Ha a CEU elüldözése könyvégetés, az akadémia vegzálása már könyvtárgyújtogatás

2018. június 16., 14:30

Szerző:

Elfogadhatatlan az irány és a módszer is, ahogyan a kormány állami felügyelet alá akarja vonni a Magyar Tudományos Akadémiát (MTA) – közölte Szabó Szabolcs, az LMP-frakció tagja.

A politikus szerint a kormány egyeztetésre lehetőséget sem adva akar törvényt módosítani és elfogadtatni egy olyan költségvetési törvényt, amely az Akadémia költségvetésének jelentős részét, mintegy 28 milliárd forintot direkt kormányzati befolyás alá vonna. Azt is mondta, elfogadhatatlan az a szemléletmód is, hogy államosítani akarják MTA egy részét és az ott folyó kutatást, hiszen„ez szembemegy a kutatás szabadságának elvével, amely egy normális országban működni szokott” – fogalmazott.

Korábban a CEU elüldözését könyvégetéshez hasonlította, most az MTA „megregulázását” a könyvtár elégetésének tekinti – mondta.

Volt már példa hasonló intézkedésre, 1949-ben Gerő Ernő vezetésével és közbenjárására az akadémikusok majdnem kétharmadát kirúgták – jegyezte meg Szabó Szabolcs.

Fotó: Wikipédia

Mint mondta, az LMP-frakció semmilyen költségvetést és törvénymódosítást nem fog megszavazni, amely az Akadémia függetlenséget támadja. Hozzátette: egyetértenek az Akadémia vezetésével, amely azt kéri a kormánytól, hogy vonja vissza ezeket a javaslatokat, és felajánlják nekik támogatásukat a szabadságukért vívott küzdelemben.

Megírtuk: a jövő évi költségvetés tervezetéből az derül ki, hogy a kormány szándékai szerint az Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz csoportosítja át az MTA összköltségvetésének jelentős részét. Az MTA 40 milliárdos támogatásából 28 milliárd forint Palkovics László minisztériumához kerül át. A Magyar Tudományos Akadémia pénteken rendkívüli ülésen tárgyalta meg a 2019. évi költségvetési törvény és az MTA-törvény módosítását. Közleményükben azt írják, hogy mivel nem konzultáltak előzetesen az MTA-val az intézményt lényegesen érintő módosításokról, azt kérik a kormánytól, hogy a törvényjavaslatok ne kerüljenek az Országgyűlés elé.

A döntéssel ugyanis a minisztérium egyfajta pénzügyi kontrollt gyakorolhatna a tudományos kutatások felett, gyakorlatilag Palkovics László dönthetne arról, hogy milyen kutatást folytassanak az intézetek.

Az MTA doktoraiból és akadémikusaiból álló Stádium 28 Kör közleményben ítélte el ezt a pénzügyi kontrollt, amelyet az autonómia elleni súlyos támadásként értékelnek.