A HÖOK elnöke 2-3 év türelmi időt ad az egyetemi modellváltásnak

Kell néhány év, mire a modellváltást „be tudjuk árazni” – mondta Murai László, aki szerint az új struktúra rácáfolhat az aggályokra, ám ha mégsem, akkor abba nem szabad beletörődni.

2021. május 1., 16:22

Szerző:

Ha az egyetemi modellváltás után fejlődés kezdődik, akkor az új struktúra minden aggályra rácáfolhat – vélekedett a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke az ATV Start című műsorában. Murai László elismerte, hogy azok a törvényi garanciák, amiket szerettek volna elérni, nem valósultak meg, ám intézményi szinten ezeket még el lehet érni.

Arra a felvetésre, hogy a modellváltással kapcsolatban az egyik legfőbb gyanú a privatizáció, Murai László úgy reagált: ez egy olyan kérdés, amiről a politika átitatottsága miatt nehéz nyilatkozni, főleg úgy, hogy nem látják még, a modellváltás merre viszi az egyetemeket.

Szerinte látni kell, hogy 2-3 év el fog telni úgy, hogy a modellváltást még nem fogják tudni „beárazni”. A HÖOK-elnök úgy vélte, ha a modellváltás fejlődést hoz, akkor az új struktúra rácáfolhat minden aggályra. Ha nem, akkor viszont reagálni kell rá, és nem szabad beletörődni abba a helyzetbe, ami kialakul – tette hozzá.

Az Országgyűlés éppen a hét elején döntött tizenhat, javarészt felsőoktatási alapítvány létrehozásáról és több ezer milliárdos állami vagyon átadásáról. Az ellenzék szerint azért történt mindez, mert a Fidesz a 2022-es vereségtől tart, a döntés megsemmisítéséért az Alkotmánybírósághoz fordulnak. Közben az is kiderült, hogy a kormány korábbi ígéretével ellentétben mégsem kapnak 4 milliárd eurónyi EU-s fejlesztési forrást az egyetemek.

(Kiemelt kép: Murai László HÖOK-elnök a 20. Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállítás megnyitóján 2020. január 9-én. Fotó: MTI | Balogh Zoltán)

 

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.