Ezt a két anyagot tilos összekeverni a takarításkor, nagy baj lehet belőle
A takarítás fárasztó, de alapvetően nem tűnik bonyolult feladatnak. A vegyszerekkel azonban érdemes óvatosan bánni.
A háztartási feladatok nem várhatnak, de a takarítás általában nem tartozik a legkedveltebb tevékenységek közé, éppen ezért a többség szeretne minél gyorsabban túlesni rajta. Ehhez hozzátartozik az is, hogy a gyors eredmények a kívánatosak, így ha egy eszköz vagy tisztítószer nem válik be, máris érkezhet a következő. Csakhogy néha egyáltalán nem jó ötlet ezeket a módszereket és tisztítószereket összekeverni – figyelmeztetett a The Spruce.
Különösen a folteltávolítással gyűlhet meg a bajunk, hiszen akadnak olyan élelmiszerek, amelyek tartós szennyeződéseket okozhatnak. Azonban nem mindegy, hogy a makacs foltokat hogyan próbáljuk eltávolítani. Adja magát az ötlet, hogy gyakorlatilag minden hatásos fehérítőt bevessünk például egy abrosz vagy szőnyeg tisztításakor, ám érdemes átgondolni, mielőtt meggondolatlanul cselekszünk.
A takarítás így válhat veszélyessé
Sokan arra esküsznek, hogy a készen kapható termékek helyett a házipraktikák és az otthon összeállított tisztítószerek hatásosabbak lehetnek bizonyos esetekben. A háztartási ecet és a szódabikarbóna esetében ez például igaz, azt azonban érdemes tudni, hogy a vegyszereknél nem véletlenül szerepelnek figyelmeztetések a flakonok. Bizonyos anyagok keveredése esetén veszélyes gázok szabadulhatnak fel, így soha nem szabad meggondolatlanul alkalmazni egyszerre többféle vegyszert, még akkor sem, ha ezek között akadnak veszélytelennek tűnő anyagok is.
Bár erről kevés szó esik, de érdemes tudni, hogy a gyakran használt, klórtartalmú fehérítőt soha nem szabad az ecettel összekeverni. Előbbi nagyon hatékony a folteltávolításban, valamint fertőtlenítő hatása miatt is népszerű, utóbbi pedig a szagtalanító hatása miatt kedvelt, ám a klórsav és az ecetsav keveredése során mérgező gáz szabadul fel. További problémát okoz, hogy ezt takarítás közben észre sem lehet venni, így rendkívül veszélyes helyzet állhat elő.
A szakemberek azt javasolják, hogy amennyiben kiderül, hogy a két anyag összekeveredett, és ilyen gáz szabadulhatott fel, a helyiségeket azonnal el kell hagyni és ki kell szellőztetni. Akinél rosszullét jelentkezik, annak mindenképpen orvosi ellátásra van szüksége.
Érdemes tudni, hogy hasonlóan veszélyes lehet a bizonyos tisztítási folyamatokhoz szintén gyakran alkalmazott hidrogén-peroxid és az ecet együttes alkalmazása, míg a klórtartalmú fehérítőt érdemes önmagában használni: bármilyen egyéb savval való keveredése veszélyessé válhat. Akár egy wc-tisztító vagy egy ablakmosó folyadék is tartalmazhat olyan vegyületeket, amelyek nem kompatibilisek a fehérítővel.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)