A Fidesz pár nap alatt hazaküldené a menekülteket
A Fidesz azt kezdeményezi, hogy jelentősen gyorsabban, akár néhány napos határidővel lehessen lefolytatni egyes menekültügyi eljárásokat – közölte Kósa Lajos, a kormánypárt ügyvezető alelnöke. Az LMP szerint a felvetés arról szól: a Habony-művekben legyártottak egy panelt, amitől azt remélik, újra határozottságot tud mutatni az Orbán-kormány.
Ehhez az úgynevezett biztonságos kibocsátó ország és a biztonságos harmadik ország kategóriáját használnák, és így aki ilyen – a kormány által listázott – államokból érkezik menekültként Magyarországra, azt akár „azonnal vissza lehet fordítani” – mondta a politikus.
Hangsúlyozta azt is, fel akarják hívni az Európai Bizottság figyelmét arra, hogy új menekültpolitikára van szükség, mert a mostani szabályozás nem veszi figyelembe a tranzitországok szempontjait. Ugyanez a görög, az olasz, a máltai, a spanyol és a portugál hatóságok álláspontja – mondta Kósa Lajos, aki a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának elnökeként kapcsolatfelvételt kezdeményez az érintett országok parlamenti szakbizottságaival egy közös állásfoglalás kialakítása érdekében. Ennek alapján azután együtt fordulhatnának Brüsszelhez – közölte.
„Ha nem kezeljük most a problémát, akkor adott esetben egy olyan idegenellenes hullám söpörhet végig Európán, aminek nyilvánvalóan a szélsőjobboldali politikai erők a haszonélvezői” – emelte ki.
A Fidesz alelnöke kérdésre jelezte, a mostani sajtótájékoztatót akkor is megtartotta volna, ha nem történnek meg a néhány héttel ezelőtti párizsi terrorcselekmények, mert európai jogharmonizációs okokból mindenképpen módosítani kell a menekültekkel kapcsolatos eljárásrendet.
A magyar adatokról szólva kifejtette: az elmúlt években drámaian megnőtt a Magyarországra érkező menekültek száma, hiszen míg 2012-ben 2300-2500 menekült érkezett, addig tavaly már 42 ezer. Ezeknek az embereknek a döntő többsége „megélhetési menekült” – folytatta –, amit az is mutat, hogy 2014-ben a 42 ezerből csak 500-an kaptak menekültstátust. Hozzátette azt is, hogy a Magyarországra érkező menekültek 95 százaléka „iszlám identitású”, többségük Koszovóból, Szíriából és Afganisztánból jön.
Kósa Lajos megjegyezte, mindennek a tavalyi költségei több mint ötmilliárd forintot tettek ki.
Kérdésre arról is beszélt, hogy a mai helyzetben támogatná a letelepedési államkötvény közvetítésének államosítását.
Schiffer: Ez nonszensz
Nonszensznek tartja a menekültügyi eljárások határidejének lerövidítését az LMP. Schiffer András szerint ez csak tovább növelheti azt a valós biztonsági kockázatot, hogy nincs pénz a magyar menekültügyi, idegenrendészeti szabályok érvényesítésére, a rendszer fenntartására.
Schiffer András szerint a jelenlegi 30 napos határidő 3 naposra csökkentésével a menedékkérőknek semmiféle jogérvényesítési lehetőségük nem lesz, ráadásul a terv azzal sem számol: vannak olyan menedékkérők, akik – mivel menekülnek – olyan szintű traumában vannak, hogy három napig sokszor meg sem tudnak szólalni. Emellett három nap alatt ki sem lehet deríteni, van-e alapja a menedékkérelemnek – tette hozzá.
Az LMP társelnöke szerint ez a felvetés arról szól: a „Habony-művekben legyártottak egy panelt, mivel tud hosszú hónapok után újra határozottságot mutatni az Orbán-kormány”, továbbá, hogy az „idegenellenes indulatok farvizén előnyt szerezzen a Jobbikkal szemben”. A problémával viszont ez köszönőviszonyban sincs – szögezte le az ellenzéki politikus.
Kifejtette: ezen a téren jelenleg az jelent biztonsági kockázatot, hogy nincs pénz a magyar menekültügyi, idegenrendészeti szabályok érvényesítésére, a rendszer az összeomlás szélén áll. Az „eszement határidő rövidítés helyett” arra kellene koncentrálnia a kormánynak, hogy a Magyarországon menedéket kérők számára az alapvető, nemzetközi egyezményekben előírt jogok biztosítása szavatolt legyen – mondta az LMP társelnöke, hangsúlyozva: az jelent biztonsági kockázatot, hogy a menekülttáborokban élő emberek számára sem a társadalmi integrációra, sem a nyelvoktatásra, sem a vallásszabadság gyakorlására nincsenek meg a pénzügyi vagy intézményi feltételek. A nyugat-európai országokban éppen az okozott társadalmi konfliktusokat, ha az integrációra nem volt kellő forrás és akarat – hívta fel a figyelmet.
Schiffer András kiemelte: Magyarországnak mint tranzit- és mint schengeni határral rendelkező országnak elemi érdeke, hogy a belbiztonsági és bevándorláspolitikai ügyekben az eddiginél szorosabb legyen az együttműködés az Európai Unión belül. A Fidesznek ideje lenne szembenéznie azzal, hogy Magyarországon jelenleg a kivándorlás sokkal nagyobb problémát jelent, mint a bevándorlás – jegyezte meg az LMP társelnöke.