40 perc után kitették a súlyosan beteg kislányt a bölcsiből
sonlinel
2010. április 13. 14:56 , Legutóbb frissítve: 2010. április 13. 14:59 Varga Andrea
Szavazás | Egy éve harcolnak a kislányukért Jakabék. Volt részük segítségben, de pofonban is. Legutóbb a helyi bölcsődében kapták.
Nem megszokott, hogy képviselő-testület zárt ülésen tárgyal egy két éves kislányról. Berzencén így történt. Jakab Janka édesanyja, Göncz Erika ugyanis panasszal élt a helyi bölcsődevezető elutasító határozata ellen.
A kislány a sclerosis tuberosa nevű betegséggel küzd, ami súlyos központi idegrendszeri és daganatos genetikai betegség, gyógyíthatatlan. Jankánál epilepsziával is társul. Utóbbit gyógyszerekkel és alternatív módszerekkel sikerül kordában tartani, s a korai fejlesztő foglalkozásoknak köszönhetően – barcsi és budapesti szakemberek foglalkoznak vele – a kislány figyelme, feladatvégzése, beszéde is sokat fejlődött. Pszichopedagógus javasolta számára a bölcsődét, ez édesanyja munkába állását is megkönnyíti, hiszen sok a plusz kiadás.
Göncz Erika azt mondta: sok harcot megvívtak, csak ők tudják mennyi fizikai, lelki megpróbáltatáson mentek keresztül, de mindennél nagyobb pofon volt, amit helyben kaptak. A bölcsődei beszoktatás ugyanis két nap összesen 40 perce után véget ért, mert közölték velük: erre szakmailag nincsenek felkészülve.
– Negyven perc után hoztak döntést, olyan dolgokra hivatkozva, ami egészséges gyerekkel is előfordulhat – panaszolta az édesanya. Probléma egy bölcsődében, hogy a kisgyerek nem tud lépcsőzni, egyedül enni és inni? A legnagyobb baj az volt, hogy a lányom az ismeretlen, számára új környezetben nekiállt szétszórni a játékokat. Csak a vezetőnő hajolt le hozzá... Most a szomszéd falu fizetős családi napközijébe hordom. Hatkor kel és fél ötkor ér haza.
A bölcsődevezető levélben úgy indokolt: férőhely hiányában nem tudták felvenni Jankát. A kislány a többi gyerek játékait szétdobálta, felhívásra nem reagált, szemkontaktust alig teremtett, egy gondozónőt teljesen lekötne, s erre nincs létszámuk.
A vezető egy feltételezésnek is hangot adott: „a kislányt a magas gyermeklétszám miatt zajszint zavarná, ami fokozhatja a feszültségét, a frusztrált állapot pedig agresszív magatartást idézhetne elő, ami társaira nézve is veszélyes lehet.”
– Janka csak zavart volt, nem veszélyes senkire – fakadt ki Göncz Erika. Azt mondta: kapott és kap segítséget sokaktól, a községtől is. Azonban, amikor a sérült emberek integrációját szorgalmazzuk, talán nem így kellene eljárni. Igaz, munkaigényesebb, de még pénzt is hozna az intézménynek.
Jankát a somogyudvarhelyi Csigabiga Napköziben látogattuk meg. Nem jut rá egy gondozó. Faragóné Horváth Andrea vezető szerint hamar beszokott, már harmadik nap ott aludt.
A berzencei képviselő-testület már tudja, Jakabék még nem, hogy mi a döntés: a jövőben a szomszéd falu intézménye jelenti a második otthont Jankának vagy a helybeli...