A baloldal elfelejtett utánpótlást építeni, ennek isszák most a levét

Ellenzéki oldalon egy egész politikai generáció hiányzik, emiatt balgaság az előválasztás – mondta Pulai András, a Publicus Intézet stratégiai igazgatója a Klubrádió Reggeli Gyors című műsorában.

2017. február 9., 12:17

A Publicus Intézet kutatására hivatkozva Pulai azt állította: a kormánynak nem megy olyan jól a civilek lejáratása, mint szeretnék. A civilek céljainak többségével a választók is egyetértenek, hasznosnak tartják ezeket a szervezeteket. Az viszont, hogy a kormány külföldi ügynöknek állítja be a civileket, akik mások pénzén, mások érdekeit képviselik, Pulai szerint működő stratégia lehet, de egyelőre még nem kell aggódniuk a civileknek.

Pulai András úgy látja, sok civil szervezet eleve a szokásos pártokkal szemben jött létre, kívülről akarják leváltani őket, ez volt a Milla vagy akár az LMP célja is. Ebből a pozícióból viszont eddig még senki sem tudott megerősödni, személyiségek nőttek csak ki ezekből, erős pártok nem. Pedig egy vezető mögött pártnak is kell állnia, a választók többsége ugyanis egy erős vezérben gondolkodik, de a vezető mögött álló pártra és több sikeresen képviselt ügyre is szükség van.

A stratégiai igazgató úgy látja, az elmúlt huszonhét évet azért utasítja el minden új kezdeményezés, mert ez most divat, és kétségtelen, hogy nem volt túl sikeres időszak. Ez Pulai András szerint nem túl okos belépő, mivel a szavazók többsége az elmúlt húsz évben szavazott, nekik saját korábbi döntésükkel kellene most szembefordulniuk. Az elmúlt évek kidobása viszont nem elég ahhoz, hogy egy kezdeményezésből valós alternatíva legyen – fogalmazott.

Pulai András érdekes példának tartja most a Momentum Mozgalmat, akik elutasítják a korábbi pártokat, viszont várják a segítségüket az aláírásgyűjtésben. Az ilyen ellentmondások szerinte nem biztos, hogy előrébb viszik az ügyüket. Nekik is szükségük lesz új ügyekre, amikkel el kell érniük a választókat is – tette hozzá.

A baloldali előválasztást Pulai balgaságnak tartja: szerinte ha lennének olyan civil szervezetek vagy civilek, akik be akarnak és be is tudnak szállni a politikába, már látnánk őket, egy ismeretlen független jelöltnek nem sok esélye lenne egy ismertebb politikussal szemben. Mint mondta, lehetnek népszerű civilek itt-ott, de a legtöbb választókerületben csak a politikusoknak van esélye.

Pulai András úgy látja, hogy az előválasztás inkább a nagyobb pártok érdeke, a módszert támogató kisebb pártoknak nem a kormányváltás, hanem inkább az a céljuk, hogy a saját embereiknek legyen pár nyerő pozíciójuk.

Komoly csapdának tartja az újra várást és a megújulásról szóló folyamatos diskurzust. Az elmúlt tíz évben is jöttek új szervezetek, mindenki megújulásról beszélt, de senki nem tudta elhitetni, hogy érdemi ellensúlya lehet az Orbán-rendszernek. Az elemző szerint egy politikus csak akkor tudja legyőzni Orbán Viktort, ha el tudja hihetni több mint kétmillió emberrel, hogy erős vezető lesz, van mögötte párt, nem vezeti falnak az országot és jobban fogják csinálni, mint a Fidesz.

Pulai András szerint az ellenzéki oldalról hiányzik egy politikai generáció, vannak az ötven felettiek, akiket levitézlett generációnak szokás tartani, vannak az országvezetésre még éretlen fiatalok, és sokan hiányoznak középről. Most arra várunk, hogy ezt az űrt betöltse valaki – fogalmazott. Ezzel szemben a Fidesznél tudatosan felépítették a saját fiataljaikat. A szocialisták pedig elfelejtettek utánpótlást építeni, az ellenzék most ennek issza meg a levét.

(Klubrádió)