2013-as büdzsé: 300-ból egy ellenzéki módosító sem ment át

„Itt az adó!”-ra módosította a Fidesz 2010-es választási szlogenjét („Itt az idő!”) az MSZP annak kapcsán, hogy életbe lépett a telefonadó. A párt közölte, őszre alternatív költségvetést készítenek, amely igazságos, fenntartható és munkahelybarát válasz lesz a Matolcsy-féle büdzsére. Friss fejlemény, hogy a költségvetési bizottságban egyetlen módosító indítvány sem ment át a 300 ellenzéki javaslatból.

2012. július 3., 13:53

A Tukacs István országgyűlési képviselő által jegyzett közlemény a nemrég életbe lépett telefonadó apropóján arra emlékeztet, hogy az Orbán-kormány 25 hónap alatt 25 új adónemet vezetett be.

„A magát az adócsökkentés kormányának hazudó Orbán-kabinet telefonadóját mi, magyar emberek fizetjük majd, miután a távközlési vállalatok világossá tették: »nem nyelik be« az újabb különadót, inkább áthárítják a több mint tízmillió magyar mobilszámla- és feltöltőkártya-tulajdonosra” – olvasható a közleményben.

Az ellenzéki párt szerint a Fidesz-kormány adólistája – amelyen olyan, mindenkit érintő tételek szerepelnek, mint az igazságtalan, egykulcsos személyi jövedelemadó, az uniós rekordszintre emelt általános forgalmi adó, a biztosítási adó vagy a sárgacsekkadó – már „sörösrekesz méretű”.

„A 2010-es Fidesz-szlogen 2012 nyarára aktualizált változata tehát úgy szól, hogy »ITT AZ ADÓ!«” – áll a közleményben.

Az MSZP közölte, őszre alternatív költségvetést készít, hogy megmutassa, van a válságra más, „a Fidesz-kormány szegényellenes társadalom- és gazdaságpolitikájánál igazságosabb, fenntarthatóbb és munkahelybarátabb megoldás”.

Árnyékköltségvetés és adóátrendezés

Botka László szombaton, a szocialista párt budapesti választmányi ülése előtt azt mondta: 2013-ban a GDP 40 százalékára nő az adóterhelés, ami egyszer sem fordult elő a rendszerváltozás óta. Szerinte a büdzsé drágábban működő államot, tönkremenő önkormányzatokat és stagnáló jóléti kiadásokat vetít előre, miközben a gazdaság az idei visszaesés után jövőre sem fog növekedni. A politikus a kormány által tervezett 300 milliárd forintos tehercsökkentésről azt mondta, hogy annak hiányzik a fedezete, és ha a tranzakciós illetéket kiterjesztik a jegybank és a kincstár pénzügyi műveleteire, akkor az állam önmagát adóztatja meg. Szerinte ezt a nemzetközi szervezetek nem fogadják majd el.

Szekeres Imre, az MSZP gazdaságpolitikai kabinetvezetője azt mondta: ma kevesebben dolgoznak, mint a kormányváltáskor, a reálbérek veszítettek értékükből, a gazdaság recesszióba süllyedt, a beruházások leálltak, az infláció pedig 5 százalék feletti. Hozzátette, hogy a szocialisták ősszel olyan több százmilliárd forintos adóátrendezésre tesznek majd javaslatot, amely biztosítja a kormány által várt bevételt, de igazságos: kétkulcsos személyi jövedelemadóra és a tőkejövedelmek fokozottabb adóztatására épül, lehetővé teszi a munkáltatókat sújtó járulékok csökkentését és azt, hogy az alacsonyabb keresetűek is érvényesíteni tudják a családi adókedvezményt.

300 ellenzéki módosítóból egy sem ment át a költségvetési bizottságban

Az Országgyűlés kedden, reggel kilenckor kezdődő ülésén kezdte tárgyalni a 2013-as költségvetést megalapozó törvénymódosításokat.

A jövő évi büdzséhez benyújtott csaknem háromszáz ellenzéki módosító javaslatból egyet sem támogatott keddi ülésén az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottsága, míg a 13 kormánypárti módosító indítvány mindegyikét támogatta a testület, hármat közülük a kormány álláspontja ellenére.

A kormány nem támogatja, a bizottság igen azt a módosító indítványt, amelynek értelmében a fideszes Sebestyén László és Zsiga Marcell félmilliárd forintot csoportosítana át a diósgyőri stadion fejlesztésére az Emberi Erőforrások Minisztériuma nemzeti sportközpontokra tervezett beruházási keretéből.

A fideszes Bóka István három módosító javaslatot is beadott, hogy 9,4 milliárd forinttal segítse az önkormányzatok üdülőhelyi feladatainak ellátását. Ezek közül a kormány azt támogatja, amely a helyi önkormányzatok működésének általános támogatására szánt keretből csoportosítana át üdülőhelyi feladatokra. A szakbizottság pedig mindhárom javaslatát támogatta.

Támogatta a költségvetési bizottság egyebek mellett Harrach Péter kereszténydemokrata frakcióvezető módosító indítványát, amely a vasúti hidak felújítására szánt összegből csoportosítana át 35 millió forintot az erdei kisvasutak működtetésére. A szintén KDNP-s Sáringer-Kenyeres Tamás 150 millió forinttal növelné a turisztikai célelőirányzatot, hogy biztosított legyen a szúnyogirtás a kiemelt idegenforgalmi övezetekben.

Egyetértett a bizottság a fideszes Tapolczai Gergellyel – a parlament egyetlen siket képviselőjével –, aki 46 millió forinttal növelné a siketek, az értelmi fogyatékosok, a mozgáskorlátozottak, a vakok és az autisták szervezeteinek támogatását.

Az ugyancsak fideszes Tilki Attila a járási szociális feladatoktól csoportosítana át 760 millió forintot az önkormányzatok szociális és gyermekjóléti feladatainak támogatására, miután az óvodáztatási támogatásról a jövőben mégsem a járási kormányhivatalok, hanem továbbra is a jegyzők döntenek.

Szintén ő javasol frakciótársával, Riz Leventével 670 millió forintot – Rákoshegy tehermentesítése érdekében – a Ferihegyi út meghosszabbítására. A két képviselővel együtt négy fideszes és egy kereszténydemokrata képviselő közös módosító indítványt adott be: a belterületi utak szilárd burkolattal történő ellátására a tervezett 500 millió forintos keret megemelését kérik egymilliárd forinttal. Mindezek forrásaként az infokommunikációs ágazati programokra szánt összeg csökkentését nevezik meg.