Spórolás okosan: 6 tipp, hogy több maradjon a kasszában

A spórolás sosem volt egyszerű. A nehéz gazdasági helyzet mellett a legtöbb ember nem is gondolhat jelentősebb megtakarításon, mégis vannak olyan módszerek, amelyek segítenek kiegyensúlyozni a családi kasszát.

2024. szeptember 2., 15:49

Szerző:

Déd- és nagyszüleink a spórolás nagymesterei voltak. Az ő világuk persze más volt, mégis érdemes magunkévá tenni. 

1. Közlekedj okosan

A mindennapi élet egyik legnagyobb kiadása a közlekedés. Az üzemanyag drága, az autószerelő még drágább, ezért érdemes meggondolni, hogyan tudunk spórolni a közlekedésen. Ne használjuk az autót egyedül, lehetőség szerint használjuk közösen. Még többet spórolhatunk a közösségi közlekedéssel, ráadásul így nem kell idegeskedni a dugóban, tudunk olvasni, és még a benzint sem égetjük.

2. Dekorálj

A hátizsákok, tolltartók és kulacsok tengerében nagyon könnyű elveszni, különösen akkor, ha van egy kedvenc mesehőse a gyerekeknek. Ez idővel megváltozhat, így ha például bevásárolsz mindent, ami Jégvarázsos, azt később lehet, hogy idő előtt le kell cserélni. Érdemes minőségi, de egyszerűbb darabokat választani azokból az eszközökből, amiket évekig is tudnak használni a gyerekek. Ha megunják, de még jó állapotban van, akkor inkább dobd fel valamilyen módon – írja a Bien.hu.

Egy táskát például kitűzőkkel és felvarrókkal is feldobhatsz, de akár egy kulcstartót is tehetsz a cipzárra. Ugyanígy dekorálhatod a tolltartót is, ha textilből készült. Az is szuper, ha üveges italok vásárlása helyett választotok egy kulacsot, amit bármivel meg tudsz tölteni.

3. Akciók

A tanévkezdéskor a legtöbb üzlet rengeteg akciót kínál, de nem csak tanszerekre, hanem rengeteg másra, például szemüvegekre, ételekre, bútorokra és ruhákra is jut a kedvezményből. Érdemes ezeket nyomon követned és igénybe venned, amikor tudod. Iratkozz fel az üzletek hírlevelére, kövesd be őket a közösségi oldalakon, hogy az elsők között értesülj a legújabb akciókról.

4. Szokj le

Ha van olyan rendszeres szokásos fogyasztásod, amelyet amúgy is el akarsz hagyni, mert egészségtelen, mint pl cigaretta, kávé, cukros üdítő, rágcsa. bármi, akkor mától vegyél kevesebbet belőlük. Egészségesebb is leszel, és a pénztárcád is meghálálja - írja a Mannacoach.com.

5. Tervezés

Írd össze előre a bevételeidet és a kiadásaidat! Készíts el egy olyan táblázatot, amelyben meghatározod a főbb bevételi és kiadási tételeket, és nézd meg, hogyan tudod egyensúlyba hozni azokat .

6. Optimalizálás

Több éve nem változott a mobiltelefon, az internet, vagy bármilyen más előfizetésed? Vedd fel a kapcsolatot a szolgáltatóddal, és módosíts a feltételeken. Ha találsz a piacon kedvezőbb feltételekkel másik szolgáltatót, akkor válts.

Fogyasztás helyett megtakarítási hullám vette kezdetét – ide menekítik a pénzüket a magyarok

Fogyasztás helyett valóban a megtakarítást választották a (gazdag) magyarok: rekord összeget spóroltak össze a második negyedévben. Az állampapír és a befektetési alap a kedvenc, de a készpénzállomány is csúcson van, külföldre pedig egyre több pénzt menekít a lakosság. Vagyis a kisebbik része.

Fogyasztás helyett inkább hízott a háztartások vagyona, legalábbis azoké, akik képesek voltak megtakarítani. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss előzetes adatai szerint a második negyedév végén 105 517,1 milliárd forinton tetőzött a lakosság pénzügyi vagyona, amiben nincsenek benne az ingatlanjaik értéke. Ez az összeg háztartásonként átlagosan már 26,3 millió forint körüli megtakarítást jelentene, de a pénzügyi vagyon döntő része a felső tíz százalék kezében van. Az MNB korábbi vagyonfelmérése szerint ennek a vagyonnak mintegy kétharmada a legjobban élő tizedé. A lakosság szegényebbik 70 százaléka a pénzügyi vagyon alig hatodával rendelkezett 2020-ban, és vélhetően azóta sem változott érdemben a helyzet – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Fogyasztás helyett spórolás

A második negyedévben soha korábban nem látott összeget tettek félre a magyarok. A jegybank adatai szerint 2723,4 milliárd forintnyi friss pénz került valamilyen pénzügyi eszközbe, a hozamok viszont nem alakultak jól, 24,5 milliárd forintot buktak a kisbefektetők. Az év egészét tekintve azonban nem lehet okuk a panaszra, hiszen az első félévben összesen 2360 milliárd forintot tett ki az árfolyamnyereségük, a teljes új megtakarítás pedig csaknem 4440 milliárd forint volt, ami háztartásonként 1,1 millió forintra jönne ki, de nyilván hatalmas különbségek vannak az egyes családok megtakarítási képességei között.

A lakosság felének lehet hitele

A családok jelentős részének persze tartozásai is vannak. A BISZ Zrt. nyilvántartásában több mint 5 millió magánszemély szerepel, tehát a lakosság felének lehet hiteltartozása, a fennálló hitelszerződések száma 6,887 millió. A jegybank friss adatai szerint a háztartások a félév végén 15 333 milliárd forintnyi kötelezettséget görgettek maguk előtt, ebből több mint 13 ezer milliárd forint volt a hitel. Ez is történelmi rekordnak számít, és háztartásonként több mint 3,8 millió forintos tartozást jelent, ami szintén nem egyenlően oszlik el a családok között. A megtakarítások azért gyorsabban nőnek, mint a tartozások, a háztartások nettó pénzügyi vagyona - a pénzügyi vagyon mínusz a kötelezettségek - 90 184 milliárd forint volt június végén, ez is történelmi rekord.

(Fotó: nattanan23/Pixabay)

Nem titok, hogy a különböző alapanyagokból készült edényekből és lábasokból, műanyag vagy szilikon eszközökről vegyi anyagok jutnak az ételbe, amelyek rákot okozhatnak. Nem mindegy, melyik edényt mire használjuk, sőt, az sem, hogyan tisztítjuk a konyhai eszközöket.