Ezen múlik, a gluténmentes sütemény mennyire lesz finom
A gluténmentes finomságok elkészítéséhez érdemes ellesni néhány trükköt a profiktól.
Egyre többekről derül ki, hogy gluténérzékenyek, ami a táplálkozás teljes megreformálást igényli. A finom süteményekről azonban senkinek nem kell lemondania, a gluténmentes receptek számos alternatívát kínálnak. Az elkészítés módja azonban sok szempontból eltér a hagyományok süteményekétől – hívta fel a figyelmet a Nosalty.
A gluténérzékenység egy olyan bélbetegség, amelyet felszívódási zavarok kísérnek. A vékonybelet érinti, és bár gyakran hosszú ideig nem fordulnak orvoshoz a betegek, de előbb utóbb olyan súlyos hiányállapotokat idézhet elő, amelyek orvosi kezelést igényelnek. A betegek a gabonafélék bizonyos típusait, amelyek egy adott növényi fehérjét, glutén tartalmaznak, képtelenek feldolgozni. Ez a betegség súlyosbodásával arányosan egyre erőteljesebb tünetek formájában nyilvánulhat meg.
Ezek közé tartozik számos bélrendszert érintő kellemetlenség is. Az egyik legjellemzőbb tünet a puffadás, a görcsös hasfájás és a hasmenés. Gyakran kíséri étvágytalanság a betegséget, és az is árulkodó lehet, ha a szájban gyakran alakulnak ki apró sebek, afták. A gluténérzékenység néha más betegségek, például a cukorbetegség mellett jelenik meg.
Bár az érintettek búzából és néhány egyéb gabonából készült ételeket nem fogyaszthatnak, ám ma már rengeteg lehetőség van ezek helyettesítésére.
A gluténmentes sütemény elkészítésének titka
A legtöbb sütemény a receptek alapján búzalisztből készül, amely a gluténérzékenyek számára nagy veszélyt jelent. Ezt természetesen lehet helyettesíteni rizsliszttel, zabliszttel vagy akár mandulaliszttel is, ám a sütemények esetében nem elegendő, ha a receptben leírt mennyiséget ezekkel pótoljuk.
Aki nem megfelelően jár el az ilyen tésztákkal kapcsolatban, azt tapasztalhatja, hogy a gluténmentes sütemények íze és állaga jelentősen eltér a megszokottól, és nem ritkán ehetetlennek minősülnek. A legjobb cukrászok azonban elárultak egy titkot: a gluténmentes gabonából készült lisztek sokkal több nedvességet igényelnek.
Ezekhez a tésztákhoz több vizet kell adni, és miután minden alkotóeleme belekerült, érdemes a tésztát állni hagyni. A mai rohanó világban ez már időpazarlásnak tűnhet, de nagyanyáink nem véletlenül határozták meg, melyik sütemény tésztáját meddig kell pihentetni a tökéletes végeredmény érdekében. A gluténmentes lisztek esetében különösen fontos, hogy a tésztának legyen ideje megszívni magát.
Ezt követően az állaga is sokkal lazább, nyúlósabb lesz, így a sütés után sem fog kiszáradni. A legtöbb kritika a gluténmentes süteményekkel kapcsolatban éppen azért fogalmazódik meg, mert a tészta túl száraz, porlik, és nehezen lehet lenyelni. Ezzel az apró trükkel azonban garantált, hogy tökéletes lesz az íze és az állaga is.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)