakciókat, mondván, hogy az antiszemitizmus ürügyén a szokásos hisztériakeltésről van szó, miközben az országot a Fidesz és az MSZP tette tönkre. A jobbik őrzi befolyását a válság sújtotta országban, és több elemző is úgy gondolja, hogy a mérleg nyelve lehet a következő választások után a fiatal demokraták és a baloldali ellenzék között.
Junge Welt
Az antiszemitizmus elleni széleskörű tiltakozás ellenére nem hoztak szankciókat a Jobbik ellen – írja a lap. A vasárnapi tüntetéssel idáig példátlan jelzést adtak azzal, hogy azon ellenzék és kormány együtt vett részt. A Gyöngyösi-féle felszólalás miatt azonban először elmaradt a botrány a parlamentben, ahol mindennaposak az antiszemita megnyilvánulások. A Fidesz láthatólag csak akkor érezte magát kényszerítve, hogy ott legyen a demonstráción, amikor már elhangzottak az első tiltakozások és az eset nemzetközi felháborodást váltott ki. Emellett a kabinet eltekintett attól, hogy megtorló intézkedést hozzon a szélsőjobbos képviselő ellen. Ennek megfelelően a Jobbik vidáman folytatta zsidóellenes uszítását. A fiatal demokraták jó néhány terület céltudatos, lopakodó fasizálásával elősegítették annak a reakciós légkörnek a kialakulását, amiben tenyészhet a zsidók elleni nyílt hangulatkeltés. A kormány arra használja fel törvényhozási többségét, hogy visszafordíthatatlanná tegye a tekintélyelvű fordulatot. Korlátozták a sajtó szabad működését, majd legutóbb bevezették a regisztrációt. A német kormány feltűnően tartózkodik Orbán kurzusának bírálatától. Ez azonban összefügghet azzal a szervilizmussal, amit Orbán mutat a kancellár-asszonnyal szemben. „Ha van ember ezen a bolygón, akit nem szeretnék ellenségemnek tudni, akkor az Angela Merkel” – bizonygatta Orbán a Handelsblattnak adott interjúban.
Die Zeit
Heves tiltakozásokhoz vezetett az egyik szélsőjobbos képviselő zsidóellenes kijelentése: Budapesten tízezren vonultak fel az antiszemitizmus elleni tüntetésen, amelyet egyházi szervezetek és zsidó közösséget hirdettek meg a „Tömegtiltakozás a nácizmus ellen” jelszavával – számol be a lap. Gyöngyösi egy héttel ezelőtt zavartalanul elő tudta adni követelését, senki sem reagált arra nyilvánosan. A jobboldali-konzervatív kormány csak késve ítélte el a honatya magatartását. A demonstráción azonban Rogán Antal már nyomatékosan elhatárolta magát mindenféle rasszista megnyilvánulástól. Beszéde alatt sok jelenlévő tiltakozásból hátat fordított neki. Egy demonstráló azt kiabálta neki: „Ti hoztátok létre a Jobbikot!” Az ellenzék populizmust és nacionalista politikát vet az orbáni Fidesz szemére. Az utóbbi időben megszaporodott az antiszemita incidensek száma is. A vasárnapi tüntetésről és annak előzményéről hírt adott a Süddeutsche Zeitung is.
Die Presse
A magyar kormányfő elítélte a Jobbik legújabb antiszemita kirohanásait. Közölte a Parlamentben, hogy Magyarország megvédi zsidó polgárait. Gyöngyösi kijelentését pedig méltatlannak minősítette. Orbán Viktor Steiner Pálnak válaszolt, ám elutasította a képviselő követelését, hogy menessze Németh Zsoltot, mivel az államtitkár egy hete felületesen reagált a jobbikos honatya nyílt zsidóellenességére.
Der Standard
A jegybank: az utolsó bástya címmel Paul Lendvai arról írt kommentárt, hogy tavasszal Orbán Viktor átveszi az ellenőrzést a kereken 35 milliárd eurós devizatartalék fölött. Az Economist szerint a nemzeti bankok vezetőinek nagyobb hatalma egyidejűleg kevesebb hatalmat jelent a politikusok számára. Ily módon nem csoda, hogy a Bank of England élére egy kanadai szakembert állító brit konzervatív kormánnyal ellentétben Orbán Viktor már a választási győzelem után a jobboldali-konzervatív, populista hatalom irányítása alá akarta helyezni az MNB-t. A kétharmados többség birtokában minden fontos állami intézmény első embereit el tudta bocsátani, vagy visszalépésre tudta kényszeríteni. A jegybank esetében azonban kemény fába vágta a fejszéjét és az EKB, valamint a brüsszeli Bizottság nyomására kénytelen volt visszavonni ez irányú törvényét. Az erkölcsi győztes Simor András lett. A Fidesz-kabinet sikertelenül kísérelte meg morálisan tönkretegye a független és bátor bankárt, aki többször bírálta a szocialista kormány megítélése szerint elhibázott gazdaságpolitikáját, ám a monetáris stabilitás érdekében ellenállt az Orbán-káderek befolyásolási kísérleteinek is. Ám amióta a kormány négy engedelmes Fidesz-hívet nevezett ki a Monetáris Tanácsba, azóta a Fidesz önállóan, a bank vezetőinek akarata ellenére képes alakítani a kamatpolitikát. Simor és helyetteseinek jövő tavaszi távozása után pedig Orbán Viktor rendelkezhet teljes mértékben Magyarország devizakészleteivel.
Orbán Viktor valószínűleg nem riad vissza attól, hogy tovább romboljon. Ezt Majtényi László nyilatkozta az újságnak. Az alkotmányjogász a Viktatúrát feszegető kérdésre úgy válaszolt, hogy a magyar politikai rendszer csak az Alkotmányos bizonyos részeit tartja tiszteletben és a médiaszabadság is csak részleges, ám a törvények nagy részével nincsen baj, vagyis diktatúráról nem lehet beszélni, még akkor sem, ha a mostani helyzet negatív értelemben különleges. A regisztrációt a szakember abszolút elfogadhatatlannak és alkotmányellenesnek minősítette, amely csak arra szolgál, hogy korlátozza a részvételt a választáson és ezzel a Fidesznek kedvezzen. A bojkottot azonban elutasítja, mert más eszközökkel is rá lehet venni a kormányt, hogy vonja vissza az intézkedést. A tüntetések ehhez csak a kezdetet jelentik. Ugyanakkor Majtényi úgy látja, hogy a hatalom ugyan egyetlen jogszabályt sem tisztel, még a legalapvetőbbeket sem, de jól reagált a gazdasági válságra. Az államháztartás és az adósságok leépítésére irányuló erőfeszítések nagyjából rendben voltak.
Nagy és súlyos probléma viszont szerinte, hogy Orbán alatt megerősödött a szélsőjobboldaliság és az antiszemitizmus, méghozzá az Országgyűlésben is. És még csak rosszabb lesz, mivel radikális és zsidóellenes szerzők művei hamarosan belekerülnek a tantervbe. A legjelentősebb gond azonban a romák elleni rasszizmus. A szakember igen fontosnak tartja az Együtt 2014-et, de emellett szorgalmazza, hogy a hatalomváltás érdekében egyesüljenek az ellenzéki pártok. Majtényi nem gondolja, hogy Magyarország esetében a segítség kívülről jönne. A bajokat csakis a magyar lakosság oldhatja meg. Az ORTT elnökeként történt lemondásáról azt mondja: a Klubrádió esetében a Fidesz által irányított testület még a fiatal demokraták szemszögéből is ostoba határozatot hozott. A rádió addig egy kis adó volt, amelyet kevesen ismertek. Ma viszont híres. Majtényi mókásnak nevezte, hogy a bécsi magyar nagykövet a Magyarországról sugárzott dokumentumfilm kapcsán úgy gondolta: bele tud szólni az ORF dolgába.