Ön melyik személyiségtípusba tartozik? A Myer-Briggs típusindikátor önismereti modellje megmondja
A Myer-Briggs típusindikátor önismereti modellje Carl Gustav Jung 8 személyiségtípusának továbbgondolása. Megalkotói Isabel Briggs Myers, aki édesanyjával, Katherine Briggs pszichológussal, annak korábbi megfigyeléseit és kutatási eredményeit felhasználva, egy negyedik szempontot is figyelembe véve, 16 személyiségtípust határoztak meg.
A Myers–Briggs-típuselmélet pszichológiai típuselmélet a Myers–Briggs-típusindikátor (MBTI) nevű személyiségteszt alapján dolgozták ki; ez utóbbi tesztet a második világháború éveiben állította össze Carl Gustav Jung munkásságát is felhasználva Katherine Briggs és lánya, Isabel Myers. Az alaptípusok, a kategorizálási szempontok nagy része Jungtól ered. Jung szakított Freud személyiségelméletével, amely az ember viselkedését meghatározó elsődleges és gyakorlatilag egyetlen elemnek a „szexuális energiát”, a libidót tartotta. A Jung munkássága alapján kidolgozott, majd Briggs és Myers által finomított és modernizált elmélet szerint introvertált/extrovertált, érzékelő/intuitív, érző/gondolkodó, megítélő/észlelő személyiségtípus valamelyikébe tartozik minden ember.
A Myers–Briggs-típusindikátor személyiségtípusai
Carl Gustav Jung 1921-ben kiadott Lélektani típusok című könyvében 8 alap személyiségtípust határozott meg, három szempont alapján. Ebből indult ki a Jung munkájáért rajongó Isabel Briggs Myers, aki édesanyjával, Katherine Briggs pszichológussal, annak korábbi megfigyeléseit és kutatási eredményeit felhasználva, egy negyedik szempontot is figyelembe véve, 16 személyiségtípust határozott meg.
A Mayers-Briggs típusindikátor, azaz MBTI segít eligazodni a világban, a saját személyiségtípus felismerésével az ember jobban megérti, miért képes egyes emberek gondolkodásmódjával azonnal azonosulni, míg másokét gyakorlatilag meg sem érti. Ez egyfelől a kommunikációs stratégiánk felépítésében segít, másfelől az önismeretben, hiszen a nagyjából 10 perc alatt elvégezhető teszt után az ember azt is megtudja, mik az erősségei és a fejlesztendő területei, illetve hogy mely típusú szakmákban válhat sikeressé. Sőt, a társadalmi beilleszkedést is megkönnyíti, ha az ember felismeri a saját működéseének erősségeit és korlátait. A teszt elvégzése után négy betűt kapunk, amik a tipizálás alapját mutatják meg.
A négy betűből álló kombináció első betűje mindig az I vagy az E, ami azt mutatja meg, hogy az illető az introvertált, vagy extravertált emberek közé tartozik-e.
Ha a racionalisták közé tartozik, akkor a követező két betűje az NT lesz, ha az idealisták közé, akkor az NF, életművészként az SP-t, gondoskodó típusként pedig az SJ-t találja majd a 2-3. helyen.
A 4. betű P vagy J lesz – előbbi racionalista mérnököt, utóbbi szervezőt jelöl. Ha idealistaként kap P-t, akkor támogató személyisége van, a J pedig a mentort jelöli. Az életművészek lehetnek szórakoztatók és alkalmazók is, mindenképpen a P az ő betűjük, a gondviselők pedig ügyintézőként és fenntartóként is egy J betűvel lesznek gazdagabbak.
A Meyers-Briggs típusindikátor magyarul is elérhető, ha van 10 perce, érdemes elvégezni, mert a teszt ingyenes, az eredményt pedig azonnal megkapja.
A 16 személyiségtípus részletes elemzését itt találja meg.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)