A C-filmet nem hívták elő, a vörös farok nem himbálódzott
Nagyon kell vigyázni. Elég csupán egy pillanatra nem odafigyelni, s máris meglógott a magyar nyelvből egy kifejezés. Bevallom: magam is figyelmetlen voltam, hiszen olyan emberként, akinek a nyelv a kenyere, eddig főleg azt lestem – nem kis aggodalommal –, miféle idegen szavak érkeznek a bennünket körülvevő világ egy-egy darabjának jelölésére. S e nagy aggódás közepette valahogy fel sem tűnt, hogy a nyelv fogy is.
Szavaink gyorsuló ütemben kopnak ki a napi használatból. Kezdenek olyanokká válni, mint az ócska zsebrádió; előbb ide-oda rakosgatja őket az ember, aztán feladja, és egyszerűen kihajítja. Ilyen, a tizen- és huszonévesek számára már szinte érthetetlen kifejezésekből állított össze szótárt Burget Lajos, vagy hétszázat rendezve kötetbe azon szavaink közül, amelyek a rendszerek változásaival szerepüket vesztették, hiszen elmúltak életünkből azok a dolgok, amelyek jelölésére szolgáltak.
Mert a mai hetvenesek még emlékeznek arra, ki és mi volt az Ilkovics, a hatvanasok arra, mi a vörös farok és a békeharc, az ötvenesek pedig, hogy mire szolgált annak idején az IKKA. De lapunk ifjabb olvasói közül vajon hányan tudják, mit jelentenek ezek a kifejezések: széncsata, békepap, szemfelszedő és műstoppoló, ülőkalauz, C-film, csengetős mozi, gumigyapot vagy hogy ki volt Buda doktor, Miska bácsi, Röltex Rózsi.
Burget Lajos könyve nem a szó hagyományos értelmében vett szótár. Nem az a fajta könyv, amelyet akkor vesz le a polcról az ember, ha elakad, s behatóan akarja megismerni valaminek a jelentését. Ezt a könyvet olvasgatni kell, mindig kézközelben tartva, arra az esetre, ha a politika történései aznap a megszokottnál is jobban kedvünket szegték volna.
Hiszem, hogy egyszer még ugyanolyan fontos szereplője lehet ez a kötet a retroházibuliknak, mint a Best of Communism vagy a Best of KISZ CD-k mozgalmi dalai, vagy néhány recsegő Elvis- és Shadows-lemez. A kötet értékét csak emeli a roppant spártaira sikeredett külső, a borító jobb felső sarkában a hajdani Olcsó Könyvtár logójával, a közepén a sorozat köteteinek egykori egységárával: 3 forint.
(Burget Lajos: Korfestő szavak a második világháborútól a rendszerváltásig. Tinta Könyvkiadó.)