A főtéren kiáltották bele a világba: gyurcsányista vagyok

Negyedik polgármesteri ciklusát kezdte meg Fehér László, aki idén és négy évvel ezelőtt is egy civil csoportosulás, a Cselekvő Összefogással Celldömölkért Egyesület nevében indult az önkormányzati választáson. Korábban két alkalommal MSZP-s jelöltként is elnyerte ezt a tisztséget, idén tavasszal pedig az országgyűlési választáson indult a párt színeiben Vas megyében. A 168 Órának adott interjúban azt mondta, nem ügyes szlogenekkel, hanem látható eredményekkel sikerült ismét győznie.

2014. október 15., 18:44

Szerző:

– Nehéz győzelem volt?

– Sokat dolgoztunk. Harminc civilszervezet összefogásaként jött létre ez a csapat a Fidesz–KDNP-vel szemben, márpedig a Fidesz most erős párt Magyarországon:

– Mi a titka, hogyan tudott ekkora ellenszélben polgármester maradni?

– Celldömölk kisváros, összesen 12 ezer lakossal, itt az emberek ismerik egymást, így nem pártpolitikai alapon kell politizálni. Itt régebben sokan támogatták a baloldalt, ugyanakkor olyanok is sokan voltak, akik nem, így aztán négy évvel ezelőtt lett egy széles civil összefogás, akkor tizenhat szervezetet tömörítve, idén pedig harmincöt különböző csoportosulást fogva össze. Meg kellett értetni az emberekkel, hogy míg a tavaszi országgyűlési választáson Vas megyében az MSZP színeiben indultam, a polgármesteri székért civilszervezetek jelöltek, ugyanúgy, mint négy évvel ezelőtt. De a választási eredményekből ( 62 százalékkal nyertem, az ellenfelem 38 százalékot kapott) arra következtetek, hogy sikerült meggyőznöm a szavazókat.

– Mik voltak a kampányának a fő pontjai? Mivel győzte meg a választókat arról, hogy még mindig ön a megfelelő ember a polgármesteri pozícióra ?

– Húsz évvel ezelőtt lettem önkormányzati képviselő Celldömölkön, régóta ismernek itt. 2004-ben már elkezdtük szervezni az uniós fejlesztéseket, 2007 és 2013 között megvalósítottuk a korábbi terveket. A mostani kampány során a következő évekre szóló konkrét terveinket mutattuk be, és beszámoltunk az eddigi eredményekről. Az ellenfeleink „nem bújtak ki a bőrükből”: a téren kiállva – egy Demjén-koncert előtt – ordították bele a világba, hogy én gyurcsányista vagyok... Pedig az ilyesmi egy kisvárosban visszaüt inkább.

– Mi a siker titka, hogyan tud nem kormánypárti színekben ma bárki is polgármesteri pozíciót elnyerni vagy megtartani?

– Az új választási rendszer szerint Celldömölkön nyolc egyéni képviselői és három listás hely van az önkormányzatban. Ebből hat egyénit, plusz a polgármesteri széket elnyertük. Az emberek a település fejlődését látják, felújítottuk szinte valamennyi intézményünket (iskolákat, óvodákat, bölcsődét), sokat tettünk a város szebbé tételéért. Építettünk egy termálfürdőt zöldmezős beruházásként, mellette épült egy négycsillagos hotel kempinggel, tíz év alatt ötmilliárd forintnyi fejlesztésre került sor.

– Nehezebb volt a mostani kampány a korábbiaknál?

– Igen, ilyen intenzíven még sosem próbálta a kormánypárt a maga oldalára állítani ezt a várost: rengeteg országos politikust, országgyűlési képviselőt hoztak ide a kampányidőszak alatt, s velük mondatták ki, hogy „csak az a város fog fejlődni a következő öt évben, ahol fideszes önkormányzat lesz”. A megyei lapokba mi nem fértünk be komoly hírekkel sem, míg az ellenfeleink könnyen bekerültek, ráadásul olyan félrevezető, hangulatkeltő címekkel, mint Váltóhangulat van Celldömölkön és Biztos a Fidesz győzelme Celldömölkön. Ráadásul az egyházakat is bevonták támogatóként. Jellemző a két tábor önkormányzatról alkotott véleményére a szórólapokon használt jelmondat: náluk a Csak a Fidesz! szerepelt mindenütt, a mi szórólapjainkon pedig a Csak a város! mondatot használtuk.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.