Ezt rontják el legtöbben a tavaszi kerti munkák közben

Vannak olyan tennivalók a kertben, amikkel nem szabad várni, és olyanok is vannak, amelyeket még nem szabad elkezdeni.

2024. március 11., 13:38

Szerző:

Beköszöntött a tavasz Magyarországra, ez pedig azt jelenti, hogy hamarosan megkezdődnek a munkák a földeken és a kertekben. Azonban nagyon nem mindegy, hogy mivel kezdjük a kinti tevékenységünket, ahogy az sem, hogy az egyes feladatokat milyen sorrendben végezzük el, hiszen növényeink élete és egészsége múlhat rajta – hívja fel a figyelmet az Agrárszektor. Mutatjuk, mely kerti munkákat nem szabad halogatni, és melyeket nem szabad még elkezdeni.

Megyeri Szabolcs kertészmérnök szerint a kerttervezés fázisán már túl vannak, úgyhogy most itt az idő kijelölni és előkészíteni az új ágyásokat, mind a veteményes, mind a díszkertben. A konténeres és hagymás növények ültetése már folytatódhat, viszont a legtöbb helyen a száraz időjárás miatt célszerű figyelni az alapos beöntözésre az ültetés után – jelezte a szakember. A kertészmérnök kiemelte, hogy aki saját maga neveli a palántákat az első magvetésen is túl van már, de még senki nincs elkésve, ebből kifolyólag érdemes a vetőmagokat is ellenőrizni a később szabadföldi vetésekhez.

Ezt a kerti munkát ne halogassa!

Most még a kert "tisztítása" a fő feladat, így központi szerep jut a metszésnek, melyet már nem érdemes tovább halogatni, hiszen az enyhébb idő miatt a növények a nyugalmi állapotuk végéhez közelednek, ez jól tetten érhető, hiszen duzzadni kezdtek a rügyek is, de az évelőágyakban előbukkanó növények is erről árulkodnak. Akinek nem volt ideje összeszedni a lombot a fák alól, az tegye meg, mert az avar alatt lévő növények számára a felettük lévő lomb zavaró lehet. 

„Ha felkupacolással vagy szalmával védtük fagyérzékeny növényeinket, rózsáinkat, akkor ezt a téli takaróanyagot is lebonthatjuk róluk”
– tette hozzá Megyeri Szabolcs.

Arra a kérdésre, hogy melyek azok a tennivalók, amelyeket minél előbb el kell végezni, a kertészmérnök kifejtette, hogy a tél végi, kora tavaszi időszak fő feladata a metszés. Ezt nem érdemes tovább halogatni. A rózsametszés ideje is elérkezett. E mellett a növényvédelmi munkák fontos része a télvégi lemosó permetezés is, ez is egy most aktuális feladat. Ezt még rügyek kihajtása előtt kell elvégezni, amíg a növény nyugalmi állapotban van. Ha ezt elmulasztjuk, akkor majd csak jövő évben találjunk rá újabb időpontot.

Ha ezt a két munkát elvégeztük, akkor sokat tettünk növényeink egészségéért. Ezeken túl nem kevésbé fontos feladat a tápanyagutánpótlás. Érett komposztot, trágyát forgassuk be a talajba, így nem csak tápanyag kerül a talajba, de annak szerkezetére is pozitív hatással van, csökkentjük a tömörödését esélyét. 

A szakember beszélt arról is, hogy ilyenkor tavasszal sokaknak a legnagyobb nehézséget a metszés okozza, legyen szó dísznövényről vagy gyümölcstermőről, mivel itt vagy túlmetszik a növényeket, vagy túl óvatosan bánnak vele. A metszés egy fontos feladat, bár nem a legegyszerűbb, amely növényre van szabva, hiszen mindegyik növény metszéséhez, koronaalakításához találunk segítséget és szakirodalmat – mondta el a kertészmérnök.

„A metszésen túl gyakori hiba a lemosópermetezés kapcsán merül fel, itt valóban lemossuk a fákat, ezt pedig csak kellő alapossággal szabad végezni, hogy mindenhova jusson a permetszerből, ne pedig csak érintőlegesen végezzük” – figyelmeztetett Megyeri Szabolcs.

Ezzel még várjunk!

Sokszor csalókák a tavaszi napsütéses hetek – ilyenkor többen kiviszik a pincében, garázsban teleltetett konténeres növényeket. Ennek még viszont nem jött el az ideje, célszerű várni kicsit a növények visszaköltöztetésével a teraszokra, erkélyekre.

Utolsóként pedig, nem utolsó sorban a talajmunkák idejének helyes megválasztása. A szakember óva intett attól, hogy túl korán kimenjünk a földre, ha még túl nedves, akkor ha dolgozunk rajta, a talaj túl kötötté válik, melyet csak sok munkával és odafigyeléssel lehet helyrehozni.

„Az egynyári dísznövények, palánták sokszor már kora tavasszal megtalálhatók a piacokon, a kereskedelmi egységekben. Ezek a növények szépek, nehéz nekik ellenállni. De tartsuk észben, hogy fűtött körülmények között nevelték őket” – jelezte Megyeri Szabolcs. Ha ezt nem tudjuk biztosítani számukra, akkor hamar betegek lesznek, elpusztulnak, a kiültetésükkel pedig még várni kell!

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: JillWellington via Pixabay)

Nem titok, hogy a különböző alapanyagokból készült edényekből és lábasokból, műanyag vagy szilikon eszközökről vegyi anyagok jutnak az ételbe, amelyek rákot okozhatnak. Nem mindegy, melyik edényt mire használjuk, sőt, az sem, hogyan tisztítjuk a konyhai eszközöket.