A demokráciáért Grúziában, Moldovában – Budapestről
A négy visegrádi ország közös alapja évi 6 millió eurót (több mint másfél milliárd forint) fordít az együttműködés programjaira. Remélhető, hogy – budapesti tervek alapján, magyar segítséggel – hasonló alapok segíthetik majd a nyugat-balkáni országok, illetve szovjet utódállamok regionális együttműködését.
A Demokratikus Átalakulásért Intézet (ICDT) budapesti székhelyű nonprofit szervezet. Célja, hogy összegyűjtse a korábbi demokratikus átalakulások tapasztalatait és átadja azoknak, akik követni kívánják a békés demokratizálódás útját. A nyilvánosság viszonylag keveset tud erről az intézetről, amelynek alapítói, irányító testületének tagjai között vezető amerikai, nyugat- és kelet-európai politikusokat, gazdasági és katonai szakembereket találunk.
A civil intézménnyel azonban számolnak Európa-szerte s mind erkölcsileg, mind anyagilag támogatják hézagpótló tevékenységét. Legutóbb például a budapesti Svájci Nagykövetséggel közösen volt nemzetközi tanácskozás a nyugat-balkáni országok egyik központi problémájáról, az infrastruktúra fejlesztéséről. Csütörtökön Németh Zsolt külügyi államtitkár és Siri Sletner budapesti norvég nagykövet nyitotta meg a kétnapos konferenciát, amelyen (az Európai Térség alapja és a Norvég Alap segítségével azt vitatják: hogyan adhatják át a visegrádi együttműködés tapasztalatait a Nyugat-Balkán, valamint a Keleti Partnerség országainak. Többek között albán, boszniai, ukrán, grúz, macedón diplomaták, szakemberek, civil szervezetek vezetői és illetékes EU-tisztségviselők tárgyalják meg a kérdésben két éven át folyt munkát, amelynek korábbi állomásai Kijevben, Tbilisziben, Kisinyovban és Szarajevóban voltak.
Az ICDT egyébként figyelemreméltó kiadói tevékenységet is folytat. Tavaly jelent meg interjú-kötete a magyar rendszerváltás szereplőivel, a napokban pedig hasonló tárgyú kiadványa angolul. Áprilisban az 1989-90-es kelet-közép-európai változásokat nemzetközi összefüggéseiben tárgyaló interjú-kötet lát napvilágot, amelyben a többi között az idősebb Bush elnök, vezető német, lengyel, cseh, szlovák, román és magyar közéleti szereplők beszélnek a szocializmus bukásáról s az odáig vezető útról.