4/1

2013. január 14., 13:28

Ígéretek fogságában

Kornai Jánosnak, a neves tudósnak a honlapján megjelent az Ígéretek megszegése című tanulmánya.
A szerző a termelő és a felhasználó, az adós és a kölcsönző ígéretének vizsgálatán túl részletesen foglalkozik azokkal az ígéretekkel, amelyeket a kormány az állampolgároknak, valamint a politikusok a választópolgároknak fogalmaztak meg.
Kornai János a magánnyugdíjpénztárak és a teljes foglalkoztatottság kapcsán ismerteti, hogy a kormány, illetve a politikusok hogyan szegték meg ígéreteiket. Ezen megállapítást kiegészítve célszerű rámutatni arra is, hogy az ígéretek betartásával nemcsak a jelenlegi, hanem az előző kormányok is sokszor adósak maradtak, legfeljebb azok mértéke különböző. A szerző ismerteti azt a nemzetközi felmérést, amely szerint a politikus szavahihetőségében erősen kételkedők részaránya alapján hazánk az országok rangsorában az elsők között van: a magyar lakosság kétharmada azt nyilatkozta, hogy a politikusok nem tartják be választási ígéreteiket. Kornai szerint az ígéretek megszegése csökkenne, ha jobban érvényesülnének az ígéretek megtartására késztető erkölcsi ösztönzők, amit a szülők, az oktatási rendszer és a munkahelyek tudnának erősíteni.
A szerző figyelemre méltó elemzését a rációra, az ésszerűségre építi. Azonban azt is érdemes mérlegelni, hogy a választók nemcsak a ráció alapján döntenek szavazáskor. Helytálló Malthus azon gondolata, amely szerint az emberek komplex lények, akiket az emóciók éppen úgy kormányoznak, mint az ésszerűség. A rendszerváltás óta sokszor tapasztaltuk, hogy a választók döntéseit az érzelmek jelentősen befolyásolják. Ezért Kornai János megalapozott gondolatait érdemes kiegészíteni Joseph Alois Schumpeter osztrák tudós megállapításával, amely szerint az átlagember viselkedése eltér a privát és a közéleti szférában. A privát szférában a döntések a racionalitás, a közvetlen tapasztalatok alapján születnek. Azonban „az emberi cselekvés racionalitása úgy tűnik el, ahogy távolodunk a családi és üzleti élet területéről a közügyek birodalma felé. Az átlagember visszaesik a gondolkodás alacsonyabb színvonalára”. Ennek kapcsán a választók hiába élik meg az ígéretek megszegését, az urnák előtt az érzelmek sokszor legyőzik az ésszerűséget, a mindennapi élet tapasztalatait.

Takács Imre
Hajdúszoboszló