A rák figyelmeztető tünete lehet az éjszakai fájdalom

A rák legfontosabb figyelmeztető tünete lehet, ha éjszaka ok nélküli fájdalmat érzünk.

2024. április 26., 07:29

Szerző:

„Az éjszakai fájdalom akár a rák egyik jele is lehet" – állítja Dr. Deborah Lee, a Dr Fox Online Pharmacy szakértője. A Cancer Research UK szerint a rákbetegek mintegy 38 százaléka tapasztal mérsékelt vagy súlyos fájdalmat, amikor esténként aludni tér. Ez a tünet első pillantásra nem mindig nyilvánvaló, mégis fontos felfigyelni rá, és orvoshoz fordulni a panasszal – figyelmeztet az Egészségkalauz.

„Az az éjszakai fájdalom, melyet nem lehet egyértelműen más okokhoz kötni, jelezheti a rákbetegség jelenlétét" – mondja Dr. Deborah Lee. „Olyan egyéb, jelzésértékű tünetek felett sem szabad elsiklani, mint amilyen az étvágytalanság, a mással nem magyarázható fogyás, a rossz közérzet, a fáradékonyság, kimerültség, a hányinger, hányás, vagy a láz."

Ez az oka, hogy éjszaka észleljük a rák által okozott fájdalmat

Dr. Deborah szerint azért, mert ilyenkor a rák gyorsabban növekszik, a szervezet erősebben harcol, az emberi elme figyelmét pedig kevésbé terelik el a napközben minket körülzsongó ingerek.

„Emellett az alvás megváltoztathatja a daganat és a környező szövetek súlyeloszlását is, ami szintén fájdalmat okozhat" – magyarázta Dr. Deborah Lee.

Bár más betegségek tünete is lehet az éjszaka jelentkező fájdalom, mindenképpen ajánlott felkeresni a háziorvost, ha már legalább három hete fennáll a panasz. Tünetnapló vezetésével, amelyben rögzítjük a különböző tüneteket és azok megjelenését, segíthetjük az orvos munkáját.

Mindegy, hogy fejfájás, fogfájás vagy bármilyen egyéb fájdalom kínozza az embert, éjszaka úgy tűnik, mintha erősebb lenne, mint nappal, és ez teljesen ellehetetleníti a nyugodt pihenést.

A tudomány is magyarázatot talált az éjszaka erősödő fájdalomra

Az elmúlt évtizedekben számos új teória, módszer és felfedezés látott napvilágot a fájdalomkutatás területén. Ronald Melzack kanadai pszichológus és Patrick Wall brit idegkutató egy elméletet dolgoztak ki az 1960-as években, melyet kapuelméletnek neveztek el. Eszerint a gerincvelő egyfajta kapuként működik, szabályozva, hogy a fájdalmas ingerek miként jutnak el az agyba. Bizonyos esetekben ez a kapu bezárul, ezáltal enyhébb fájdalmat érzünk, míg más esetekben nyitva marad, ami erősebb fájdalmat eredményez – írja a portál.

Jól példázza ezt, amikor véletlenül beütjük a könyökünket otthon, majd ösztönösen elkezdjük dörzsölni. A dörzsölés által kiváltott stimuláció verseng az ütés okozta fájdalommal, ami miatt utóbbi kevésbé lesz kellemetlen. Az éjszaka csendjében azonban kevesebb olyan inger ér minket, amely elterelné a figyelmünket, így semmi sem áll a fájdalom útjában.

A Brain című folyóiratban megjelent egy tanulmány, amely rámutatott a cirkadián ritmus szerepére a fájdalom éjszakai felerősödésében. Inés Daquet és kutatócsoportja laboratóriumi kísérletekkel arra a következtetésre jutott, hogy a fájdalom intenzitása hajnali 4 órakor éri el a csúcspontját.

Az alváshiány is közrejátszhat ebben, azonban Daqueték modellje szerint a cirkadián ritmus sokkal nagyobb súllyal bír. Azaz a fájdalom fokozódása összefügghet a hormonszintek napi ciklikus változásaival, beleértve például az immunreakciókat és gyulladást kiváltó kortizolt, valamint az álmosságot szabályozó melatonint.

Fontos megjegyezni, hogy ez egy laboratóriumi kísérlet volt, ahol a résztvevők nem a megszokott környezetükben voltak, és mesterségesen váltottak ki náluk fájdalomérzetet egy hőtermelő gép segítségével.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)

12:18

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.