A hétvégi jégeső megmutatta a gazdák szerint, hogy nem hatékony a jégkár elleni állami védőrendszer
Jelentős hézagok vannak a Magyar Agrárgazdasági Kamara által 2018-ban telepített ezüst-jodidos jégkár elleni rendszer működésében, az egyes állomások ráadásul be sem kapcsolnak, ha közeleg a vihar – állítják gazdák a Népszavának, miután a hétvégén olyan területeket is elvert a jégeső, amelyek elvileg védettek lennének.
A technológiai lényege, hogy amikor jégeső kialakulásának veszélye áll fenn, a termőterületek között telepített állomások ezüst-jodidot juttatnak a levegő, ami meggátolja a magasan fekvő légrétegekben a jégképződést.
A gazdák összefogásból, önerőből már évek óta telepítgetik a hasonló rendszereket, de tavaly az agrárkamara jelentős pályázati támogatásokat magához vonzva telepített 986 generátort. Szemléletes az egri borvidéken élők szerint az ott elhelyezett három állomás teljesen átgondolatlan,
ugyanoda rakták az egyiket, ahol a gazdák saját generátora már állt, így feleslegesen biztosít dupla védelmet, miközben máshol szükség lenne rá.
A gazdák szerint az állami rendszerben
- nem kapják időben a tájékoztatást a viharokról,
- azok helyét sem találják el olyan pontosan, mint a piaci szolgáltatók,
- valamint rendre több vegyi anyagot juttat a rendszerbe, így kevésbé gazdaságos.
Az agrárkamara szerint jól működött a rendszer, mert csak kevés helyről jelentettek dió nagyságú jeget, ahol pedig jég hullott, ott is inkább borsó-cseresznye méretű. Hozzátették, hogy a hasonló zivatarláncok ellen nincs tökéletes védelem. Szerintük a rendszer már bizonyított, ugyanis a jégkárok 30 százalékkal estek vissza a rendszer kiépítése óta.