A Human Rights Watch bírálja Orbánékat
A civil társadalom zaklatása Magyarországon címmel tette közzé csütörtökön Lydia Gall kommentárját a norvég alap körüli botrányról a .
A jogvédő szervezet Kelet-Európa kutatója a magyar kormány által „problémásnak” és „baloldalinak” minősített szervezetek listázása kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy az Orbán-kormány antidemokratikus tendenciái ismét megmutatkoznak. Szerinte a kormány az uniós tagsághoz méltatlan magatartást tanúsított, amikor meglepetésszerű pénzügyi vizsgálatot akasztott olyan társadalmi szervezetek nyakába, amelyek külföldi támogatásokat kapnak.
A vizsgálatok Magyarország és Norvégia között kialakult vitához kapcsolódnak, amelyben Budapest azzal vádolja Oslót, hogy a nem kormányzati szervezetek támogatása révén beavatkozik a magyar politikába. A Miniszterelnökség május végén tett közzé egy listát, amely 13, általuk „baloldalinak” és „problémásnak” minősített szervezet nevét tartalmazta – emlékeztetett Lydia Gall.
Szerinte Norvégia könnyen ellenáll a Fidesz-kormány felől érkező nyomásnak, a magyar civil szervezetek ugyanakkor jóval sérülékenyebbek. A magyar kormány célkeresztjébe került szervezetek jogvédő, antikorrupciós és demokratikus tevékenységükről ismertek. A kormány problémásnak minősítette többek között a Transparency International-t és a NANE nevű nőjogi szervezetet is.
A Human Rights Watch munkatársa a következő gondolattal zárja írását:
Az emberi jogokat védeni és támogatni – ez volna az Európai Unió egyik alapvető értéke. De hogyan lenne képes az EU bárhol a világban érvényesíteni a hatalmát, ha saját tagállamát sem tudja rávenni arra, hogy tartsa tiszteletben ezeket az alapértékeket?